MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak kontakt z roślinami wpływa na rozwój dziecka? Dowiedz się i sprawdź, jak zachęcić dziecko do uprawiania roślin nawet w domu

Barbara Wesoła
Dzieci korzystają z kontaktu z roślinami. Uprawianie ich uczy koncentracji, uspokaja, fascynuje. Przebywając w ogrodzie lub na balkonie są pozbawione dodatkowych bodźców, takich jak bajki w telewizji czy gry na telefonie. Najlepiej, jeśli będziemy im w tej przygodzie towarzyszyć. Rodzice, którzy biorą aktywny udział w zabawach z dziećmi, mają szansę wspierać ich poczucie własnej wartości, kształtować pozytywne wzorce zachowań oraz budować silne relacje — wynika z badań opublikowanych w „Journal of Environmental Horticulture”.
Dzieci korzystają z kontaktu z roślinami. Uprawianie ich uczy koncentracji, uspokaja, fascynuje. Przebywając w ogrodzie lub na balkonie są pozbawione dodatkowych bodźców, takich jak bajki w telewizji czy gry na telefonie. Najlepiej, jeśli będziemy im w tej przygodzie towarzyszyć. Rodzice, którzy biorą aktywny udział w zabawach z dziećmi, mają szansę wspierać ich poczucie własnej wartości, kształtować pozytywne wzorce zachowań oraz budować silne relacje — wynika z badań opublikowanych w „Journal of Environmental Horticulture”. Christopher Luther/Unsplash
Wspólne wysiewanie i dbanie o rośliny sprzyjają stymulowaniu procesów poznawczych i rozwijają kompetencje społeczne oraz emocjonalne. Poznaj wartości edukacyjne i rozwojowe kontaktu z roślinami i ogrodowej zabawy dla dzieci. Wiosna to najlepszy czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, nawet jeśli nie masz ogrodu. Wystarczy balkon, a nawet donica na parapecie. W przedszkolach i szkołach zachęca się do prowadzenia szkolnych ogródków. Oto kilka sposób, jak zacząć przygodę z uprawieniem roślin przez dzieci.

Spis treści

Pozytywny wpływ uprawiania roślin na rozwój dzieci

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Environmental Horticulture”, wspólne sadzenie i pielęgnowanie roślin korzystnie wpływa na rozwój intelektualny i społeczny dziecka oraz przyczynia się do zwiększenia inteligencji emocjonalnej.

Zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i eksperymentowanie, sprzyja rozwijaniu umiejętności, takich jak:

  • skupienie uwagi,
  • kreatywność,
  • empatia
  • oraz kompetencji interpersonalnych.

Poznanie i zrozumienie zasad związanych z uprawą roślin pozwala zdobyć wiedzę na temat różnorodności gatunkowej, poszerzyć horyzonty, a także rozwinąć zręczność manualną. Rodzice, którzy regularnie i z zaangażowaniem podejmują takie aktywności, budują silniejszą relację z maluchem i w efekcie – lepiej się z nim komunikują.

Wiedzą o tym także australijscy naukowcy, którzy dowiedli, że kontakt z roślinami, uczenie dzieci uprawy grodu ma też wpływ na ich chęć do jedzenia i próbowania różnych potraw.

– Połączenie ogrodnictwa i gotowania może mieć wielki wpływ na dziecięce podejście do jedzenia w relatywnie krótkim czasie – powiedziała autorka badania Lisa Gibbs z University of Melbourne.

Wykazano, że uczniowie szkół podstawowych chętniej próbują nowych potraw, jeśli sami wyhodowali ich składniki i przygotowali je własnoręcznie w szkolnej kuchni.

W szkole i w domu

Praca z ziemią i roślinami usprawnia rozwój sensoryczny dzieci. W wyniku kontaktu z różnymi fakturami, teksturami i materiałami, rozwijają się umiejętności zmysłowe, takie jak dotyk, słuch czy wzrok.

Uprawa roślin oddziałuje także na zmysł propriocepcji, który pozwala odbierać informacje o pozycji, ruchu i funkcjonowaniu różnych części ciała w otoczeniu. Z kolei węch wpływa na motywację i polepszenie koncentracji. Zapachy takich ziół jak:

  • mięta,
  • bazylia,
  • lawenda,
  • rumianek rzymski,
  • geranium,

mogą pozytywnie wpływać na układ nerwowy dziecka.

Ponadto prawidłowe nawyki żywieniowe, ekologiczne wartości i szacunek do natury najlepiej zaszczepić jak najwcześniej. Wiedzą o tym edukatorzy na całym świecie. W wielu szkołach, jak np. w Irlandii czy Finlandii, prowadzenie szkolnych ogródków jest obowiązkowym elementem edukacji wczesnoszkolnej.

Jak zacząć? Pomysły na wspólną uprawę roślin w domu i w ogrodzie

  1. Ogród lub las w słoiku. Zieleń w słoiku to świetny pomysł na kreatywną zabawę dla dzieci. Jest to mini ogród, który mogą mieć w swoim pokoju. Pozwól swoim dzieciom wybrać zestaw sukulentów z centrum ogrodniczego. Umieść żwir na dnie dużego słoika, przykryj warstwą kompostu, a następnie umieść w podłożu rośliny. Dodaj trochę wody i warstwę żwiru, aby zatrzymać wilgoć. Postaw słoik na parapecie z dostępem do światła.
  2. Wyhoduj łatwe w uprawie domowej nowalijki. Sałata, którą dzieci zazwyczaj uwielbiają, jest jednym z najłatwiejszych w uprawie warzyw! Przygotuj długa i szeroką donicę i wysiej kilka rodzai sałat. Niech dziecko obserwuje, które wyrosną szybciej. Jeszcze szybszy efekt dadzą sadzonki niż wysiew. Dzięki temu – szczególnie młodsze dzieci – mogą szybciej doczekać się degustacji z własnej uprawy.
  3. Pobudź apetyt ziołowym domowym ogródkiem. Zioła nie potrzebują dużo miejsca i są idealna dla dzieci do zabawy z ziemią i uprawą. Możesz użyć tradycyjnych doniczek, małych pojemników np. po jogurtach, wydmuszek od jajek czy słoików. Możesz wybrać odmiany odporne na suszę, które przetrwają, kiedy zapomnisz o podlewaniu np. rozmaryn lub tymianek.
  4. Pozwól dzieciom na kreatywność. Malowanie doniczek, czy ozdabianie upraw malowanymi kamieniami, sprawi dzieciom przyjemność, przywiąże je do tej wspólnej pracy. Starsze dzieci chętniej zaangażują się w projektowanie ogrodu, balkonu lub zarządzaniem kolejnością wysiewu itp. Bo uprawa roślin czy ogrodu to rozmaite czynności, każdy znajdzie coś dla siebie, w czym będzie mógł kształtować m.in. miękkie kompetencje.

– (...) nie musimy posiadać dużej przestrzeni, aby móc uprawiać swoje zioła, warzywa i owoce. Na balkonie świetnie sprawdzą się proste skrzynie, z kolei w mieszkaniu wystarczą doniczki – podsumowuje Joanna Legutko, organizator akcji edukacyjno-społecznej #ZDROWOROSNA, której celem jest krzewienie postaw proekologicznych i zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński