Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć taniej

Radosław Jankowski
Stosowanie się do zasad opracowanych przez Komisję Europejską, pozwoli nam nie "wlewać" do baku nadmiaru gotówki.
Stosowanie się do zasad opracowanych przez Komisję Europejską, pozwoli nam nie "wlewać" do baku nadmiaru gotówki. Piotr Czapliński
10 zasad, które spowodują, że rzadziej będziemy tankować.

Kierowcy TIR-ów protestowali przeciwko drożyźnie paliwowej. Ceny na stacjach sięgnęły niemal 5 złotych za litr, a najprawdopodobniej jeszcze wzrosną. Czy możemy zrobić coś, aby zmniejszyć zużycie paliwa? Unia Europejska twierdzi, że tak.

Niedawno ruszyła w całej Europie kampania informacyjna "Oszczędzaj nie tylko paliwo". Jest to akcja, która promuje wśród zmotoryzowanych 10 zasad. Ich przestrzeganie ma przyczynić się do zmniejszenia spalania paliwa, a co za tym idzie, ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ulotki ze wskazówkami Komisji Europejskiej, jak jeździć taniej, można znaleźć na stacjach benzynowych w całym kraju. Przejdźmy jednak do konkretów.

Stan techniczny

Po pierwsze najważniejsze jest samo dbanie o nasz pojazd. Regularnie więc powinniśmy sprawdzać poziom oleju. Najlepiej używać też olejów renomowanych marek, które są dobrej jakości. Utrzymywanie samochodu w dobrym stanie technicznym z pewnością przyczyni się do ekonomiczniejszego użytkowania.
Ważne jest także, aby co najmniej raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie w oponach. Specjaliści obliczyli, że niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o kilka procent.

Im ciężej, tym drożej

Warto też zastanowić się, czy czasem nie wozimy w bagażniku stert zupełnie niepotrzebnych gratów. Zróbmy mały remanent, bo może się okazać, że na tylnej półce lub we wspomnianym bagażniku, spoczywają sobie stare przedmioty, które ktoś tam zostawił na przykład po weekendowym wypadzie za miasto.

Im więcej samochód waży, tym większe obciążenie dla silnika, a co za tym idzie, również częściej będziemy tankować.

Tak samo możemy spokojnie pozbyć się bagażnika z dachu, kiedy nie jest on przez nas używany. Zredukuje to opór wiatru i z pewnością zmniejszy zużycie paliwa.
Przy dużych prędkościach warto także zamykać okna, a klimatyzacji używać tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Technika jazdy

Nowoczesne silniki pozwalają na rozpoczęcie jazdy od razu po ich odpaleniu i tak też powinniśmy robić. Podobnie sprawa wygląda z postojami. Jeśli zatrzymujemy się na dłużej niż minutę, to spokojnie możemy wyłączyć silnik.

Równie ważną sprawą jest płynność jazdy. Gwałtowne hamowanie i przyśpieszanie, czyli tak zwana rwana jazda, z pewnością odbije się na naszym portfelu. Dlatego postarajmy się prowadzić nasze auto spokojnie i obserwujmy otoczenie tak, żeby odpowiednio wcześnie dostosować prędkość do warunków na drodze. Zwróćmy uwagę na pojazdy jadące przed nami, aby uniknąć niepotrzebnego, gwałtownego hamowania.

Z kolei przy przyśpieszaniu warto zmieniać biegi najwcześniej, jak to możliwe. Wyższe biegi są zawsze bardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Kilka osób na samochód

Ostatnią sprawą, na jaką zwróciła Komisja Europejska uwagę, jest możliwość zabrania się do pracy w kilka osób jednym samochodem. O ile oczywiście nie mamy pracy, w której własny pojazd jest nam cały czas potrzebny. W ten sposób nie tylko oszczędzimy na paliwie, ale także przyczynimy się do zmniejszenia korków na drodze.

Wszystkie te działania prowadzą do ograniczenia zużycia paliwa w samochodach i tym samym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 10 procent spalanego wcześniej paliwa. Może więc warto zastosować się do zawartych tutaj porad i rzadziej tankować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński