Jak i co tańczyć na studniówce 2022? Podpowiadamy!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Andrzej Szkocki
Żadna studniówka nie może się obyć bez poloneza, który jest studniówkową tradycją. Zatańczenie go wcale nie jest łatwą sprawą. Ale potem wchodzą już tańce bardzo swobodne, które młodzież lubi najbardziej.

Tradycyjnym tańcem, który rozpoczyna bal studniówkowy, jest polonez. Dlaczego? Niegdyś na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Polonez był tańczony na rozpoczęcie balów. Wówczas w pierwszej parze szedł władca, gospodarz lub inna ważna osoba. Właśnie dlatego również teraz taniec ten inauguruje niektóre imprezy dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. Na studniówce w rolę gospodarzy najczęściej wcielają się dyrektorzy, którzy prowadzą maturzystów.

Nazwa "polonez" prawdopodobnie pojawiła się w latach trzydziestych XVIII wieku, jako spolszczenie francuskiego polonaise – czyli "polski" (związany z Polską), w domyśle oznaczającego polski taniec. W różnych regionach kraju polonez miał swoje własne nazwy, m.in. chodzony, pieszy, łażony czy powolny.

Poloneza tańczy się spokojnie i płynnie. Krok jest posuwisty - pierwszy wykonywany jest przez tancerzy na lekko ugiętej nodze, przy jednoczesnym wysunięciu drugiej do przodu. Dwa kolejne są krótsze, a po nich wykonuje się ponownie wydłużony, tym razem zmieniając nogę uginaną i wysuwaną do przodu. Ważne jest, aby każdy krok był stawiany od palców. Stawanie najpierw na pięcie nie jest poprawne i nie pasuje do dostojeństwa, z jakim powinien być tańczony polonez.

Ręce partnerów są praktycznie złączone przez cały czas. Podstawowym chwytem jest trzymanie się za wyciągnięte do przodu ręce - prawej partnera i lewej partnerki. Ręce lekko opadają w dół. Dłoń partnerki jest lekko podtrzymywana przez partnera.

Potem można przejść do bardziej nowoczesnych tańców. Zawsze warto się trzymać zasad dobrego wychowania. W sytuacji, gdy ktoś poprosi do tańca czyjąś partnerkę, wypada poprosić osobę towarzyszącą tego kogoś. Dżentelmen nie powinien pozostawić kobiety siedzącej przy stole samotnie.

W dobrym guście jest poproszenie do tańca wszystkich nauczycielek, dzięki czemu żadna z nich nie poczuje się pominięta. Po zakończeniu tańca odprowadzić nauczycielkę do stolika i podziękować za taniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Realme C31 4/64GB Zielony

-

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie