Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbamy o szczecińskie pomniki przyrody? 12 wyjątkowych drzew otoczonych specjalna troską

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Na pielęgnację cisów rosnących przy ul. Judyma i Broniewskiego, Kasztanowców z ul. 5 Lipca, a także buka i dębu szypułkowego z ul. Kopalnianej przy jeziorze Szmaragdowym, miasto otrzymało w czwartek 45 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze przeznaczone są na pielęgnację dwunastu niezwykłych drzew - pomników przyrody.

W Szczecinie jest obecnie 46 pomników przyrody. Status ten posiadają przede wszystkim pojedyncze, zabytkowe drzewa, ale również grupy drzew, aleje i szpalery.

- Wśród nich najlepiej znanym i szczególnie przez szczecinian lubianym pomnikiem przyrody jest podwójna aleja platanów klonolistnych na Jasnych Błoniach - powiedział Marek Subocz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podczas przekazania umowy dofinansowania Marcie Safader-Domańskiej, Ogrodnikowi Miejskiemu. - To dlatego zorganizowaliśmy tę uroczystość właśnie tu.

Platanowa aleja na Jasnych Błoniach składa się z 212 drzew - to największe i najbardziej okazałe skupisko platanów w Polsce.

- To jest przepiękne miejsce - podkreślił obecny na uroczystości radny Marcin Pawlicki. - Jedno z najbardziej rozpoznawalnych zakątków Szczecina, które m.in. dzięki przyrodzie, tzn. krokusom i platanom, zna cała Polska. Te drzewa są imponujące. Niektóre z nich mają 28 m wysokości, a obwód ich pnia przekracza 3,5 m.

Ale pieniądze wręczone w czwartek przedstawicielom miasta przez prezesa WFOŚ nie zostaną wydane na pielęgnację okazałych platanów - na nie Fundusz przekazał pieniądze w poprzednich dwóch edycjach programu wspierania szczecińskiej przyrody. W tym roku całą sumę: 45 tys. zł miasto wyda na dwanaście innych rosnących w mieście okazów.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na działania związane z utrzymaniem dobrej kondycji tych drzew, czyli opryski przeciwgrzybiczne i cięcia sanitarne, a także na dbałość o ich estetykę i bezpieczeństwo, co wiąże się z odpowiednim zagospodarowaniem otoczenia - mówi Ogrodnik Miasta Szczecin.

Pomniki przyrody. Kiedy rośliny dostają ten tytuł?

46 szczecińskich pomników przyrody, to łącznie ponad 300 drzew. Są pomnikami, bo z jakichś powodów są dla miasta (ogólnie) lub dla najbliższej okolicy, ważne.

- Aby drzewo zostało pomnikiem przyrody musi spełniać jedno z dwóch kryteriów - tłumaczy Marta Safader-Domańska. - Musi być wyjątkowe. Powody jego wyjątkowości mogą być różne. To są często względy historyczne, ale także estetyczne czy krajobrazowe. Drugim kryterium, które warunkuje przyznanie drzewu status pomnika przyrody jest wielkość obwodu pnia, oczywiście w zależności od gatunku.

Wniosek o wpisanie drzewa do księgi pomników przyrody może zgłosić każdy - z odpowiednim uzasadnieniem. Tę propozycję (na podstawie Ustawy o Ochronie Przyrody) musi jeszcze zaakceptować Rada Gminy.

- To oznacza, że lista pomników nie jest zamknięta - podkreśla Marta Safader-Domańska. - Że może się wciąż powiększać.

Jak podkreśla Ogrodnik Miasta, wszystkie szczecińskie pomniki przyrody są pod stałą opieką. W tym roku, dzięki współpracy z ekspertami i WFOŚ, powstał plan pielęgnacji drzew pomnikowych - realizacja wynikających z niego zadań ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński