Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o siebie podczas upałów? Krem z filtrem i dużo wody

Andrzej Szkocki
Najmocniejsze promienie słoneczne docierają do Ziemi w godzinach 11-15. Musimy wtedy pamiętać, by nie wystawiać naszego ciała na zbyt mocne promieniowanie, które jest dla nas niebezpieczne.
Najmocniejsze promienie słoneczne docierają do Ziemi w godzinach 11-15. Musimy wtedy pamiętać, by nie wystawiać naszego ciała na zbyt mocne promieniowanie, które jest dla nas niebezpieczne. Andrzej Szkocki
Jak dbać o skórę podczas letnich upałów. O czym powinniśmy pamiętać, a czego unikać?

Nasze ciało wymaga od nas troski przez cały rok, ale latem powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

- Musimy pamiętać, że o skórę należy zadbać nie tylko z zewnątrz, ale i także od wewnątrz. Dlatego latem powinniśmy pić bardzo dużą ilość wody mineralnej, która nawilży naszą skórę od środka - mówi dr n. med. Anita Huryń z gabinetu dermatologicznego Esteticon. Nie zapominajmy o tym, by wcierać w skórę różne balsamy nawilżające.

- Do każdego rodzaju skóry potrzebny jest inny balsam. Skóra sucha wymaga innej pielęgnacji niż skóra łojotokowa - dodaje doktor Huryń.

By uchronić się przed poparzeniem musimy zachować zdrowy rozsądek.

Najmocniejsze promienie słoneczne docierają do Ziemi w godzinach 11-15. Musimy wtedy pamiętać, by nie wystawiać naszego ciała na zbyt mocne promieniowanie, które jest dla nas niebezpieczne. Do walizki należy również wrzucić krem do opalania z wysokim filtrem UV.

Na początku sezonu należy smarować się kremami z bardzo wysokim filtrem, minimum 50 UV, ponieważ nasza skóra po zimie nie jest przyzwyczajona do takiego słońca i bardzo łatwo można ją podrażnić. Jeśli złapiemy już pierwsze promienie letniego słonka, to wówczas możemy zastosować kremy z filtrem o niższej wartości np. 20, 30 UV.

Ponadto warto wziąć pod uwagę sam ubiór w słoneczne dni. Nie powinniśmy wtedy nosić ubrań z grubych, ciemnych tkanin, które nie przepuszczają powietrza.

Najlepiej zakładać na siebie lekkie, przewiewne koszulki, sukienki z krótkim rękawem. Ważne jest również to, byśmy mieli ze sobą jakieś nakrycie głowy, które ochroni nas przed udarem słonecznym.

A co jeśli jednak nie zastosujemy odpowiedniej ochrony i spalimy sobie skórę na słońcu?

- Poparzona skóra musi się złuszczyć. Jest to naturalny proces odbudowy naskórka. Jeśli zacznie nam schodzić to nie powinniśmy panikować, tylko zabezpieczyć ten nowy naskórek przed ponownym poparzeniem. Nie skubmy skóry, która nam się łuszczy, nawilżajmy nowy naskórek i chrońmy go przed słońcem - doradza doktor Huryń.

Warto zatem do torby bagażowej zapakować preparat, który zawiera pantenol łagodzący obrażenia przy poparzeniu. Czasem jednak zdarzy się, że poparzenie jest na tyle silne, że konieczna będzie wizyta w szpitalu.

- Jeśli spieczemy się na tyle mocno, że pantelol nam nie pomoże. Wtedy powinniśmy udać się do najbliższej placówki szpitalnej, gdzie dostaniemy zastrzyk, który uśnieży nam ból - mówi Anita Huryń.

Podczas wakacji nie powinniśmy dodatkowo obciążać naszej skóry. Panie powinny zadbać o to by makijaż nie był zbyt ciężki, tak by nasza cera mogła swobodnie oddychać.

Kolejna sprawa to perfumy. Latem nie należy sięgać po ciężkie zapachy, lepiej kupić sobie, takie które są świeże.

Dobrym sposobem na odświeżenie się podczas urlopu jest woda termalna w sprayu, dostępna w każdej drogerii, dzięki której szybko i bez problemu odświeżymy swój wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński