Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Jaką poinsecję kupić i gdzie?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Najbardziej popularne gwiazdy betlejemskie to te, których liście są w kolorze czerwonym
Najbardziej popularne gwiazdy betlejemskie to te, których liście są w kolorze czerwonym fot. pixabay
Oprócz choinki, którą najczęściej jest świerk lub jodła, jest wiele roślin, bez których niemal nie wyobrażamy już sobie Bożego Narodzenia. Jedną z nich na pewno jest gwiazda betlejemska. Co warto o niej wiedzieć?

Poinsecję (wilczomlecz nadobny lub piękny, euphorbia pulcherrima), jako kwiat doniczkowy wyhodowano w latach 50. zeszłego stulecia i od tej pory zaczęła robić karierę jako nieodłączny element świątecznej dekoracji naszych domów, mieszkań i biur. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej.

Zielono-czerwony symbol świąt

Jedni uważają, że roślinie nadano popularną nazwę gwiazdy betlejemskiej, bezpośrednio nawiązując do najważniejszego i najwcześniejszego symbolu Bożego Narodzenia - to gwiazda wskazała przecież drogę i doprowadziła Trzech Króli do nowo narodzonego Jezusa.

Kolorystyka rośliny znakomicie wkomponowała się w tę, z którą najczęściej kojarzą nam się te święta. Inni twierdzą, że nazwa kwiatu nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, bo kwiat pochodzi z Meksyku. Nie jest to do końca istotne, bo i tak roślina zdobyła miano jednego z symboli tego ważnego dla wszystkich chrześcijan święta.

Podczas Bożego Narodzenia piękna, dorodna gwiazda betlejemska umieszczona w ozdobnej donicy - na przykład białej, złotej lub srebrnej - może stanowić ozdobę świątecznego stołu lub, obok tradycyjnej choinki, wnętrza, w którym planujemy wieczerzę wigilijną.

Gdzie kupić poinsecję?

Najlepiej kupić poinsecje w kwiaciarniach, choć ich sprzedaż w tym czasie oferują również markety i handlowcy na rynkach. W tych miejscach musimy jednak te kwiaty kupować ostrożnie. W marketach rośliny mogą być nieco gorszej jakości, choćby z powodu niewłaściwego transportu czy przechowywania. Na rynkowych straganach kwiaty mogą zaś być przechłodzone.

Ich koszt zależy od wielkości i od miejsca, w którym je kupimy i waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Choć te z marketów są znacznie tańsze, ich żywot może być znacznie krótszy. Ważne jest, w jakich warunkach były transportowane i przechowywane.

Wioząc je do domu, również musimy uważać, by kwiat nie zmarzł, bo to negatywnie odbije się na jego kondycji. Zwróćmy też uwagę na delikatne i kruche łodyżki i liście.

Kiedy kupić roślinę i jak ją pielęgnować?

W sklepach już od pewnego czasu sprzedawane są gwiazdy betlejemskie. Czy możemy je kupić już teraz i jak je pielęgnować, by dotrwały do świąt?

- Poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską, to roślina dnia krótkiego, zakwita przy 12-godzinnym lub krótszym dniu - wyjaśnia Agnieszka Raszewska, florystka. - Przyspieszymy jednak jej kwitnienie jeżeli na przykład przykryjemy ją kartonem. W sklepach i kwiaciarniach mamy pięknie wybarwione i kwitnące okazy, które możemy już kupować. Musimy tylko pamiętać o tym, że roślina ta lubi ziemię lekko wilgotną, nie można więc jej zbyt obficie podlewać - radzi specjalistka.

Kwiat może stać na oknie, nawet w słoneczny dzień. Jeżeli jednak w pomieszczeniu jest sucho lub blisko znajduje się ogrzewanie, powinniśmy go zraszać lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz. Na pewno nie wolno trzymać gwiazdy betlejemskiej w chłodzie. Maksymalne korzystne dla niej temperatura pomieszczenia to 18-21 stopni Celcjusza. W mniej niż 12 stopniach C kwiat też nie będzie czuł się dobrze i zacznie gubić liście.

Co z gwiazdą po świętach?

Po okresie świąt, barwne liście często opadają, ale nie musimy się tym martwić, lecz przyciąć ją i przesadzić w większą doniczkę wraz z systemem korzeniowym. Jeśli nie mamy zamiaru jej przesadzać, wystarczy kupić nawóz i regularnie ją zraszać, a przyspieszy to wyrastanie pędów bocznych i zagęszczenie rośliny. Liście, które wyrosną, będą zielone, zaczną się wybarwiać dopiero jesienią.

Uwaga! Roślina trująca

Co ważne i o czym jednak przede wszystkim musimy pamiętać, zwłaszcza mając małe dziecko lub psa, to to, że gwiazda jest silnie trująca. Jej białe mleczko zawiera estry diterpenowe. Połknięcie go może powodować ból brzucha, wymioty i biegunkę, ale u szczeniąt może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek. Postawmy więc roślinę wysoko w miejscu niedostępnym dla dzieci i psów.

Pielęgnacja krok po kroku

  • przesadzamy kwiat do większej doniczki z ziemią uniwersalną i regularnie podlewamy, po około dwóch tygodniach zasilamy nawozem
  • w czerwcu po raz drugi przycinamy pędy, co sprawi, że roślina się zagęści
  • ziemię nawozimy do końca października
  • od połowy października do połowy listopada kwiat powinien stać bez światła (w godzinach 17-7), powinniśmy więc wstawić go do pomieszczenia, w którym nie zapalamy lamp ani nie jest ono oświetlone zewnętrznymi latarniami - tylko to zagwarantuje nam tak pożądane przebarwienie liści
  • roślinę regularnie podlewamy, najlepiej na podstawek, by ani jej nie przelać, ani nie przesuszyć.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Jaką poinsecję kupić i gdzie? - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński