MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak były wojewoda postanowił zostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń? Kontrowersje wokół napisu na godle

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Na odnowionym herbie na budynku urzędu wojewódzkiego ktoś napisał "A.D. 2023 Wojewoda Zachodniopomorski Z.B."
Na odnowionym herbie na budynku urzędu wojewódzkiego ktoś napisał "A.D. 2023 Wojewoda Zachodniopomorski Z.B." Andrzej Szkocki/zdjęcie z 2023 roku
Na odnowionym herbie na budynku urzędu wojewódzkiego ktoś napisał "A.D. 2023 Wojewoda Zachodniopomorski Z.B.". To inicjały byłego wojewody Zbigniewa Boguckiego. Sprawa zbulwersowała obecnego gospodarza budynku, wojewoda Adama Rudawskiego. Jego poprzednik nie wydaje się zawstydzony.

Sprawę nagłośni Paweł Żuchowski, reporter RMF FM w USA. Chodzi o godło, które zostało odnowione w ubiegłym roku z publicznych pieniędzy.

- Były wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, postanowił zostawić wiadomość dla przyszłych pokoleń?
Historię opowiedziano mi w czasie jednej z wizyt w Polsce. Nie chciałem wierzyć, bo stojąc na ulicy napisu nie widziałem, poprosiłem o dokładne sprawdzenie. A jednak… Czy to samowolka ekipy remontowej, nadgorliwość byłych urzędników czy zlecenie byłego wojewody - zastanawiał się red. Żuchowski zamieszczając na platformie X zdjęcia godła z podpisem.

Na reakcję wojewody Adama Rudawskiego nie trzeba było długo czekać. Nie ukrywa wzburzenia. Zapowiedział likwidację "bazgrołów". Piszę o braku skromności i naruszenie powagi urzędu ze strony poprzednika.

- Myślałem, że to tylko fake news, ale niestety po sprawdzeniu, okazało się, że to prawda. Nowe godło, które rok temu pojawiło się nad wejściem do naszego urzędu, zostało przez poprzedniego wojewodę Zbigniewa Boguckiego „podpisane” i zeszpecone. Ta „pamiątka” to wyraz braku skromności i naruszenie powagi urzędu. Zlecę naprawę godła i zlikwidowanie umieszczonych na nim bazgrołów - napisał Adam Rudawski.

Było oczywiste, że na odpowiedź byłego wojewody, a obecnie posła PiS nie przyjdzie nam długo czekać. Dodajmy, że odpowiedź o nieco złośliwym zabarwieniu. Bogucki przekonuje, że miał prawo zamieścić swoje inicjały, choć nie ze swoich pieniędzy modernizował godło.

- Panie Wojewodo, jak już nauczyłem Pana na początku Pana urzędowania procedencji wieszania flag, to teraz czas na naukę heraldyki, historii i pewnych zwyczajów - odpowiada Bogucki. - Po pierwsze nie ma Pan czego naprawiać, ponieważ godło to orzeł biały w koronie i jest on możliwie najbardziej wiernym odzwierciedleniem wzoru z ustawy. Przestrzeń wewnątrz kartusza pomalowana na kolor czerwony nie ma kształtu tarczy herbowej, więc całość nie jest herbem. W związku z tym inskrypcja tam umieszczona nie znajduje się ani na godle, ani na tarczy herbowej, ani na pełnym herbie. Ergo, godło nie jest ani ,,podpisane" ani ,,zeszpecone". Naruszeniem powagi urzędu, który Pan sprawuje, jest Pana brak wiedzy z zakresu heraldycznego abecadła, a właściwie Pana totalna ignorancja w tym zakresie. Po drugie, skoro już się Pan dowiedział, że nie ma Pan czego naprawiać w godle, to może Pan nie wie kolejnej rzeczy, że pełny maleńki w stosunku do całego kartusza napis brzmi: A.D. 2023 Wojewoda Zachodniopomorski Z.B. Przyjętym powszechnie zwyczajem jest, że na ważnych, nowych albo rewitalizowanych obiektach, umieszcza się datę/rok powstania lub rewitalizacji z oznaczeniem fundatora lub organu za czasów którego miało to miejsce w formie tablicy albo np. inskrypcji, jak jest w tym przypadku. Fundatorem sensu stricto nie byłem, ale sprawowałem wówczas funkcję Wojewody Zachodniopomorskiego, tj. organu państwa i z powierzonego mi budżetu wojewody postanowiłem usunąć mająca kilkadziesiąt lat karykaturę orła, któremu po przemianach ustrojowych doczepiono koronę jednak w groteskowej formie - pisze były wicewojewoda.

I choć sprawę nazywa pseudoaferą, to innego zdania są mieszkańcy, którzy w komentarzach wyrazili swoje zdanie na ten temat.

- Wierzyć się nie chce. Powinien usunąć na własny koszt - napisała GrajkaR.

- Ale że portretu swojego nie wstawił? Pod każdym wpisem umieszcza swoje zdjęcie lub filmik. Więc wstawiając inicjały ciężko walczy z trawiącym go narcyzmem- dodaje Alicja Zachodniopomorska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński