Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Jak będzie wyglądał świat w roku 2022?” - pytał Ilustrowany Kuryer Codzienny sto lat temu. Czy prognozy z krakowskiej prasy się sprawdziły?

GROM
Małopolska Biblioteka Cyfrowa
„Ilustrowany Kuryer Codzienny” w wydaniu z 9 lutego 1923 roku postawił w tytule jednego z artykułów intrygujące pytanie: Jak będzie wyglądał świat w 2022 roku? Prognozy zaczerpnął z amerykańskiej gazety, niemniej są one fascynującym źródłem wiedzy o ówczesnych wyobrażeniach dotyczących dalekiej przyszłości. Co ciekawe, w wielu miejscach są one zaskakujące trafne! Od kwestii technologicznych po społeczne (np. rola kobiet). Choć przewidywania o dwugodzinnym dniu pracy akurat się nie sprawdziły. Przynajmniej na razie.

Artykuł z Ilustrowanego Kuryera Codziennego przytaczamy w całości.

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? Takie pytanie zadał jeden z dzienników amerykańskich kilku osobistościom, pracującym w różnych dziedzinach działalności ludzkiej. I oto jakie otrzymał odpowiedzi:
Pan Griffith - "król kinematografu", oświadczył: "Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacya odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki".
Walter N. Polakow, inżynier, dał następującą odpowiedź: "Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. Lotnictwo będzie zreformowane, gdyż samoloty nie będą już dźwigać aparatów, dających im siłę popędową, a zasadą ruchu będzie przyciąganie. Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dzisiaj wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny".
Henry L. Mencken, autor i krytyk, stawia horoskopy polityczne, przyczem mówi: "Stany Zjednoczone będą za sto lat kolonią angielską".
Winifred G. Hendenberg, sekretarz Towarzystwa weteranów wielkiej wojny, pisze: "Jeżeli od dziś do roku 2022 wojna światowa nie będzie miała dalszego ciągu, to świat przeżywać będzie erę powszechnego braterstwa, które nie zazna ani nędzy, ani konfliktów zbrojnych, ani głodu, ani zniszczenia".
W. H. Anderson, dyrektor Ligi antialkoholicznej, prorokuje: "W roku 2022 alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku rzadkich degeneratów spożywać będzie pokryjomu to, co świat uważać będzie wówczas za truciznę".
Miss Margaret Sanger, promotorka ruchu "kontrolowanego przetwarzania się", pisze: "Kontrola generacyi ludzkiej będzie stanowiła część edukacyj kobiet. Wynikiem tego będzie większy rozwój intelektualny kobiety i większe szczęście małżeńskie, gdyż "miesiąc miodowy" trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka, małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie".
Maly Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku, oświadcza: "Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża".
Major John F.O. Ryan, komisarz "tranzyta", ekskomendant 27-mej dywizji amerykańskiej, zapowiada: "Środki transportowe tak dalece ułatwią wzajemną penetracyę ludów, że używany będzie tylko jeden język. Będzie to język najsilniejszy ze wszystkich.

Jesteście pod wrażeniem?

Tekst znalazła i opublikowała na twitterze internautka (w treści twitta błąd - artykuł pochodzi z 1923 roku).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Jak będzie wyglądał świat w roku 2022?” - pytał Ilustrowany Kuryer Codzienny sto lat temu. Czy prognozy z krakowskiej prasy się sprawdziły? - Gazeta Krakowska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński