Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jajko to witaminowa bomba! To suplement diety naszych czasów

Anna Folkman
Zuzanna Janicka, dietetyk z Domu Dobrej Diety w Szczecinie
Zuzanna Janicka, dietetyk z Domu Dobrej Diety w Szczecinie Andrzej Szkocki
Już w niedzielę na stołach w większości domów zagoszczą jajka. Świąteczne biesiadowanie może być zdrowe, bo takie właśnie jest jajko. O jego zaletach mówi Zuzanna Janicka, dietetyczka z Domu Dobrej Diety i dodaje, że to sposób w jaki je podajemy zaburza ogromne walory tego produktu. # Rozmawiała Anna Folkman

Jakie jajko jest najzdrowsze, jakie wybierać podczas zakupów?

Jajka różnią się od siebie w zależności od tego, czym żywione są kury. To co jemy wpływa przecież na nasz rozwój, w przypadku kury także. Istnieją dwie klasyfikacje - wielkościowa, która zależy od gatunku kury (np. S, L), jest jeszcze klasyfikacja ze względu na sposób chowu. Kury z tzw. wolnego wybiegu nie są przetrzymywane w klatkach i jedzą naturalne pożywienie. Jaja takich kur są dla nas najlepsze. Porównując jajko wiejskie z takim kupowanym w hipermarkecie z oznaczeniem „3”, czuć różnicę. Wiele osób twierdzi, że takiej różnicy nie ma, ale to dlatego, że nasz smak jest już zniszczony używkami, dużą ilością soli i sztucznych przypraw. Jaja wiejskie, od kur z wolnego wybiegu są zdrowsze, ale niestety droższe.

Jeśli kupujemy jaja prosto od gospodarza, które nie przechodzi żadnych kontroli jakości, to czy mamy pewność, że nie jest ono zakażone?
Ryzyko zakażenia bakteriami zawsze istnieje. Nie znamy przecież gospodarza, nie widzieliśmy kury, nie wiemy nic na temat jej zdrowia. Jest jednak prosty sposób, by pozbyć się wszelkich niechcianych bakterii. Zawsze przed rozbiciem jajko należy wyparzyć, by ochronić się przed salmonellą. Ugotowane jajko jest natomiast całkowicie bezpieczne. Należy jednak pamiętać, by czas gotowania nie był dłuższy niż 10 min. Po tym czasie jajko traci nie tylko niebezpieczne bakterie, ale też ok. 40 proc. swojej wartości. Zbyt długie gotowanie nie jest zatem korzystne.

Czy zjedzenie wiejskiego jajka, czy takiego z chowu klatkowego z fermy przemysłowej ma znaczenie dietetyczne?
Ma, chociaż nie kolosalne. Jestem zwolenniczką jedzenia jajek ekologicznych, od kur z wolnego wybiegu nie tylko z uwagi na to, że są zdrowsze, ale także dlatego, że kury je znoszące nie cierpią. Wszystko zależy od ilości spożywanych jajek. Jeśli są to dwa jajka tygodniowo, to na pewno zjedzenie jaja z chowu klatkowego nie zaszkodzi. Jeśli jednak ktoś używa jaj na co dzień, to zdecydowanie najlepiej jest używać jaj ekologicznych. Powinny być one w diecie dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Dlaczego trzeba jeść jajka?

Jajko to podstawa życia i także życie symbolizuje. Podawane jest jako wzorzec idealnego białka, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie potrafi wyprodukować i musimy dostarczać je z pożywieniem. To jedyny taki produkt spożywczy. Jajko ma wiele witamin; A, D, E, K czy witaminy z grupy B. Kwintesencją zdrowia jest żółtko, ale namawiam do jedzenia całych jaj, które są doskonałym pomysłem na śniadanie. Dają dużo energii i są powoli trawione więc dzięki nim mamy poczucie sytości i cały czas jest to zdrowa energia! Jajko to suplement diety naszych czasów. Jest lepszy od tabletek. Wchłanianie witamin, które zawiera jest najlepsze. Naturalny produkt zawsze będzie lepszy od tabletki, której składniki mogą obciążać wątrobę.

Na co pozytywnie wpływa jajko?

Pomaga w utrzymaniu sokolego wzroku, silnych kości, dba o nasz układ nerwowy ale również o naszą cerę. W jajkach znajdziemy też witaminę E, czyli witaminę młodości i płodności. To oznacza, że kobiety, które starają się o dziecko w swojej diecie powinny zawrzeć jajka. W jajku znajdziemy fosfolipidy, które odżywiają nasz mózg. Często mówi się, że orzechy i jajka powinno się jeść, kiedy ma się dużo pracy umysłowej. Polecam maturzystom! Oczywiście jajko nie zaspokaja 100 proc. zapotrzebowań naszego organizmu, ale w zdrowej diecie musi się znaleźć dla niego miejsce.

Jajko jest zdrowe, ale cholesterol szkodzi.

Owszem jajko ma cholesterol, ale ma też składniki, które przeciwdziałają odkładaniu się tego cholesterolu, wspomagają jego metabolizm. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, by jeść 10 jajek tygodniowo, ale biorąc też pod uwagę jaja, które są w pożywieniu ukryte, np. w chlebie, ciastach, makaronach czy naleśnikach. Polscy lekarze, w tym kardiolodzy mówią, że zdrowa osoba może jeść jedno jajko dziennie. 50 g jajo ma ok. 70 kcal w zależności od wielkości żółtka. To niewiele, ale kiedy zjemy 10 jajek w ciągu dnia, to już znacznie więcej kalorii i to z samych jajek. Osoby zdrowe nie powinny sobie zaszkodzić spożywaniem zalecanej ilości jajek, ale te z miażdżycą oraz chorobami wieńcowymi powinny uważać i trzymać się zaleceń lekarskich.

Jakie formy podawania jajek są odpowiednie?

Jajko to witaminowa bomba, jest zdrowe, ale niestety właśnie sposób jego podawania zaburza walory tego produktu. Majonez traktujemy jako nieodłączny dodatek do jajka. To niedobre, bo ma on przecież bardzo dużo tłuszczu i chemii. Sałatki warzywne są zdrowe, tam też dodajemy jajo, ale znów pojawia się majonez. Zastąpmy go jogurtem naturalnym z dodatkiem oliwy. Jajecznica także może być zdrowym posiłkiem, ale tylko przygotowana bez tłuszczu lub z dodatkiem oleju rzepakowego, bez kiełbasy ale z warzywami - porem, pomidorem, szczypiorkiem. Trzeba też zwrócić uwagę na liczbę jajek jaką dodajemy do jajecznicy, by przy jednym śniadaniu za jednym razem nie spożyć połowy zalecanej normy. Samo jajko - gotowane, na miękko, sadzone dobrze jest łączyć z warzywami, można też z pieczywem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto