Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ja ich nie dostałem

pit, 23 lutego 2006 r.
Przepracowałem w Zakładach Chemicznych ponad 23 lata, w dwóch okresach. Niestety, okazało się, że bezpłatne akcje Polic mi się nie należą. Czy to jest sprawiedliwe? - pyta Edward Ł., były pracownik ZCh.

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym spółki, by uzyskać odpowiedź.

- W opisanym przypadku, mamy rzeczywiście do czynienia z długim stażem pracy w przedsiębiorstwie państwowym Zakłady Chemiczne "Police" - przyznaje Piotr Wachowicz, rzecznik prasowy spółki. - Jednak zasady rozwiązania stosunku pracy, w tym przypadku jest to porozumienie stron, zgodnie z obowiązującymi przepisami, decydują o tym, że były pracownik nie jest uprawniony do nieodpłatnego nabycia akcji.

Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych prawo do nieodpłatnego nabycia akcji Skarbu Państwa mają m.in.:

- osoby będące w dniu wykreślenia z rejestru komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego pracownikami tego przedsiębiorstwa (w przypadku Zakładów Chemicznych "Police" S.A. - w dniu 30.12.1995 r.);

- osoby, które przepracowały co najmniej dziesięć lat w przedsiębiorstwie państwowym, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło wskutek przejścia na emeryturę lub rentę, albo z przyczyn nie dotyczących pracowników;

- osoby, które po przepracowaniu dziesięciu lat w przedsiębiorstwie państwowym zostały przejęte przez inne zakłady pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

Warunkiem skorzystania z tego prawa było złożenie w ustawowym terminie (w przypadku "Polic" - do 8.10.1997r.) oświadczenia o zamiarze nabycia akcji.

***

Pracownicy Polic otrzymują bezpłatne akcje spółki od 6 lutego. Codziennie kolejni uprawnieni zjawiają się w punkcie dystrybucji przy biurowcu zakładów.
Do tej pory właścicielami akcji stało się już ponad 1000 uprawnionych, w tym 68 spadkobierców.

Przy biurowcu akcje będą wydawane do 18 kwietnia br. Po tym terminie obsługa będzie odbywała się w dwóch miejscach. W Dziale Akcjonariatu w siedzibie Spółki (pokój nr 17) będzie zawierana umowa nieodpłatnego zbycia akcji, natomiast w sprawie założenia rachunku maklerskiego trzeba będzie udać do Szczecina, do Bankowego Domu Maklerskiego (ul. Matejki 22). Prawo do nieodpłatnego nabycia akcji po 15 grudnia 2006 r. wygasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński