MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izrael wycofa z Rosji biuro Agencji Żydowskiej „Sochnut” i zlikwiduje u siebie Centrum Rosyjskiej Kultury

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Od wybuchu wojny na Ukrainie około 30 tysięcy Rosjan złożyło wniosek o repatriację do Izraela. 5 tysięcy podań zostało rozpatrzonych pozytywnie
Od wybuchu wojny na Ukrainie około 30 tysięcy Rosjan złożyło wniosek o repatriację do Izraela. 5 tysięcy podań zostało rozpatrzonych pozytywnie Fot.: jewishagency.org
Delegacja rządu Izraela, mająca podjąć negocjacje w sprawie likwidacji rosyjskiego przedstawicielstwa Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut”, zapowiedzianej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji, nie wyleciała, jak planowano, wczoraj z Jerozolimy. Członkowie delegacji nie otrzymali rosyjskich wiz wjazdowych.

Specjalny zespół negocjacyjny w sprawie likwidowanej przez Rosję Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut” powołał premier Izraela Jair Lapid na naradzie, poświęconej kryzysowi w stosunkach rosyjsko-izraelskich. Kryzys został wywołany przez stronę rosyjską, która zarzuciła Agencji Żydowskiej „Sochnut” łamanie prawa w zakresie zbierania danych osobowych Rosjan i skierowała wniosek o likwidacji organizacji do sądu w Moskwie.

Zbieranie danych o Rosjanach żydowskiego pochodzenia, pragnących skorzystać z prawa do repatriacji na ojczyznę przodków, jest głównym zadaniem Agencji „Sochnut”, które ta realizuje w Rosji od chwili pojawienia się jeszcze w czasach ZSRR, czyli od 1989 roku.

Rosja przestraszyła się „drenażu mózgów”

Jak informują izraelskie media, przyczyną, dla której Rosji przestała się podobać działalność żydowskiej organizacji na terenie kraju jest „drenaż mózgów i kapitałów”. „Z przeprowadzonej kontroli wynika, że priorytet w zakresie repatriacji jest oddawany obywatelom Rosji, zajmujących się działalnością naukową oraz przedsiębiorczością. Ich wyjazd jest poważnym ciosem w potencjał naukowy i przedsiębiorczość w Federacji Rosyjskiej. Komisja doszła do wniosku, że organizacja powinna zostać zlikwidowana w wymiarze prawnym w związku z rażącym naruszeniem rosyjskiego ustawodawstwa” – cytowała dokument, przekazany przez Rosję Izraelowi jedna z izraelskich stacji telewizyjnych.

W opinii rządu w Jerozolimie powyższa argumentacja nie może być rozpatrywana poważnie, gdyż podstawowym prawem każdego Żyda na świecie powinna być możliwość skorzystania z repatriacji do Izraela. Inna sprawa, że po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej zbrojnej inwazji na Ukrainę oraz wzmocnieniu represji, między innymi za nazywanie wojny wojną, do Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut” wpłynęło ponad 30 tysięcy podań od obywateli Rosji, pragnących wyemigrować do Ziemi Świętej. 5 tysięcy z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Według pracowników „Sochnut” w niektórych dniach liczba składanych podań sięgała tysiąca, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu repatriacją wśród Rosjan, mających żydowskie korzenie. Według danych służb migracyjnych Izraela, w ubiegłym roku, czyli przed wojną, wyemigrowało z Rosji ok. 7 tysięcy Żydów.

Londyński Institute for Jewish Policy Research szacuje, iż liczba obywateli Rosji, będących zdeklarowanymi Żydami, potwierdzającymi swoją tożsamość żydowskim pochodzeniem obojga rodziców, wynosi około 150 tysięcy osób. Ponad dwa razy tyle, bo 320 tysięcy Rosjan ma jednego żydowskiego rodzica. Do repatriacji do Izraela kwalifikuje się jednak o wiele liczniejsza grupa Rosjan. Ponad 600 tysięcy z nich miało bowiem co najmniej jednego żydowskiego dziadka bądź babcię.

Potępienie zbrodni w Buczy i antysemickie rewelacje Ławrowa

Repatriacyjna aktywność Rosjan żydowskiego pochodzenia nasila się w miarę tego, jak Izrael coraz mocniej deklaruje swoją dezaprobatę wobec działań wojennych Rosji na Ukrainie.

Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji rząd Izraela, kierowany wówczas przez premiera Naftaliego Bennetta, próbował zachować neutralność wobec rosyjsko-ukraińskiego konfliktu. Z ostrym potępieniem rosyjskich zbrodni popełnionych między innymi w Buczy, wystąpił jednak już w kwietniu obecny premier, a wówczas minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid.

Po objęciu 1 lipca stanowiska premiera Jair Lapid w odróżnieniu od swojego poprzednika ani razu nie kontaktował się z Putinem, a ten nie złożył Lapidowi gratulacji w związku z objęciem stanowiska szefa rządu.

Jair Lapid, poza potępieniem rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy, jeszcze będąc szefem izraelskiej dyplomacji, odniósł się do rewelacji szefa rosyjskiego MSZ Sergieja Ławrowa, który oświadczył, iż „Adolf Hitler posiadał żydowskie korzenie, a Żydzi są „najbardziej zagorzałymi antysemitami”. Lapid scharakteryzował wówczas wystąpienie Ławrowa jako „bezprecedensowe”, „niewybaczalne” i „antyhistoryczne”. „Oskarżanie Żydów o antysemityzm jest skandalicznym przejawem rasizmu względem Żydów” – ocenił wypowiedź Ławrowa jego izraelski odpowiednik.

MSZ Rosji jeszcze próbowało eskalować konflikt z Jairem Lapidem, oskarżając Izrael o poparcie „neonazistowskiego reżimu w Kijowie”. Ugasić konfrontację postanowił jednak sam Putin, który miał przeprosić życzliwego sobie premiera Naftaliego Bennetta za zachowanie Ławrowa.

Drogę do ucieczki wskazał naczelny rabin Rosji

Antysemickie wypowiedzi Ławrowa zostały przez żydowską diasporę w Rosji odczytane jako zapowiedź antysemickich prześladowań. Już wcześniej zresztą swoim zachowaniem właściwy kierunek ucieczki przed agresywnym zachowaniem rosyjskiej władzy wskazał naczelny rabin Rosji Pinchas Goldschmidt.

Poddawany presji wymuszającej publiczne poparcie dla putinowskiej „operacji wojennej na Ukrainie” duchowy przywódca rosyjskich Żydów ratował się ucieczką i opuścił Rosję.

Relokacja Agencji „Sochnut” i likwidacja Centrum Rosyjskiej Kultury

W Jerozolimie, jak piszą tamtejsze media, nie ma złudzeń co do tego, iż wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Rosji o likwidacji Agencji Żydowskiej „Sochnut” zostanie przez sąd rozpatrzony pozytywnie. Na wypadek podobnego rozwoju wydarzeń izraelski premier Jair Lapid po naradzie ze swoimi ministrami przygotował, jak informują izraelskie media, następujące kroki: rosyjskie biuro Agencji Żydowskiej „Sochnut” zostanie przeniesione do Izraela i będzie obsługiwało rosyjskich Żydów zdalnie. Z Tel Awiwu natomiast zostanie wyproszone rezydujące w tym mieście Centrum Rosyjskiej Kultury.

lena

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Izrael wycofa z Rosji biuro Agencji Żydowskiej „Sochnut” i zlikwiduje u siebie Centrum Rosyjskiej Kultury - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński