Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o sprawę sędziego NSA Andrzeja Kuby

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Udostępnij:
Izba Pracy Sądu Najwyższego wydała pierwsze orzeczenie w sprawie, do której odnosił się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada. Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa została uchylona, a wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby został oddalony.

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że organizacja wymiaru sprawiedliwości w państwach Unii Europejskiej musi być zgodna z prawem unijnym i gwarantować niezależność sądów. Uznano również, że sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego ocenią, czy w Polsce wymiar sprawiedliwości zgadza się z prawem unijnym. TSUE wydało również orzeczenie, w którym poinformowano, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność Izby Dyscyplinarnej.

Czwartkowe orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy odwołania sędziego NSA Andrzeja Kuby od negatywnej uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie dalszego zajmowania przez niego stanowiska sędziego NSA. Po pozytywnej opinii KRS prezydent mógłby wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego.

Sąd Najwyższy poinformował, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła.

KRS chciała odroczyć posiedzenie

Jeszcze zanim poinformowano o decyzji SN, KRS chciała odroczyć dzisiejsze posiedzenie.

- Wpłynął wniosek Krajowej Rady Sądownictwa o odroczenie dzisiejszego posiedzenia. Pismo wpłynęło o godz. 10.09, a o godz. 10 podpisaliśmy wyrok, więc nie ma możliwości odroczenia czegoś, co się skończyło - powiedział sędzia SN Bohdan Bieniek.

Opozycja: To jedno z najważniejszych orzeczeń polskich sądów
- Sąd Najwyższy w oparciu o wyrok TSUE stwierdził, że Izba Dyscyplinarna powołana przez KRS nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności politycznej według europejskich standardów. Po raz kolejny dzięki PiS mamy chaos prawny w Polsce – stwierdziła w mediach społecznościowych europosłanka Wiosny Sylwia Spurek.

Z kolei Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że czwartkowe orzeczenie sądu „to jedno z najważniejszych orzeczeń polskich sądów w ostatnich latach”. - Podważa apolityczność KRS, czyli również wszelkich decyzji tego organu, a to oznacza, że nominowani przez KRS nie są sędziami i nie mogą wydawać wyroków – napisał na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o sprawę sędziego NSA Andrzeja Kuby - Polska Times

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 grudnia, 08:51, jaka szkoda:

SN, na czele którego stoi (jeszcze) Gersdorf, uchylił uchwałę KRS, w składzie której zasiada … Gersdorf!

Czyli dokładnie tak samo jak działa upolityczniona KRS, TK i wiele innych instytucji PISowskich, ale tobie LEMINGU -obrońco pedofilów to nie przeszkadza bo jesteś LEMINGIEM na USŁUGACH NOWOGRODZKIEJ.

Rozumiem że dalej macie - armia TROLLI PISowskich zakaz komentowania spraw przykładowo KRYSTALICZNEGO Marianka?

Słaby jesteś PISlamisto

j
jaka szkoda

SN, na czele którego stoi (jeszcze) Gersdorf, uchylił uchwałę KRS, w składzie której zasiada … Gersdorf!

i
iustus

Sedziowie SN udali ze nie wiedza, ze wyrokow TSUE nie mozna stosowac bezposrednio ale jesli jest taka potrzeba to dopiero maja one byc implementowane przez wladze ustwodawcza w prawie krajowym. Poza tym SN zlamal wlasnie Konstytucje i Ustawe o SN. Sedziowie ktorzy wydalite wyrok powinni starcic prace.

S
Stanisław
5 grudnia, 12:32, Gość:

Brawo Sędziowie SN! Potwierdzili to co było jasne. KRS jest ciałem politycznym a nie niezależnym i ID podobnie. A PiS może teraz gadać różne rzeczy ale rzeczywistości nie zmieni.

Brawo SN , potwierdzenie to co grupka sędziów z nadania Ziobry wyczynia w sprawie praworządności w Polsce.

To jest kasta niszcząca postawy państwa demokratycznego.

G
Gość

Brawo Sędziowie SN! Potwierdzili to co było jasne. KRS jest ciałem politycznym a nie niezależnym i ID podobnie. A PiS może teraz gadać różne rzeczy ale rzeczywistości nie zmieni.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie