10 lat temu w nowym gmachu Filharmonii zabrzmiał pierwszy koncert symfoniczny. We wrześniu będziemy świętować pierwszą dekadę działalności w nowej siedzibie, która okazała się przełomem w dziejach nie tylko samej orkiestry i instytucji, ale także miasta i regionu.
W 2014 roku na inaugurację zabrzmiała IX Symfonię Beethovena, nie może więc jej zabraknąć w programie otwierającym kolejne dziesięciolecie działalności filharmonii w gmachu przy ul. Małopolskiej. Muzyka jest snem, którego nie mogę usłyszeć – napisał kiedyś Ludwig van Beethoven. Istotnie, cierpiący na utratę słuchu kompozytor nigdy nie usłyszał swojej IX Symfonii ani burzliwych owacji, którymi nagrodziła go publiczność tuż po premierze utworu w roku 1824. Mimo to Beethoven stworzył dzieło, które swoim filozoficznym rozmachem zdaje się obejmować cały wszechświat, niosąc niezmiennie poruszające przesłanie pokoju i braterstwa.
Swoje światowe prawykonanie będzie miał Little Big Bend Music na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, utwór skomponowany specjalnie na ten koncert przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku twórcy nazywanego „polskim Paganinim”. Jego wybitne umiejętności jako skrzypka zapewniły mu sławę w Wiedniu. Cieszył się uznaniem samego Haydna i Mozarta.
Partię solową w koncercie Janiewicza wykona światowej sławy skrzypek urodzony w Szczecinie – Bartłomiej Nizioł – zdobywca I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, oklaskiwany w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.
Solistami będą: Izabel Matuła (sopran) – znana ze swoich kilkudziesięciu kreacji na europejskich scenach operowych; Monika Ledzion-Porczyńska (mezzosopran) – występująca na scenach najważniejszych polskich teatrów operowych; Rafał Bartmiński (tenor) – oklaskiwany przez publiczność takich scen jak Teatro Real w Madrycie czy Opera Bastille w Paryżu; Szymon Mechliński (baryton) – mający za sobą występy w mediolańskiej La Scali, Teatro de la Maestranza w Sewilli. Partie chóru wykona natomiast Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – jeden z najlepszych chórów w kraju, współpracujący m.in. z Filharmonikami Berlińskimi i NOSPR.
6 i 7 września – wydarzenie bowiem odbędzie się dwukrotnie – Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie po raz pierwszy jako dyrektor Filharmonii oraz główny dyrygent poprowadzi maestro Przemysław Neumann. To absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. W 2015 roku Przemysław Neumann objął stanowisko dyrektora Filharmonii Opolskiej. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem przez niego intensywnej pracy nad polską, niesłusznie zapomnianą muzyką, co zaowocowało cyklem koncertów Polska Muzyka Zapomniana (prezentujących głównie utwory skomponowane w czasie zaborów) oraz serią wydawniczą o tym samym tytule.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?