Źródło:
RUPTLY
Soleimani był dowódcą sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jednym z najbardziej wpływowych dowódców sił zbrojnych Iranu. Jak donosi BBC, został zabity krótko po tym, jak wylądował na lotnisku w Bagdadzie i jechał samochodem. Na jego pojazd z dronów wojskowych USA wystrzelono kilka pocisków rakietowych. Oprócz Soleimaniego zginęło w ataku pięć osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis, zastępca szefa irackiej bojówki Hashd al-Shaabi.
Oświadczenie Departamentu Stanu USA
- Na polecenie prezydenta wojsko USA podjęło zdecydowane działania obronne w celu ochrony personelu USA za granicą, zabijając Kassema Soleimaniego, szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, al-Kuds Force, uznawnej przez USA za zagraniczną organizację terrorystyczną - głosi oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu.
- Generał Soleimani aktywnie rozwijał plany ataku na amerykańskich dyplomatów i członków służby w Iraku i całym regionie. Generał Soleimani i jego siłuy Kuds byli odpowiedzialni za śmierć setek amerykańskich i członków koalicji oraz ranienie tysięcy innych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizował ataki na bazy koalicyjne w Iraku - w tym atak 27 grudnia - którego kulminacją była śmierć i zranienie personelu amerykańskiego i irackiego. Generał Soleimani zatwierdził także ataki na ambasadę USA w Bagdadzie, które miały miejsce w tym tygodniu - głosi oświadczenie Departamentu Obrony.
Podsumowanie roku 2019: 10 bohaterów światowej polityki. O n...
- To uderzenie miało na celu powstrzymanie przyszłych irańskich planów ataku. Stany Zjednoczone będą nadal podejmować wszelkie niezbędne działania w celu ochrony naszych ludzi i naszych interesów niezależnie od tego, gdzie się znajdują na całym świecie - kończy się oświadczenie Departamentu Obrony USA.
Iran zapowiada odwet. Trump triumfuje
Jak podaje BBC, po zabiciu Soleimaniego w Iranie ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a władze Republiki Irańskiej zapowiedziały odwet.
Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif nazwał atak na Soleimaniego "aktem międzynarodowego terroryzmu". - Zamordowanie Generała Soleimaniego - najbardziej efektywnej postaci w walce z Daesh (ISIS), Al Nusla, Al Kaida i innymi jest ekstremalnie niebezpieczną i głupią eskalacją. USA ponoszą wszelkie konsekwencje za to łajdackie awanturnictwo - dodał Zarif.
Prezydent USA Donald Trump po wiadomości o zabiciu Soleimaniego zamieścił tweeta z amerykańską flagą.
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1212924762827046918
Atak na Soleimaniego potępiła Rosja. Jak podaje BBC, ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że amerykański atak był lekkomyślny i zwiększy napięcia w całym regionie.
Zabicie Soleimaniego skrytykował także rywal w wyścigu prezydenckim Donalda Trumpa Joe Biden. Napisał on na Twitterze, że chociaż żaden Amerykanin nie będzie płakał po zabiciu irańskiego generała, odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko Amerykanom i śmierć tysięcy niewinnych osób, to zabójstwo Soleimaniego może być powodem do eskalacji napięcia w całym regionie.
Określił to jako włożenie przez Donalda Trumpa laski dynamitu do pudełka z prochem. - Możemy być na skraju wielkiego konfliktu na Bliskim Wschodzie - napisał i wezwał administrację Trumpa do wyjaśnienia tego kroku.
Biden dodał, że wbrew oświadczeniu Departamentu Obrony, zabicie Soleimaniego nie tylko nie powstrzyma kolejnych ataków na amerykańskie cele, ale może je nasilić.
https://twitter.com/JoeBiden/status/1212954848666234880
Kim był generał Soleimani? Irański James Bond
Generał Kassem Soleimani miał 62 lata. Od kilku lat stał się jedną z najbardziej uwielbianych postaci w Iranie i jedną z najbardziej znienawidzonych w USA i jej zachodnich sojuszników.
Jak podaje "Times of Israel", Soleimani prowadził zagraniczne operacje bojowe irańskich sił specjalnych al-Kuds, którą Amerykanie uważają za organizację terrorystyczną. Z jednej strony Soleimani prowadził walkę z organizacjami dżihadystycznymi, jak Państwo Islamskie czy al-Kaida, z drugiej umacniał wpływy Iranu w regionie, głównie w Syrii, Iraku, Libanie i Jemenie. Był obecny przy rozmowach nad tworzeniem nowego irackiego rządu.
Według CNN Soleimani także nadzorował wiele operacji terrorystycznych przeciwko siłom USA i ich sojusznikom w Iraku po inwazji na Irak w 2003 roku i ponosił odpowiedzialność za śmierć wielu żołnierzy amerykańskich oraz cywilów.
Rok 2020. Najważniejsze wydarzenia. Co nas czeka w polityce,...
Jak pisał były analityk CIA Kenneth Pollack dla magazynu "Time" w 2017 roku, Soleimani "jest dla bliskowschodnich szyitów Jamesem Bondem, Erwinem Rommlem i Lady Gagą w jednym. Dla Zachodu jest on odpowiedzialnym za eksport irańskiej rewolucji islamskiej, wspierającym terroryzm obalającym prozachodnie rządy i prowadzącym zagraniczne wojny Iranu."
Ropa drożeje, USA wzywają Amerykanów do opuszczenia Iraku
Tuż po informacji o zabiciu Soleimaniego ropa na rynkach zdrożała o 4 punkty procentowe.
BBC podała, że amerykańska ambasada w Bagdadzie wezwała obywateli amerykańskich do natychmiastowego opuszczenia terytorium Iraku. Być może wadze amerykańskie obawiają się ataków odwetowych na swoich obywateli.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
- Kobiety Mansona. Dlaczego zginęła Sharon Tate?
- Różaniec i rewolwer obok łóżka. Tak mieszka detektyw Krzysztof Rutkowski [ZDJĘCIA]
- Szalone kąpiele błotne na Pol'and'Rock Festival 2019 [ZDJĘCIA]
- Tak cenzuruje Google. Te miejsca istnieją, ale na mapach i Street View ich nie zobaczycie
- Rekreacyjne imperium za 71 mln zł. Robert Lewandowski inwestuje na Mazurach [ZDJĘCIA]
- Po raz pierwszy w Polsce odbyły się wybory... miss lesbijek. Wybrano też geja roku [ZDJĘCIA]