Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Szczecinie: Co za za nami, co przed nami, jak rozwija się nasze miasto

patryk0909
patryk0909
Basen olimpijski w Szczecinie
Basen olimpijski w Szczecinie Archiwum
Sprawdzamy co w naszym mieście powstało, jakie pojawiły się nowe koncepcje, a które plany pozostały po dzień dzisiejszy tylko planami.

Artykuł opublikowany pod koniec września ubiegłego roku: "Inwestycje w Szczecinie: Nasze miasto zmieni się nie do poznania! I to już do 2013 roku" wzbudził wielkie zainteresowanie zarówno wśród optymistów jak i krytyków opinii o rozwijającym się mieście.

Minęło pół roku, wiosna za oknami. Myślę, że to dobry moment na kolejny artykuł z cyklu „Inwestycje w Szczecinie”.

Warto podsumować, to co zmieniło się od września ubiegłego roku, jakie nowe plany powstały, co się w naszym mieście pojawiło, rozwinęło, a które plany pozostały po dzień dzisiejszy tylko planami.

Zapraszam do lektury :)
1. Rozwój komunikacji miejskiej

Myślę, że nie trzeba wyjaśniać, jak dużo się zmieniło. Jeszcze niedawno po naszym mieście jeździły stare, zniszczone tramwaje i autobusy. Jakiś czas temu, trzeba było mieć szczęście, aby „trafić” na Solarisa. Dzisiaj blisko 1/3 taboru autobusowego naszego miasta to najnowsze pojazdy. Wciąż przybywają nowe.

Nie gorzej prezentują się szczecińskie tramwaje. Nie jeździmy już starymi, zniszczonymi wagonami. Pozostały już tylko te odnowione 105N, słynne Tatry, no i najnowsze, niskopodłogowe Swingi, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Tabor powoli zmienia kolory na charakterystyczny motyw Floating Garden 2050.


Należy również wspomnieć o programie zarządzania komunikacją miejską. Dla miasta oznacza to usprawniony ruch tramwajów i autobusów dzięki systemowi zarządzania flotą. Na przystankach pojawią się tablice informacji pasażerskiej, wprowadzone zostaną bilety elektroniczne, zostanie zwiększone bezpieczeństwo w pojazdach komunikacji miejskiej.

Cały system ma być wdrożony do 2013 roku. Szkoda tylko, że „obcięto” budżet przeznaczony na tramwaje o 50 mln złotych. Pieniądze miały być przeznaczone między innymi na remont torowiska na ulicy Potulickiej i Piastów. Wielka szkoda.

2. Połączmy lewobrzeżne z prawobrzeżem: Szczeciński Szybki Tramwaj

O planach stworzenia linii, która bezkolizyjnie połączyłaby lewobrzeżną i parwobrzeżną część miasta słyszy się od dawna. SST, według zapowiedzi, ma mieć przystanki krańcowe na Basenie Górniczym i pętli w Kijewie. Jak na razie zrobione są projekty, jest pozwolenie na budowę, gotowy jest most przez Regalicę, przez który szybki tramwaj miałby przejeżdżać. I na tym się kończy.

Wciąż nie słychać o rozpoczęciu prac nad realizacją planu. Zaistniał problem z Willą Grüneberga, która została ostatecznie wpisana do rejestru zabytków. Miasto podjęło decyzję, że willę przesunie o kilkadziesiąt metrów. Taka informacja pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Mamy kwiecień a o Szczecińskim Szybkim Tramwaju jak na razie się nie mówi. A szkoda. Czekamy z niecierpliwością na informację o rozpoczęciu prac.

3. Obwodnica śródmiejska, przebudowa ulicy Struga oraz modernizacja ulicy Niemierzyńskiej i Arkońskiej, czyli rewolucja drogowa.

Efekty budowy obwodnicy śródmiejskiej widać od dawna. Prace trwają od 1998 roku, aż po dzień dzisiejszy. Ukończone są 4 etapy, 1 jest w trakcie budowy, 5 pozostałych czeka na realizację.

Od wiaduktu na ulicy Rugiańskiej, przez Przyjaciół Żołnierza (włącznie ze skrzyżowaniem z ulicą Komuny Paryskiej) do Krasińskiego/Duńskiej możemy od dawna przejechać się nową drogą. Obecnie trwa budowa kolejnego etapu, który obejmuje przejazd przez Zakole, ulicę Chopina, aż do Arkońskiej.

Inwestycja obejmuje również budowę przejścia podziemnego w rejonie ul. Łabędziej oraz przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Niemierzyńską. Cała obwodnica ma mieć długość 9,2 km.

Rozpoczęła się również jedna z najważniejszych inwestycji drogowych. Mowa o przebudowie ulicy Struga.

W sumie wyremontowany zostanie odcinek drogi o długości 2,5km, który jest główną trasą wjazdową i wyjazdową z naszego miasta. Nowoczesna droga ma ułatwić komunikację. Pozbawiona zostanie zakorkowanych skrzyżowań. Powstaną bezpieczne arterie, wiadukty, a nawet dwupoziomowe skrzyżowania. Wszystko zmieni się diametralnie.

Wykonawca ma 30 miesięcy na zrealizowanie projektu. Prace już się rozpoczęły. Miejmy na dzieję, że goście, którzy odwiedzą Szczecin na The Tall Ship Races w 2013 roku, pojadą zupełnie nową i nowoczesną drogą.

Zaskoczeniem jest tempo prac przy remoncie ulicy Niemierzyńskiej i Arkońskiej.

W mgnieniu oka powycinano drzewa a już teraz ulica jest wyłączona z ruchu i trwają prace modernizujące. Za kilkanaście miesięcy pojedziemy zupełnie nową, bezpieczną drogą., która będzie przebiegała od Lasu Arkońskiego (obok pętli tramwajowej), przez Arkońską (obok szpitala), dalej pod wiaduktem (zupełnie nowym), aż do ulicy Krasińskiego. Inwestycja ma być ukończona w 2012 roku.

Do tego czasu musimy pomęczyć się z utrudnieniami ruchu i korkami, ale za to jaką przyjemnością będzie jazda po zupełnie nowej drodze, która była w opłakanym stanie.

4. Szczecin stawia na sport: Basen Olimpijski i Hala widowiskowo-sportowa


Tutaj czas na fanfary. Mamy w Szczecinie Olimpijski Basen z prawdziwego zdarzenia. W grudniu 2011 roku odbędą się na nim Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim dystansie. Nie da się ukryć, że to bardzo prestiżowa impreza. Szacuje się, że do naszego miasta ma przyjechać 1200 zawodników. Mistrzostwa będą największą, międzynarodową imprezą sportową w historii miasta. Niewątpliwie budowa basenu to wielki sukces dla Szczecina.

Tak samo, jak Hala widowiskowo-sportowa. Jeszcze do niedawna mieszkańcy byli dość pesymistycznie do niej nastawieni. A tu proszę. Na początku roku ruszyła budowa. Na placu, przy ulicy Szafera stoją już od dawna dźwigi. Widać góry piasku. Zaskakuje nas tempo prac nad halą. Rozpoczęły się prace fundamentowe. Hala ma być gotowa w ciągu 30 miesięcy, jednak wykonawca pragnie zaskoczyć mieszkańców i ukończyć budowę wcześniej. Trzymamy kciuki!

5. Sportowy pesymizm

Co do budowy nowego stadionu nie możemy już być tak optymistycznie nastawieni. Przynajmniej na razie. Pojawiało się wiele artykułów, informacji na temat obiektu Pogoni, który ma powstać. Wszystko opiera się jedynie na planach, które wybiegają w daleką przyszłość. Obiekt może powstać nie wcześniej niż za 6-7 lat. Pozostańmy więc przy marzeniach. Szczecinianie nie powinni zajmować sobie głowy o realizacji tego planu. Po co mamy się rozczarować? Nasi radni – jak najbardziej - powinni myśleć o tym i działać!

6. Centrum Dialogu Przełomy

Nowoczesne muzeum powstanie na placu Solidarności. Co ciekawe, większość jego powierzchni znajdzie się pod ziemią. Jest to dość innowacyjny projekt. Obiekt ma mieć kształt wygiętej elipsy. Z dwóch przeciwnych stron, muzeum będzie „wyłaniać” się na powierzchnie. Brzmi to dość irracjonalnie, ale po prostu będziemy mogli się przejść po jego dachu.

Centrum Dialogu Przełomy poświęcone będzie historii najnowszej Szczecina i regionu, czyli tego co działo się po II wojnie światowej. Muzeum ma być gotowe do końca 2012 roku. Działa już strona internetowa: www.przelomy.muzeum.szczecin.pl. Nie można pozostawić tego projektu bez krytyki marnowania pieniędzy. Nie tak dawno plac został odnowiony i ponownie pójdzie „pod młotek”.

7. Białe, krystaliczne pudełka: Filharmonia Szczecińska


Z niepokojem czekaliśmy, aż coś się „ruszy”. Doczekaliśmy się. Plac budowy został już przekazany firmie Warbud. Niebawem rozpoczną się prace nad budową obiektu. Zupełnie nowa, nowoczesna filharmonia ma powstać na zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej. Efekt białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami ma przyciągać oko.

Zaprojektowana została przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony. Budynek ma być pięciokondygnacyjny. Filharmonia zawierać będzie dwie sale koncertowe (953 i 192 miejsc). Inwestycja ma być gotowa w połowie 2013 roku.

8. Pospacerujemy nad Odrą


22 lutego br. rozpoczęły się prace nad remontem Szczecińskich Bulwarów. Na pierwszy ogień poszedł Bulwar Piastowski. Później czas na Gdyński i Elbląski. Na nabrzeżach pojawią się nowe chodniki, ławki, kosze na śmieci, infrastruktura niezbędna do obsługi jednostek pływających czyli elementy do mocowania statków.

Szczecinianie i turyści będą mogli spędzać czas spacerując po nowoczesnych promenadach, podziwiając nadodrzańskie widoki. Prace mają być skończone do Zlotu Żaglowców The Tall Ship Races w 2013 roku.

9. Tłok i zgiełk: Podzamcze

Od dawna marzymy o rynku z prawdziwego zdarzenia, malowniczych kamieniczkach, wąskich uliczkach pełnych ludzi. Niemal każde polskie miasto ma swój rynek, na którym jest tłok i zgiełk. Dlaczego my nie mamy mieć takiego miejsca? Stare Miasto ma stać się jednym z serc Szczecina. Od dawna remontowane są kamieniczki, powstaje również wiele nowych.

Już teraz Podzamcze zachwyca, jednak chcemy więcej! Pragniemy, aby Stare Miasto tętniło życiem. W planach istnieje projekt, budowy rynku z prawdziwego zdarzenia, który będzie miejscem spotkań Szczecinian i turystów. Połączenie go z malowniczymi kamienicami, Zamkiem Książąt Pomorskich, Basztą i nadodrzańskim klimatem sprawi, że miejsce to stanie się magiczne. Oby plany zostały w pełni zrealizowane. Czekamy na wieści.

10. Łasztownia – niespełnione marzenia Warto wspomnieć o niej, aby trochę się rozmarzyć. Jakie były plany? Bardzo rewolucyjne, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Japońscy inwestorzy zainteresowali się Łasztownią i Wyspą Grodzką. Stwierdzili, że to idealne miejsce na realizację wielkiego projektu.

Co miało powstać? Wielkie, nowoczesne centrum, które miało stać się biznesowym sercem naszego miasta. Wyobraźmy sobie mnóstwo wysokich wieżowców, nowoczesnych biurowców, budynków użyteczności publicznej, zachwycających architekturą. Do tego opera, kolejna filharmonia (przecież jedna już powstaje), centra rozrywki i wiele więcej. Tak miało być. Jak na razie bardziej realnym projektem jest budowa Portu Jachtowego na terenie Łasztowni i Wyspy Grodzkiej. I tego się trzymajmy.

11. Galerie handlowe, czyli wielka walka o klienta

Wielu mieszkańców krytycznie odnosi się do faktu budowy wielu galerii handlowych. Jednym z wielu zalet tych inwestycji jest powstawanie tysięcy miejsc pracy. Centra handlowe budowane są dla nas. Szczecinianie uwielbiają spędzać w nich czas i robić zakupy. Faktem jest, że niedługo będzie w czym wybierać, ponieważ zwiększa się konkurencja i walka o klienta. W niedalekiej przyszłości wybudowanych zostanie kilka nowych galerii handlowych.

Galeria Kaskada – tego projektu nie trzeba chyba szczególnie przedstawiać


W mgnieniu oka powstały fundamenty a centrum handlowo-usługowe „rosło” z dnia na dzień.Niedawno rozpoczęły się prace wykończeniowe. Obiekt jest już w stanie surowym. Jednocześnie trwa przebudowa dróg wokół Kaskady. Szczecinianie z niecierpliwością czekają na otwarcie tej najnowocześniejszej Galerii na Pomorzu Zachodnim. Znaleźć ma się w niej ponad 140 sklepów. Będą to między innymi: Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear, Massimo Dutti, Cubus, Colloseum, Pandora, Swiss, Time Trend, Almi Decor, Flo, Duka, Adidas, Sizeer, Reebok, Heavy Duty, Saturn, Van Graaf, C&A, Intersport oraz pierwszy w Szczecinie market Alma. Inwestor zapewnia że najpóźniej w październiku Kaskada będzie oddana do użytku.


Galeria Turzyn – trwają prace wykończeniowe

Wkrótce otwarcie galerii. Znajdzie się w niej wiele sklepów odzieżowych i obuwniczych, punktów gastronomicznych i usługowych. Pojawi się kino 5D i Squash Zone. Większe zakupy będziemy mogli zrobić w supermarkecie „Piotr i Paweł”. W sumie na galerię Turzyn składać się będzie blisko 250 lokali użytkowych.


Outlet Park Szczecin – ma powstać przy ulicy Struga

Znajdzie się w nim ponad 100 sklepów, które oferować będą końcówki kolekcji po znacznie niższych cenach. Pojawić się ma również 6-salowe kino Helios. Outlet ma zostać zrealizowany w trzech etapach. Rozpoczęcie budowy pierwszego z nich miało nastąpić w I kwartale tego roku. Czekamy…

Centrum handlowo-rekreacyjne Ferio

Bilbord z informacją o nowym centrum handlowym, które ma powstać przy ulicy Wojska Polskiego (niedaleko zajezdni tramwajowej) postawiony został bardzo dawno. Teren został wyczyszczony. Co dalej? Okazuje się, że inwestor przesunął termin rozpoczęcia prac. Najbardziej aktualna data ukończenia budowy centrum handlowego na Pogodnie to koniec 2012 roku. Miejmy nadzieję, że nie zostanie przesunięta kolejny raz.

Factory Szczecin

W pobliżu drogi S10 i S3 , a także w niedalekim położeniu od autostrady A6 ma powstać centrum handlowe Factory Szczecin. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początku przyszłego roku. Galeria ma zostać ukończona pod koniec 2014 r. Ciekawe, czy inwestycja zostanie zrealizowana.

Galaxy – rozbudowa

Największe centrum handlowo-rozrywkowe na Pomorzu Zachodnim zwiększy swoją powierzchnię. Echo Investment kupiło Hotel Neptun, który stoi nieopodal Galaxy. Ma zostać zburzony i dzięki temu powstanie nowe skrzydło galerii.

12. Biurowce upiększają nasze miasto

Niektórzy krytycznie odnoszą się również do faktu budowania biurowców w naszym mieście. Faktem jest, że w ciągu kilku lat powstanie ich naprawdę sporo. Czy to dobrze? Oczywiście, że tak!

Przede wszystkim przyciągnie to inwestorów z całego świata. Idzie za tym obecność renomowanych firm w naszym mieście oraz przyczyni się to do realizacji nowych inwestycji. Popyt na nowoczesne biura jest dość duży.

Biurowce stwarzają pozytywną opinię miast, tak więc dlaczego mamy z tego rezygnować? Ich budowa zwiększy z pewnością estetykę Szczecina. Wyjaśniając w bardzo prosty sposób: budowa biurowców przyczynia się pośrednio do rozwoju miasta. A tego właśnie chcemy.

Oto kilka projektów planowanych oraz tych już realizowanych.

Biurowiec Lastadia Office – nazwa to łacińskie tłumaczenie Łasztowni


Nowoczesny, sześciopiętrowy budynek usytuowany będzie nad samą Odrą. Podstawą elewacji będzie połączenie cegły klinkierowej z nowoczesnymi fasadami ze szkła i aluminium oraz bryła wpisująca się w linię ulicy na planie łuku. Biurowiec ma powstać do końca 2012 roku.


Brama Portowa – tutaj powstaną dwa nowoczesne biurowce

Jeden, tam gdzie był dawny „grzybek”, drugi na miejscu słynnych „kogucików”. Nie zachwycają one architekturą, ale to rzecz gustu. Z pewnością budowa obiektów wniesie wiele korzyści. Część powierzchni zostanie przeznaczona na cele handlowo-usługowe. Biurowce mają zostać ukończone do końca 2012 roku.

Nowa Dana


Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa budynku biurowo-handlowego, który ma stanąć w miejscu dawnych zakładów odzieżowych Dana przy al. Wyzwolenia i ul. Odzieżowej. Pojawiły się opóźnienia i zwątpienia. Obecnie na terenie działki, na której ma stanąć biurowiec prowadzone są prace rozbiórkowe. Wysoki, 22-kondygnacyjny obiekt zachwycać będzie swoją architekturą. Przeszklony budynek będzie miał kształt żagla. Na ostatnim piętrze ma znaleźć się restauracja z widokiem na panoramę miasta. Nowa Dana ma powstać do końca 2012 roku.

Piastów Office Park

Do końca 2013 roku na placu przy al. Piastów, Bohaterów Warszawy i ul. Dąbrowskiego ma powstać kompleks trzech biurowców. Ośmiokondygnacyjne budynki (5 kondygnacji na powierzchni, trzy podziemne) będą przeszkolone a całość ma być powiązana niezadaszonym wewnętrznym dziedzińcem. Plac pod zabudowę jest już przygotowany. Czekamy!

Park Plaza

Między CHR Galaxy i wieżowcami miał powstać zachwycający swoją architekturą biurowiec. Nie piszę w czasie przyszłym, ponieważ inwestycja ta „zamarła”. Nie wiemy nic o postępach w jej realizacji. Kto wie, może się doczekamy.

Technopark Pomerania przy ulicy Niemierzyńskiej


Wkrótce ruszy budowa trzech nowoczesnych biurowców. W ramach inwestycji przewidziano budowę Centrum Komputerowego, Inkubatora Przedsiębiorczości, Centrum Innowacji oraz garażu podziemnego mieszczącego 116 samochodów. Zakończenie prac planowane jest na początku 2013 roku.


Baltic Business Park

Realizacja budowy tego obiektu średnio wychodzi inwestorowi. Na stronie internetowej tej inwestycji czytamy w „najnowszych” aktualnościach (29.03.2010 r.): „W dniu 6 kwietnia 2010 r. spółka Koncepta Sp. z o.o. rozpoczyna prace budowlane”. Na placu budowy nic nie widać. Myślę, że nie trzeba nic więcej pisać o „realizacji” tego obiektu. Miejmy nadzieję, że to się zmieni, ponieważ wizualizacje wyglądają naprawdę efektownie i obiecująco.

13. Wiara w Aquapark z Galerią Handlową

Tutaj pojawia się rozczarowanie. Jak na razie inwestycja jest na etapie planowania. Za długo już, aby napawać się optymizmem, co do jej realizacji. Inwestor „wyłożył” pieniądze, a naszym Radnym „coś” nie podpasowało. Na miejscu dawnej Gontynki ma powstać nowoczesny Aquapark wraz z przyległą Galerią Handlową. Czy doczekamy się realizacji tej inwestycji? O optymizm już ciężko. Pozostaje nam wiara. Wiara czyni cuda, a cuda się zdarzają!

14. Cztery kąty dla każdego: Osiedla mieszkaniowe

W całym zestawieniu nie można pominąć faktu, iż buduje się wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Niemal w każdym miejscu naszego miasta widać jak powstają. Oto lista niektórych z nich:

- Ku Słońcu ( Śródmiejski Zespół Mieszkaniowy) – powstanie tutaj 760 mieszkań
- Małe Błonia to nazwa osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego przy ulicy Łącznej
- Osiedle cztery ogrody – powstanie 238 mieszkań
- Osiedle mieszkaniowe przy Dunikowskiego
- Osiedle mieszkaniowe przy ul. Krasińskiego
- Osiedle Nowe Warszawo
- Osiedle Pokładowa – blisko 360 nowych mieszkań
- Osiedle ul. Podbórzańska / ul. Maciejkowa – 294 nowych lokali
- Osiedle Za Sterem
- Wrzosowe Wzgórze
- Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych u zbiegu ulic Emilii Plater i Księżnej Salomei – powstanie ponad 400 mieszkań
- osiedle Siemaszko (etap prac wykończeniowych)
- Osiedle Śródmiejskie Tarasy
- Osiedle Pionierów
- Ronson Duńska
- Osiedle Nowa Cegielnia
- Park Ostrowska
- Lechbud Osiedle Pod Żaglami
- Osiedle Niedźwiedzia
- Krakowska Apartamenty
- Osiedle Wiśniowy Sad

Planów budowy osiedli mieszkaniowych jest znacznie więcej. Wszystkie wyżej wymienione inwestycje mają być ukończone do końca 2014 roku.

Istnieją oczywiście niespełnione plany, wiele obietnic dotyczących rozwoju miasta nie zostało zrealizowanych. Szczecin jest jednak wciąż wielkim placem budowy.

Nasze miasto rozwija się bardzo dynamicznie. Co ciekawe, pod względem ilości żurawi zajmujących place budowy zajmujemy trzecie miejsce w Polsce (zaraz po Wrocławiu i Łodzi). Zapewne szybko się to nie zmieni, co może nas tylko cieszyć.

Uwierzmy w nasze miasto!



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto