Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Świnoujściu z poślizgiem. Co z dofinansowaniem? Sprawdzamy

Joanna Maraszek
Wizualizacja portu jachtowego w Przytorze-Łunowie robi wrażenie. To miejsce przyciągnie niejednego żeglarza
Wizualizacja portu jachtowego w Przytorze-Łunowie robi wrażenie. To miejsce przyciągnie niejednego żeglarza
Marina w świnoujskim Przytorze-Łunowie i kajakowa przystań w Karsiborze powstaną w 2019 roku. Termin oddania inwestycji przesunął się ze względu na formalności. Zmiany w prawie wodnym oraz pozwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Te inwestycje zapowiadane przez miasto były już na początku 2017 roku. Obie pozyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020.

W sumie na oba projekty warte są 6 mln zł, a władze miasta otrzymały około 2,4 mln zł dofinansowania na ich realizację. Przystań jachtowa w Przytorze-Łunowie oraz kajakowa w Karsiborze miały zostać ukończone do końca 2018 roku. Jednak, do budowy żadnej z nich jeszcze nie doszło.

Formalności i trudności

Wśród mieszkańców pojawiły się obawy, że obie inwestycje, na które udało się pozyskać dofinansowanie, nie powstaną. Prace miały zostać ukończone w tym roku, a nawet nie ruszyły. Miasto, uspokajało, ze wszystko jest na dobrej drodze.

- Są wszystkie niezbędne pozwolenia i właśnie ruszyły prace budowlane. Przystań jachtowa w Przytorze-Łunowie za kilka miesięcy będzie udostępniona żeglarzom - informują w świnoujskim magistracie. - Przekazano już plac budowy i rozpoczęto roboty.

Obecnie wożony jest piasek potrzebny do podniesienia poziomu terenu oraz szykowana jest platforma do wbijania pali. Jeszcze w tym miesiącu na budowie pojawi się kafar. Opóźnienie prac spowodowane było formalnymi kwestiami.

- Wykonawca rozpoczął kontrakt jeszcze w 2017 r. Zanim rozpoczął prace budowlane musiał uzyskać decyzję środowiskową i pozwolenie wodno-prawne - wyjaśnia Hanna Lachowska z biura informacji i konsultacji społecznych Urzędu Miasta w Świnoujściu. - Tymczasem zostały zmienione przepisy prawa wodnego.

Sytuacja podobnie wygląda w przypadku przystani kajakowej w Karsiborze. Większość formalnych kwestii jest już dopięta, a zgodnie z planem, plac budowy ma być przekazany na początku 2019 roku. Wtedy też ruszą budowy.

Przystań w Przytorze-Łunowie

Nowa przystań, która ma powstać w prawobrzeżnej części miasta, na wyspie Wolin, to kolejny punkt przystankowy na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Będzie przystosowana do przyjmowania głównie średnich i mniejszych jachtów oraz małych jednostek takich, jak skutery oraz kajaki.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum szczecińskich firm Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service Sp. z o.o. oraz KOWAL Sp. z o.o.

- Pierwotny termin zakończenia prac wyznaczony był na koniec tego roku, jednak z uwagi na wspomniane, przedłużające się procedury środowiskowe i związane ze zmianą ustawy Prawo wodne, został przesunięty na koniec kwietnia 2019 r. - uściśla Hanna Lachowska.

Koszt inwestycji to około 4,5 mln złotych. Dzięki dobrze napisanemu wnioskowi, to kolejna już inwestycja, na którą miasto dostało dofinansowanie (1,9 mln złotych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Na przystań będą się składać cztery pomosty dla jachtów na około 60 jednostek oraz dwa pomosty dla około 20 kajaków, slip do ich wyciągania, miejsce na grilla, zadaszony parking dla rowerów oraz budynek admini-stracyjno-sanitarny z tarasem, toaletami, prysznicami i magazynem sprzętu. Tak będzie wyglądała kolejna przystań w naszym mieście, która powstaje w Przytorze-Łunowie. Ma być gotowa do maja przyszłego roku.

Dzięki zadaszonemu miejscu do grillowania będzie również punktem do wypoczynku dla osób niepływających. Cały teren zostanie oświetlony, posadzona będzie zieleń.

Przystań w Karsiborze

Przystań kajakowa to inwestycja w ramach wzmocnienia potencjału rozwojowego wyspy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe. Powstanie za rybną karczmą „Rybaczówka”, jadąc od strony mostu po lewej stronie. Na pomostach do cumowania kajaków będzie dostęp do wody i energii. Oprócz samych pomostów i węzłów sanitarnych, zagospodarowany zostanie teren wokół nich. Będą ławki i miejsce do grillowania oraz miejsca do parkowania samochodów. Powstanie również droga dojazdowa prowadząca z głównej ulicy do przystani. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1,5 mln złotych, z czego 480 tysięcy złotych miasto otrzyma dofinansowania z RPO. Budowa przystani kajakowej przy ulicy 1 Maja w Karsiborze ma zastąpić infrastrukturę, która stanowi pozostałości po dawnym porcie rybackim Certa. To w tym miejscu powstanie slip, pomosty pływające i cumownicze, zaplecze sanitarne, w tym toalety oraz parking, miejsce na ognisko i zadaszona wiata piknikowa.

Inwestycja z całą pewnością ucieszy miłośników i mieszkańców wyspy Karsibór, którzy w tej chwili mają trudności z bezpiecznym wodowaniem swoich łodzi i ich wyciąganiem. Prowizoryczny zjazd nabrzeża stanowi nie lada wyzwanie nawet dla wprawionych żeglarzy.

- W tej chwili, by wodować łódkę, należy trzymać ją na długim sznurku i wypychać ją w głąb wody, uważając równocześnie, by nie skręcić kostki na nierównym podłożu prowizorycznego nabrzeża. Kolejny etap, to dociąganie łodzi do próchniejącego już pomostu wykonanego własnymi siłami przez mieszkańców - opowiada pan Marek z Goleniowa, który jest stałym bywalcem łowisk przykarsiborskich wód. - Jeśli przystań powstanie, to miasto może być pewne, że i turystów przybędzie w tej części Świnoujścia. Karsibór, to idealne miejsce, do uprawiania turystyki wodnej, więc aż się prosi o zmiany.

Raj dla żeglarzy

Świnoujście, to z całą pewnością raj dla żeglarzy i miłośników wędkarstwa. Mimo, iż w tej chwili prawobrzeże Świnoujścia nie do końca jest dopasowane do potrzeb uprawiania turystyki wodnej widać, że zainteresowanych nie brakuje. Łodzie, jachty i kajaki w ciepłym okresie są wręcz wpisane w krajobraz otaczających miasto rozlewisk. Powstanie dogodnej infrastruktury, to strzał w dziesiątkę, inwestycje które są niezbędne do rozwoju miasta w charakterze, odpowiadającym jego naturalnym walorom. Oby wszystko poszło zgodnie z planem.

Zobacz wideo: 60 Sekund Biznesu: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu nieruchomości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński