Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Świnoujściu: Będą rury za 7 milionów

Anna Miszczyk [email protected]
Choć awarie kanalizacji się zdarzają (na zdjęciu poniedziałkowa) to i tak sieć kanalizacyjna jest lepszym rozwiązaniem niż szamba.
Choć awarie kanalizacji się zdarzają (na zdjęciu poniedziałkowa) to i tak sieć kanalizacyjna jest lepszym rozwiązaniem niż szamba. Anna Miszczyk
Jeszcze w tym roku skanalizowana zostanie ulica Okólna i Barlickiego. Skończona ma być również sieć sanitarna od przepompowni w Parku Zdrojowym do oczyszczalni ścieków.

Inwestycja poprawi jakość życia prawie 340 mieszkańcom Świnioujścia, którzy nie mają kanalizacji sanitarnej i korzystają z szamb.

Bartosz Zakrzewski z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Świnoujściu, nie ma wątpliwości, że będzie to korzystne także dla środowiska. W mieście znajduje się kilka chronionych obiektów przyrody, w tym obszar Natura 2000. A oprócz tego źródła wody.

- Kanalizacja jest przede wszystkim szczelna - mówi urzędnik. - Bezodpływowe zbiorniki to półśrodki. W przypadku szamb, ktoś może celowo je rozszczelniać. Zdarza się wylewanie ścieków. Stwierdzaliśmy takie przypadki. To, że ktoś opróżnia szambo nielegalnie, łatwo wykryć. Wystarczy porównać ilość pobranej wody z ilością odprowadzanych ścieków. Różnice nie powinny być duże. Kontrole wykazały jednak, że bywają.

Koszt budowy kanalizacji to blisko 7 mln zł.

- Dostaliśmy prawie 3,5 mln złotych na dokończenie sieci do oczyszczalni ścieków i budowę nowej sieci na ulicach Okólnej i Barlickiego, razem z przyłączami - mówi Adam Makieła, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu. - Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pokryją 62 procent kosztów całej inwestycji, którą szacujemy na 6,8 mln złotych. Aby sfinansować przedsięwzięcie, miasto musi najpierw wyłożyć całość pieniędzy i wybudować sieć.

- Dopiero później dostanie obiecane 3,5 mln złotych - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. W ZWiK pieniądze z unijnego programu spodziewane są pod koniec 2012 roku.

- Ale my nie chcemy tracić czasu - mówi Adam Makieła. - Zamierzamy rozpocząć i zakończyć prace jeszcze w tym roku. Dlatego wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o tak zwaną pożyczkę pomostową na ten cel. Jest już wybrany inżynier kontraktu. Wkrótce ogłoszony będzie przetarg na wykonawcę.

Dyrektor ZWiK dodaje, że odcinki, które powstaną, nie są długie, więc wszystko powinno być gotowe zgodnie z planem, czyli do 2012 r.

- Dłużej trwa załatwienie spraw formalnych, niż same prace - mówi Adam Makieła. W przypadku dokończenia sieci, z przepompowni w parku do oczyszczalni ścieków, chodzi o 2,5 kilometra rur. Obecnie sieć położona jest do budynków ZWiK przy ulicy Daszyńskiego. Pozostał tylko odcinek od Daszyńskiego wzdłuż nabrzeża do samej oczyszczalni. Z kolei ulice Okólna i Barlickiego to w sumie około kilometra sieci.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński