Inwestowanie nigdy nie było tak proste. Pomnażaj kapitał i spełniaj marzenia

Materiał informacyjny PZU
Udostępnij:
Uważasz, że inwestowanie jest przeznaczone wyłącznie dla rekinów finansjery? Nic bardziej mylnego! Każdy może spróbować pomnożyć swój kapitał. Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzia i postawić na doświadczonego partnera. Poznaj możliwości, jakie w tej kwestii daje inPZU.

Zarządzanie budżetem domowym powinno opierać się na trzech filarach: rozsądnej konsumpcji, systematycznym oszczędzaniu oraz rozważnym inwestowaniu nadwyżek finansowych. Rozsądna konsumpcja to przede wszystkim unikanie niepotrzebnych wydatków i niezaciąganie nadmiernych zobowiązań finansowych na ulotne przyjemności. Zaoszczędzone w tej sposób kwoty pozwalają na systematyczne i długofalowe oszczędzanie, które zapewnia nam finansową poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nagłych wydatków.

Inwestuj z głową

Niski poziom stóp procentowych i rosnąca inflacja nie pozwalają na osiąganie zysków poprzez odkładanie pieniędzy na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Dlatego warto część odłożonych funduszy przeznaczyć na inwestowanie. Może ono być mniej ryzykowne, jeżeli będziemy trzymać się kilku reguł. Najważniejszą zasadą odpowiedzialnego inwestowania jest niekierowanie na jedną inwestycję wszystkich naszych oszczędności. Także inwestowanie pod „przymusem” osiągnięcia zysku w krótkim terminie rzadko kiedy kończy się sukcesem. Inwestujmy zatem przede wszystkim z chłodną głową i to takie pieniądze, bez których, w razie niepowodzenia, nasz finansowy świat nie legnie w gruzach.

Ogranicz ryzyko i skorzystaj ze wsparcia

Druga ważna zasada, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych inwestorów, to dobranie takich instrumentów finansowych, których profil najlepiej odpowiada naszym możliwościom i oczekiwaniom. Co to oznacza w praktyce? Produkty inwestycyjne różnią się od siebie poziomem ryzyka, dynamiką wzrostów, ale i spadków. Mogą się również wiązać z różnej wysokości opłatami za zarządzanie czy za przeprowadzanie poszczególnych transakcji. Różni je również perspektywa czasowa, w której możemy spodziewać się zysków – od krótko- do długoterminowej, nawet wieloletniej. Aby dobrać optymalnie dopasowane do nas instrumenty finansowe, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, dlatego najlepiej skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Nie wskakuj od razu na głęboką wodę

Trzecią złotą regułą, która pozwoli nam krok po kroku zanurzyć się w świecie inwestycji, to niestartowanie w wyścigu Formuły 1, jeżeli jesteśmy początkującym kierowcą. Warto zacząć od produktów inwestycyjnych, które nie wymagają od nas zaawansowanej wiedzy na temat rynków finansowych i które nie są obarczone najwyższym ryzykiem finansowym. A następnie stopniowo wdrażać się w temat. Takim stosunkowo prostym rozwiązaniem dla inwestorów początkujących są fundusze inwestycyjne. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na tak zwane fundusze pasywne.

Czym są fundusze pasywne?

Fundusze pasywne, podobnie jak klasyczne fundusze inwestycyjne, inwestują w różne instrumenty finansowe, ale w przeciwieństwie do nich całym portfelem nie zarządza dowolnie konkretny człowiek, tylko są one ściśle powiązane z indeksami – dlatego ich druga nazwa to fundusze indeksowe. „Naśladują” one wyniki wybranych indeksów, np. WIG20 czy indeksu polskich obligacji. Przykładowo, jeśli udział danej spółki w indeksie WIG 20 wynosi 10%, to ta spółka waży tyle samo w aktywach funduszu indeksowego opartego o WIG20.

Inwestowanie pasywne nie tylko dla ostrożnych

Na polskim rynku funduszy inwestycyjnych fundusze pasywne są nowością. Dopiero od trzech lat oferuje jeTFI PZU. Towarzystwo uruchomiło platformę inwestycyjną inPZU, na której każdy może założyć konto online i dokonywać transakcji na takich funduszach. Na www.inpzu.pl można zapoznać się z konkretnymi produktami – aktualnie dostępnych jest dziewięć subfunduszy w ramach jednego funduszu parasolowego inPZU SFIO – fundusze można dobrać do celów, jakie konkretny inwestor chce osiągnąć dzięki inwestowaniu oraz do poziomu akceptowalnego przez niego ryzyka.

Dobierz fundusz skrojony na miarę

To bardzo ważne. Dlaczego? Inwestujemy różne kwoty na krótkie lub długie okresy, mając różnorakie wizje przeznaczenia zgromadzonych w ten sposób środków. Naszym celem może być zgromadzenie środków na wymarzony samochód lub zapewnienie sobie bezpiecznej finansowo emerytury. Horyzont inwestycyjny jest niezwykle ważny przy budowie portfela inwestycyjnego. W czasie zmienia się nasz poziom akceptowalności ryzyka. By to wszystko optymalizować w trakcie inwestowania, czasem trzeba przesuwać pieniądze – całe lub część – między funduszami o różnym poziomie ryzyka.

Niskie opłaty i jasne zasady

Przenoszenie naszych pieniędzy pomiędzy funduszami na inPZU nie wiąże się z żadnymi kosztami. Inwestując w fundusze pasywne nie ponosimy żadnych opłat manipulacyjnych standardowo pobieranych za prowadzenie tradycyjnego rejestru. Jedynym kosztem jest 0,5 proc. opłata za zarządzanie, niezależnie od wybranego produktu czy funduszu, która jest nawet kilkukrotnie niższa niż dla klasycznych, aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. InPZU daje nam również swobodę działania – możemy wpłacać i wypłacać pieniądze w każdej chwili. Platforma jest dostępna całą dobę, a jej obsługa jest intuicyjna. Dzięki temu inwestować w fundusze pasywne z łatwością może osoba, która nie ma jeszcze doświadczenia w tradycyjnym inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych.

Inwestować aktywnie czy pasywnie?

Według raportu MorningStar z 2019 r. (a więc ostatniego roku nie obarczonego wpływem pandemii) tylko 23 proc. funduszy aktywnie zarządzanych w poprzedniej dekadzie zdołało osiągnąć lepsze wyniki od swoich pasywnych odpowiedników. Warto też odnotować, że właściciel inPZU, TFI PZU jest jednym z największych i najstarszych towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce i aktualnie zarządza aktywami klientów o wartości 30 mld zł.

W Polsce do coraz większej grupy klientów dociera właśnie świadomość, że czasy wysokich zysków z lokat i obligacji, obarczonych minimalnym ryzykiem nie wrócą. Inwestowanie pasywne to prosty i tani sposób pomnażania kapitału, który dodatkowo pogłębi naszą wiedzę finansową i być może zachęci do śmielszego inwestowania.

Więcej na: https://www.pzu.pl/kampania/inwestycje/korzystajzzyciazinpzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inwestowanie nigdy nie było tak proste. Pomnażaj kapitał i spełniaj marzenia - Polska Times

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie