Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ingres nowego metropolity. Arcybiskup Dzięga: Lustracji się nie boję

Monika Stefanek
Arcybiskup Andrzej Dzięga objął funkcję metropolity dwa dni temu. W najbliższą sobotę, o godz. 11 w szczecińskiej katedrze odbędzie się uroczysty ingres.
Arcybiskup Andrzej Dzięga objął funkcję metropolity dwa dni temu. W najbliższą sobotę, o godz. 11 w szczecińskiej katedrze odbędzie się uroczysty ingres. Fot. Marcin Bielecki
Abp Andrzej Dzięga, nowy metropolita szczecińsko-kamieński uważa, że obraz Szczecina jako miasta wyjątkowo laickiego, jest przesadzony. - Także tu jest wielu ludzi o wielkiej religijności - mówi.

Uroczysty ingres abp Andrzeja Dzięgi odbędzie się w najbliższą sobotę w bazylice katedralnej. Wczoraj zaś metropolita spotkał się z dziennikarzami. Była to nie tylko pierwsza konferencja prasowa w historii metropolity, ale także w historii Kurii Szczecińskiej.

Arcybiskup zdaje sobie sprawę, że liczba wiernych, uczestniczących regularnie w praktykach religijnych w Szczecinie i Sandomierzu znacznie się od siebie różni. Według ostatnich badań, w coniedzielnej mszy świętej w naszym mieście uczestniczy zaledwie 30 procent katolików.

- Nie mam gotowego programu działania, z którym przychodzę - oznajmił arcybiskup. - Każdy napisany przy biurku program jest nierealny do realizacji. Religijność jest przecież przez każdego inaczej przeżywana. Wszystko powinno opierać się na rozmowach i modlitwie. Musimy wspólnie zastanowić się, co możemy zaproponować wiernym.

Nowy metropolita znany jest m.in. z bardzo przychylnego stosunku do często krytykowanego także w kręgach kościelnych Radia Maryja. W Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem zespołu ds. duszpasterskiej troski o rozgłośnię.

- Podziały w episkopacie w tej sprawie nie są tak duże, jak się wydaje - mówi. - Radio Maryja obrosło legendami. Wiele rzeczy stało się faktami medialnymi, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Środowisko Radia Maryja, jako modlitewne i aktywizujące społeczeństwo, jest korzystne.

Metropolita nawiązał również do tematu lustracji w kościele.
- Przytłaczająca część narodu polskiego, w tym duchownych, przyjęła postawę heroiczną - mówił. - Ja się lustracji nie boję, bo prawda jest wszystkim potrzebna. Pod warunkiem, że będzie to prawda pełna. Mówiąc o tamtych latach trzeba jednak pamiętać także o tych, którzy wykazywali się postawą heroiczną. A była to ogromna część narodu polskiego i przytłaczająca część duchowieństwa. O nich nikt dzisiaj nie pamięta, nikt ich nie rehabilituje.

Wczoraj abp Andrzej Dzięga zaprezentował swój herb. Składa się on z tarczy umieszczonej na krzyżu metropolitalnym z podwójnymi ramionami, pod którymi znajduje się zielony kapelusz ze sznurem zakończonym z każdej strony 10. chwastami. Wskazuje to na godność arcybiskupią.

Obecne godło zachowało zasadniczo układ, jaki miało za czasów sprawowania przez abp Andrzeja Dzięgę posługi biskupa sandomierskiego. Znajdują się na nim: gałązka lauru jako symbol sławy i nieśmiertelności oraz gałązka dębu, która symbolizuje moc, siłę i stałość. Pierwotnie w lewym rogu tarczy herbowej znajdował się orzeł piastowski. Arcybiskup, obejmując funkcję metropolity szczecińsko-kamieńskiego chciał zastąpić go gryfem, symbolem mocno wpisanym w dzieje Pomorza Zachodniego. Okazało się jednak, że częściej był on znakiem władzy świeckiej.

Abp Dzięga postanowił więc zastąpić orła gołębicą, symbolizującą zesłanie Ducha Świętego. W herbie są za to inne elementy, które nawiązują do Szczecina. Górne pola tarczy mają kolor czerwony oraz niebieski. Ma to być nawiązanie do barw heraldycznych stolicy Pomorza Zachodniego.

Nowy metropolita urodził się w 1952 roku w Radzyniu Podlaskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1977 roku. W 1982 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od blisko 20 lat pracuje naukowo na tej uczelni, uzyskując w 1998 roku tytuł profesora. 7 października 2002 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem sandomierskim. Jako dewizę swojej posługi biskupiej abp Dzięga przyjął słowa "Dominus Jesus", czyli "Panem jest Jezus".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński