MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Incydenty nie powstrzymają rozwoju sieci 5G w naszym kraju. O rozwoju 5G rozmawiamy z dr hab. inż. Patrykiem Urbanem

Oskar Masternak
Oskar Masternak
O rozwoju sieci 5G i najnowszych technologiach rozmawiamy z dr hab. inż. Patrykiem Urbanem z Katedry Telekomunikacji i Fotoniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Czym jest sieć 5G i czym różni się od swoich poprzedniczek?

Sieć 5G to, w uproszczeniu, następna po 4G (LTE) generacja sieci mobilnej. Oczekuje się, że sieć 5G będzie charakteryzować się większą przepustowością dla transmisji danych, mniejszym opóźnieniem transmisji, większą niezawodnością i wydajnością.

Do czego będzie używana ta sieć?
Walory sieci 5G są niezbędne do wdrożenia na szeroką skalę innowacyjnych usług umożliwiających przemysł 4.0. Chodzi między innymi o internet rzeczy, inteligentne domy czy autonomiczne pojazdy.

CZYTAJ TEŻ:

Jaki rodzaj fal jest używany do przesyłu danych w sieci 5G?

Fale radiowe. Trzeba wiedzieć, że wykorzystane będą fale o różnych częstotliwościach. Od wyboru częstotliwości zależy pokrycie sygnałem radiowym jakie dana antena będzie dostarczać. Niższe częstotliwości dają lepsze pokrycie, ale większe opóźnienie, wyższe częstotliwości odwrotnie. Konkretne usługi sieciowe będą miały szczegółowe wymagania na dozwolone opóźnienie. Np. komunikacja na potrzeby autonomicznych pojazdów komunikujących się z otoczeniem i współ-uczestnikami ruchu drogowego, a także sektor finansowy będą miały inne wymagania niż „zwykły” dostęp do Internetu z jakiego najczęściej korzystamy.

Czy do korzystania z tej sieci potrzebna jest wymiana sprzętu na nowszy?

Będzie potrzebny nowy sprzęt, ale to nie oznacza, że nagle obecne sieci przestaną działać. Z pewnością będzie długi etap przejściowy, podczas którego parę generacji sieci mobilnej będzie jeszcze współistnieć. Również teraz mamy 3G i 4G w tym LTE i LTE-Advanced. Co ważne i o czym się nie mówi lub traktuje bardzo ogólnikowo, sieć 5G stawia przed operatorami telekomunikacyjnymi nierzadko konieczność zmodernizowania infrastruktury sieci światłowodowej pełniącej rolę transportową w celu dostarczenia sygnału do masztu sieci mobilnej.

POLECAMY: Sieć 5G w Szczecinie. Co to jest? Czy coś nam grozi? - 12.05.2020

W naszym kraju zaczyna dochodzić do podpalania masztów przekaźnikowych. Czy takie działania są w stanie powstrzymać rozwój tej technologii?

Z pewnością takie działania mogą lokalnie opóźnić wdrażanie takich sieci, ponieważ tego typu incydenty generują dodatkowe koszty dla podmiotów zaangażowanych we wdrażanie i utrzymanie sieci. Natomiast nie zatrzyma to rozwoju technologii w skali globalnej. Przemysł od lat oczekuje 5G, więc popyt na 5G już jest. Co więcej naukowcy pracują już na 6G oraz usługami jakie będą opierać się o 6G np. transmisja hologramów w czasie rzeczywistym, czy cyfryzacja wszystkich zmysłów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński