Inauguracja III ligi: Wygrane Świtu Szczecin i Błękitnych Stargard. ZDJĘCIA

Za nami pierwsza kolejka III ligi. Wygrali Błękitni Stargard oraz Świt Szczecin. W swoim pierwszym historycznym meczu na tym szczeblu przegrała Polski Cukier Kluczevia Stargard.

Polski Cukier Kluczevia Stargard, która w poprzednim sezonie wywalczyła awans z IV ligi, zagrała po raz pierwszy na tym szczeblu rozgrywkowym w swojej historii. Rywalem na wyjeździe byłą dużo bardziej doświadczona Olimpia Grudziądz. Kluczevia pozostawiła po sobie niezłe wrażenie, ale ostatecznie przegrała 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa dla Olimpii strzelił Hiszpan Jose Cabrera.

Olimpia Grudziądz - Polski Cukier Kluczevia Stargard 1:0 (0:0)
Bramka: Cabrera (60).
Kluczevia: Ufnal - Szczygielski, Kuzio, Wojciechowski, Bartoszyński, Rdzeń, Magnuski, Nowicki, Banach, Kościukiewicz, Surma.

Piłkarze Błękitnych Stargard od ośmiu lat grali na szczeblu II ligi, a w sobotę znaleźli się trochę w nowej rzeczywistości. Pierwszy mecz w III lidze po spadku wyszedł im całkiem dobrze. Zespół trenera Macieja Sayeda wygrał na wyjeździe 2:1 z Polonią Środa Wielkopolska. Już w 11. minucie goście wyszli na prowadzenie. Daniel Wajsak pięknym podaniem obsłużył Adriana Kwiatkowskiego i było 1:0. Tuż po zmianie stron na 2:0 podwyższył strzałem głową wracający do Błękitnych. Maciej Liśkiewicz. Podawał mu bohater meczu - Kwiatkowski. W 63. minucie po błędzie bramkarza Błękitnych gospodarze wrócili do meczu, ale na więcej nie było ich już stać.

Polonia Środa Wielkopolska - Błękitni Stargard 1:2 (0:1)
Bramki: Borucki (63) - Kwiatkowski (11), Liśkiewicz (47).
Błękitni: Sasiak, Sawczak (45 Zdunek), Liśkiewicz, Kujawa, Tarasewicz, Świder (63 Lis), Prawucki, Wajsak (63 Friska), Kwiatkowski, Rajch, Niedojad.

Bardzo mocno zwycięstwem chcieli wejść w nowy sezon piłkarze rezerw Pogoni Szczecin, po wyjątkowej słabej rundzie wiosennej w grupie mistrzowskiej. Druga drużyna Portowców została wzmocniona m.in. Wojciechem Lisowskim a w pierwszym meczu walczyła na wyjeździe z KP Starogard Gdański. Młodzi Portowcy objęli prowadzenie w 16. minucie. Skutecznie rzut karny wykonał wówczas Hubert Turski. Tuż przed przerwą gospodarze doprowadzili do wyrównania, a po przerwie gole już nie padły.

KP Starogard Gdański - Pogoń II Szczecin 1:1 (1:1)
Bramki: Sosnowski (43) - Turski (16-karny).
Pogoń: Ł. Łęgowski - Rezaeian, Lisowski, Mruk, Kołodziejczyk, Wawrzynowicz, M. Łęgowski, Boniecki, Łukasiak, Lis - Turski.

W meczu zamykającym pierwszą kolejkę Świt Szczecin podejmował Kotwicę Kołobrzeg i po pierwszej połowie wydawało się, że gospodarzy czeka „spacerek”. Świt prowadził 3:0. Jednak po zmianie stron Kotwica najpierw strzeliła pierwszego, a pod koniec meczu drugiego gola. Na Skolwinie zrobiło się gorąco, ale ostatecznie Świt mecz zakończył z komlpetem punktów.

Świt Szczecin - Kotwica Kołobrzeg 3:2 (3:0)
Bramki: Nagórski (4), Wojdak (26), Wojtasiak (33) - Gawron (61), Szygenda (89).
Świt: Matłoka - Potoczny, Wojdak, Baranowski, Kisły, Krawiec, Kuzko, Kapelusz, Białczyk, Wojtasiak - Nagórski.

Pozostałe wyniki 1. kolejki: Pogoń Nowe Skalmierzyce - Unia Janikowo 2:1, Bałtyk Koszalin - Elana Toruń 0:1, Stolem Gniewino - GKS Przodkowo 3;1, Bałtyk Gdynia - Sokół Kleczew 2:1, Zawisza Bydgoszcz - Jarota Jarocin 0:2.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0