Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impreza z hejnałem o 12.43, czyli 771 lat Szczecina

Marek Jaszczyński
W Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim możemy oglądać najstarsze potwierdzenie aktu lokacji. - To dokument z 1293 roku potwierdzający wcześniejsze nadanie z 1243 roku - mówi dr Bogdana Kozińska z MHS.
W Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim możemy oglądać najstarsze potwierdzenie aktu lokacji. - To dokument z 1293 roku potwierdzający wcześniejsze nadanie z 1243 roku - mówi dr Bogdana Kozińska z MHS. Sebastian Wołosz
Dzisiaj rocznica nadania praw miejskich. Poznaj przy okazji historię miasta.

Głównym punktem obchodów, o godzinie 12.43 (nawiązanie do daty lokacji - rok 1243), będzie wykonanie z okien Ratusza Staromiejskiego hejnału Szczecina w uroczystej formie - na trzy trąbki. To symboliczne wydarzenie, ma przypomnieć, że kolebką miasta jest właśnie ten obszar.

- 3 kwietnia 1243 roku Barnim I nadał Szczecinowi prawo magdeburskie, jednak wskazuje się, że przekazanie ludności niemieckiej całości prawa sądowniczego nad ludnością miasta w 1237 roku było pierwszym ważnym elementem lokacji miasta na prawie niemieckim. Proces nabywania przez Szczecin coraz to nowych praw (np. prawo składu, nakazujące kupcom wystawianie w mieście swoich towarów zanim popłyną za morze lub w górę Odry - red.), niekoniecznie związanych z lokacją, trwał przez kolejne stulecia - tłumaczy dr hab. Radosław Skrycki, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z tej okazji na Rynku Siennym po odegraniu hejnału zostanie odczytany akt lokacyjny, przemówią włodarze miasta i regionu, a chwilę później będzie można zobaczyć dokument lokacyjny. Muzeum Historii Szczecina na cały dzień otwiera swoje podwoje, zwiedzanie będzie bezpłatne.

Popołudnie to czas zarezerwowany na poznawanie najstarszych dziejów miasta oprowadzanie po wystawie, oraz warsztaty dla dzieci.

Wieczorem lokale gastronomiczne na Podzamczu przygotowują specjalną ofertę dla mieszkańców.
Impreza odbywa się z inicjatywy Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz projektu Podzamcze.org, które ma na celu nie tylko przybliżyć historię miasta, ale też popularyzować czy ożywiać przestrzeń Podzamcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński