MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IMGW ostrzega przed suszą. Wprowadza też nowy rodzaj ostrzeżenia. Kiedy spadnie deszcz? Jakie są prognozy pogody?

Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
IMGW ostrzega przed suszą. Wprowadza nowy rodzaj ostrzeżenia
IMGW ostrzega przed suszą. Wprowadza nowy rodzaj ostrzeżenia 123rf
Susza nad Polską nie ustępuje. Z najnowszych prognoz długoterminowych wynika, że deszcz może się pojawić dopiero w maju. W związku z coraz gorszą sytuacją hydrologiczną IMGW ogłosiło, że od 1 maja będzie przygotowywał i publikował nowy typ ostrzeżenia – będzie to ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. Co to oznacza? Kiedy spadnie deszcz? Jakie są prognozy? Czy trzeba już oszczędzać wodę? Wyjaśniamy!

Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną – o co chodzi?

IMGW ma zamiar wydawać specjalne ostrzeżenia, jeśli sytuacja hydrologiczna w Polsce się nie poprawi. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby zostało wydane ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną?

  1. IMGW stale analizuje przepływy w rzekach. Jeżeli na pewnych zlewniach przepływy te są bardzo niskie – wówczas ostrzeżenie zostanie wydane.
  2. W ostrzeżeniu zostanie także zawarta informacja dotycząca opadów atmosferycznych – ważne jest wskazanie, czy prognozowany opad będzie w stanie poprawić niekorzystną sytuację.
  3. Sprawdzana będzie także temperatura – im wyższa tym gorzej, ponieważ zwiększa parowanie.

Ostrzeżenia będą wydawane od 1 maja 2020 r. Co istotne – wydany alert nie ma terminu ważności. To oznacza, że jeśli sytuacja się poprawi, ostrzeżenie wygaśnie. Jeżeli jednak przepływy znowu spadną, alert zostanie wydany ponownie.

Kiedy spadnie deszcz? IMGW ostrzega przed negatywnymi skutkami tegorocznej suszy

O negatywnych skutkach suszy, którą śledzi IMGW, zapytaliśmy Grzegorza Walijewskiego, rzecznika prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: - Niestety, pogłębiająca się susza niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Pożary lasów i traw już dziś są bardzo częste. IBL podaje, że zagrożenie pożarowe w lasach jest w całym kraju duże lub średnie. Prognozy na najbliższe dni nie wykazują na znaczną poprawę tych warunków. Pożary związane są ze zmianami w przyrodzie spowodowanymi niedoborem wody. Przykładem tego są pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dochodzi tam do stopniowego zaniku ekosystemów związanych z wodą, takich jak bagna i torfowiska.

IMGW szacuje, że tegoroczne susze najprawdopodobniej odbiją się na rolnictwie. Długoterminowe prognozy pogody nie nastrajają pozytywnie. Kwiecień najprawdopodobniej nie przyniesie deszczu. Nieco lepiej może być w w maju. Czerwiec jednak także zapowiadany jest jako gorący i suchy. Grzegorz Walijewski tłumaczy: - Obecna sytuacja prowadzi do rozwoju suszy glebowej, co w okresie wzrostu i kwitnienia roślin uprawnych, a następnie zawiązywania owoców, może się odbić niekorzystnie na wysokości plonów. Biorąc pod uwagę, że prognozowane niedobory opadów są podobne do tych z roku 2019, możliwy jest scenariusz zakładający podobne lub większe straty niż w roku ubiegłym.

Prognoza długoterminowa. IMGW mówi o prawdopodobnym wilgotnym maju

Maj może być wilgotniejszy – to miesiąc letnich burz. Już teraz z analiz IMGW wynika, że w przyszłym miesiącu suma opadów się zwiększy, szczególnie na południowym wschodzie Polski. Nawet jeśli burze będą „dopisywać”, na dłuższą metę nie pozwolą one na poprawę sytuacji hydrologicznej. Grzegorz Walijewski wyjaśnia: - Opady burzowe mogą przyczynić się do podniesienia się stanów wody do strefy stanów średnich i wysokich, a nawet do wystąpienia wezbrania na niektórych rzekach. Jednak po przejściu fali wezbraniowej stany wody będą szybko wracać do poprzednich, niskich wartości. W przypadku przesuszonego gruntu wody opadowe bardzo szybko spływają do cieków, zamiast przedostawać się do gleby.

Czy Polacy powinni oszczędzać wodę? Czy możemy obawiać się braków wody? IMGW przypomina, że za marnotrawienie wody przyjdzie nam słono zapłacić. Szczególnie teraz powinniśmy pamiętać o oszczędnościach.

IMGW: Oszczędzanie wody jest działaniem wskazanym w każdej sytuacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu woda nie jest niekończącym się surowcem, a jej dostępność jest ograniczona. Każdy z nas powinien zawsze mieć to na uwadze i ją oszczędzać. Pogłębiająca się susza prowadzi do obniżenia poziomu zwierciadła wód podziemnych. Może to wpływać na płytkie ujęcia wody – głównie te przydomowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IMGW ostrzega przed suszą. Wprowadza też nowy rodzaj ostrzeżenia. Kiedy spadnie deszcz? Jakie są prognozy pogody? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński