MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia mechanik samochodowy? „Potrzeby są ogromne, zapotrzebowanie na mechaników stale rośnie”. Stawki mogą zaskoczyć

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Mechanik z doświadczeniem od 2 do 5 lat najczęściej może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 4–5 tys. zł netto.
Mechanik z doświadczeniem od 2 do 5 lat najczęściej może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 4–5 tys. zł netto. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Warsztaty samochodowe zdecydowanie stawiają na doświadczonych pracowników z kilkuletnim doświadczeniem – wynika z badania dobrymechanik.pl. Okazuje się, że 40 proc. mechaników pracujących w zawodzie 5 lat lub dłużej zarabia powyżej 5,5 tys. zł netto. – Widzimy, że dobre, rozwijające się warsztaty, do których chcą się umawiać kierowcy, mają problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry – wskazuje ekspert.

– Widzimy, że dobre, rozwijające się warsztaty, do których chcą się umawiać kierowcy, mają problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry – komentuje Filip Goździewicz, członek zarządu DobryMechanik.pl. – Polska jest jednym z największych rynków motoryzacyjnych w Europie, więc potrzeby są ogromne, a zapotrzebowanie na mechaników stale rośnie – dodaje.

Od jakich stawek zaczynają mechanicy samochodowi?

Jak wynika z raportu, zdecydowana większość mechaników rozpoczynających karierę może liczyć na wynagrodzenie powyżej płacy minimalnej netto. Najwięcej początkujących w zawodzie (40,5 proc.) zarabia w przedziale od 2,5 zł do 3,5 tys. zł netto miesięcznie.

Z kolei dla mechanika z doświadczeniem 2-5 lat, najczęściej (34,5 proc.) będzie to wynagrodzenie na poziomie 4–5 tys. zł netto. Najlepiej zarabiają doświadczeni specjaliści z przynajmniej 5-letnią praktyką w zawodzie mechanika. 36,4 proc. otrzymuje pensję na poziomie 4,5–5,5 tys. zł netto. Prawie 20 proc. może zarobić powyżej 6,5 tys. zł netto miesięcznie

Kierownik serwisu samochodowego zarabia najlepiej

W raporcie sprawdzono, jak specjalizacja wpływa na wysokość wynagrodzenia mechanika, który ma przynajmniej 2 lata doświadczenia. Na warsztat została wzięta pensja: elektromechanika, blacharza, lakiernika oraz kierownika warsztatu.
Najwięcej elektromechaników (31,7 proc. proc.) otrzymuje pensję w przedziale od 3 do 4 tys. zł netto.

W przypadku lakiernika, najczęściej można liczyć na wynagrodzenie od 4 do 6 tys. zł netto, natomiast prawie połowa blacharzy (46,7 proc.) otrzymuje miesięcznie między 4 a 5 tys. zł na rękę. Kierownik serwisu to najlepiej opłacana specjalizacja. 60 proc. specjalistów na tym stanowisku zarabia powyżej 5 tys. zł netto.

Gdzie zarabia się najwięcej?

W badaniu sprawdzono również wpływ lokalizacji warsztatu na wysokość pensji. W małych, średnich, jak i dużych miastach najwięcej doświadczonych mechaników zarabia 4,5–5 tys. zł netto. W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców odsetek mechaników najlepiej zarabiających (powyżej 5,5 tys. zł netto) jest największy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński