MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacimy za warzywa i owoce w sklepach i na straganach, a o ile podrożały towary w e-sklepach.

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Od ubiegłego roku ceny tzw. koszyka cen wzrosły od 10 do 50 zł. Ale teraz mamy sezon na świeże warzywa i owoce. Postanowiliśmy sprawdzić ile kosztują w szczecińskich sklepach, na straganach i w hurcie.

Koszyk cen: Na przestrzeni roku ceny w e-sklepach wyższe nawet o 50 zł

Jak wynika z monitoringu w ramach Koszyka cen na przestrzeni roku podwyżki w e-sklepach sięgają od 10 do 50 zł.

Co przede wszystkim zdrożało?

Z badania wynika, że nabiał, pieczywo, słodycze, ale najmocniej podrożały jabłka - aż trzykrotnie. Więcej tez musimy zapłacić za pomarańcze, cytryny i paprykę. Natomiast w stosunku do cen z ubiegłego roku mniej płacimy za ziemniaki.

Ile zapłacimy za warzywa i owoce w sklepach i na straganach,...

Jak porównywane są ceny w tym badaniu?

Badanie Koszyk cen dla portalu dlahandlu.pl prowadzone jest nieustannie od 10 lat. W 2013 roku Komisja Europejska uznała, że jest to "przykład dobrych praktyk na rynku porównywarek cenowych".

Z danych Koszyka cen korzysta UOKiK, w ramach monitorowania wzrostu cen w okresie zagrożenia epidemicznego. Od początku 2014 roku monitoringi przeprowadzane są w terminach, o których handel nic nie wie. W przypadku braku towaru z listy cena uzupełniania jest przez średnią rynkową (cena z ostatniego miesiąca).

Ceny w e-sklepach

W tym tygodniu portal sprawdził o ile zmieniły się ceny w e-sklepach.

  • I tak sklep auchandirect.pl oferuje zakupy 50 produktów z Koszyka w cenie 267,20 zł, czyli o 4 zł taniej niż w lipcu (271,27 zł), ale o 16 zł drożej niż rok temu.
  • Natomiast te same produkty we Frisco.pl kosztują obecnie 278,85 zł wobec 293,51 w lipcu.
  • Rok temu na podobne zakupy trzeba było wydać o 11 zł mniej niż obecnie.
  • Z kolei w sklepie E-sklep Carrefour za 50 tych samych produktów trzeba zapłacić o 4 zł więcej niż w lipcu i 21 zł więcej niż rok temu
  • W sklepie e-zakupy.tesco.pl 50 produktów można kupić obecnie o 3,5 zł taniej niż w lipcu (300 zł), ale o 16,5 zł drożej niż rok temu.

Ceny w sklepach stacjonarnych i na straganach

Sprawdziliśmy też ceny w szczecińskich sklepach stacjonarnych i jakie są ceny na targowiskach.

  • I tak w większości sklepów stacjonarnych za skromny pęczek pietruszki czy koperku trzeba zapłacić 1,99 zł.
  • Jednocześnie dużo większy i świeższy pęczek koperku na rynku kosztuje od 2 do 2,5 zł.
  • Za to za kilogram ziemniaków na rynku trzeba przeciętnie zapłacić od 1,5 do 2 zł za kilogram, a w Lidlu za młode ziemniaki zapłacimy w tej chwili 0,65 zł za kilogram.
  • Paczka bobu – pół kilograma - w sklepie kosztuje od 6,5 zł do nawet 8 zł. Na rynku za taką samą paczkę zapłacimy 6,60 zł.
  • Gruszki w sklepach to wydatek przeciętny 4,50 – 6,5 zł ( w zależności od gatunku). Na rynku za podobne gruszki trzeba zapłacić 4,9 zł za kilogram.

Nie przepłacaj za zakupy spożywcze. Te warzywa i zioła odros...

Porzeczki

W tej chwili mamy sezon na porzeczki. Te czerwone za mała paczkę 250 gram – zapłacimy w sklepach od 3 do 5 zł. Na rynku kosztują i uwaga – za kilogram – 6 zł za porzeczki czerwone i 8 zł za kilogram porzeczek czarnych.

- Teraz trzeba kupować porzeczki jeśli ktoś planuje zrobienie z nich konfitur czy dżemu – namawiają sprzedawcy i dodają, żę właśnie teraz owoce nie tylko mają dobrą cenę, ale są najbardziej dojrzałe.

W hurcie wczoraj za kilogram porzeczek trzeba było zapłacić od 6 do 7 zł za kilogram.

Wiśnie

W tej chwili jest też sezon na wiśnie. Gospodynie kupują je chętnie na ciasta z wiśniami, pierogi z wiśniami, kompoty czy galaretki. Ale właśnie dżemy z wiśni to przysmak w zimie dla dzieci, które uwielbiają naleśniki z takim dżemem.

Dziś za kilogram wiśni trzeba zapłacić w sklepach około 8-10 zł za kilogram, a na rynku można je kupić za 7 zł za kilogram. W hurcie za kilogram wiśni trzeba dać w tej chwili od 6 do 7,5 zł za kilogram.

Pomidory

Sporo zamieszania w sklepach jest z pomidorami. Ich ceny w dużej mierze zależą od gatunku a także czy są importowane, czy pochodzą z polskich plantacji. Te importowane są droższe, ale jeśli przeliczymy ich cenę za kilogram.

Często bowiem za kubeczek małych pomidorków musimy zapłacić około 3-4 zł, a za kilogram pomidorów z polskich krzaków na rynku zapłacimy w tej chwili około 6 zł. W sklepach stacjonarnych w tej chwili bywają pomidory nawet po 3 zł za kilogram.

Fasolka szparagowa

Uwaga dla miłośników fasolki szparagowej. Ta w tym roku jest szczególnie droga o tej porze, bo w sklepach często trzeba za kilogram fasoli szparagowej zielonej zapłacić nawet powyżej 10 zł za kilogram.

Na straganach na rynkach można taką fasolkę znaleźć już za 9 zł za kilogram. Z kolei fasolka szparagowa żółta to dziś w sklepach często wydatek około 8-9 zł. Na straganach kosztuje przeciętnie 8 zł za kilogram.

Z kolei w obrocie hurtowym kilogram fasolki szparagowej to koszt od 6 do 8 zł za kilogram.

Uwaga – idą śliwki

Śliwki dopiero się rozpędzają. Prawdziwy ich wysyp czeka nas pod koniec sierpnia i na początku września. To właśnie wtedy należy planować ich smażenie na powidła. W tej chwili jeszcze są za drogie. Duże, dorodne śliwki w sklepach kosztują około 7-9 zł za kilogram. Takie same ceny są na straganach, Ale już mniejsze śliwki , węgierki można i w sklepach i na targowiskach kupić dziś za 3,5 – 4,5 za kilogram.

- Czekam aż śliwki potanieją – przyznaje mama dwóch przedszkolaków, którzy uwielbiają chleb z masłem i powidłami. - jak będą kosztowały po 2 zł za kilogram wtedy kupię ich większą ilość na dżemy i powidła.

Jabłka

Niestety w tym roku znacznie podrożały jabłka. W sklepach stacjonarnych za kilogram trzeba czasami zapłacić za nie nawet 11 zł. To szokujące ceny. Tym bardziej, że Polska jest największym w UE i trzecim w świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek. 

W tym sezonie krajowe jabłka są rekordowo drogie.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w czerwcu cena polskich jabłek przekroczyła 109 euro za 100 kg, co jest historycznym rekordem dla tych owoców z naszego kraju. Według dziennika ceny większości odmian jabłek wzrosły czterokrotnie. Dodaje przy tym, że w hurcie w lipcu ceny jabłek były średnio wyższe o 175 proc. w skali roku. Dlaczego jabłka są takie drogie?

Według ekspertów to wynik niskiej dostępności jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych.

W sklepach stacjonarnych jabłka w tej chwili kosztują przeciętnie 4,5 zł za drobne i 6 zł za kilogram za bardziej dorodne. Natomiast na targowiskach kupimy podobne jabłka za 5,90 zł za kilogram. Wczoraj na hurcie kilogram jabłek kosztował od 4 do 5 zł.

Wielu roślin używamy prawie codziennie, jednak nie zawsze zastanawiamy się nad tym „skąd się biorą” i jak rosną. Zobacz 13 niby dobrze znanych, a niezwykłych roślin. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Po te owoce, przyprawy i warzywa sięgasz niemal codziennie! ...

WIDEO: Bon turystyczny spowodował, że w popularnych kurortach ceny makabrycznie poszybowały w górę. "Bon turystyczny jest krzywdzący"

Ilu ludzi, tyle stylów żywienia? Niekoniecznie, ale jednak trzeba przyznać, że diet żywieniowych, które często wiążą się także z określonym stylem życia jest całkiem sporo, a wiele z nich bazuje na całkowitym lub częściowym wykluczeniu z diety mięsa. Wegetarianizm i weganizm? Nuda! Naliczyliśmy 15 sposobów (przynajmniej częściowo) bezmięsnego żywienia. Kto da więcej?

Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm... Czy znasz je wszyst...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński