MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniosła stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku? Minimalny wzrost. GUS podał najnowsze dane

Maciej Badowski
Opracowanie:
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował GUS.
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował GUS. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła do 857,6 tys. z 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej. – Mimo wzrostu, bezrobocie tylko raz w styczniu było na tak niskim poziomie. Miało to miejsce w 2020 roku – wskazuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2023 r. wzrosła do 5,5 proc. z 5,2 proc. w grudniu 2022 r. — poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania rok temu wskaźnik ten wynosił 5,9 proc.

– Stopa bezrobocia w styczniu była wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w końcówce minionego roku. Mimo wzrostu, bezrobocie tylko raz w styczniu było na tak niskim poziomie. Miało to miejsce w styczniu 2020 roku. Wzrost nic specjalnego nie zmienia, sytuacja na rynku pracy jest nadal bardzo dobra. Urzędy pracy mają 60 tys. nieobsadzonych etatów – wskazuje w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

– Oczywiście trzeba brać pod uwagę jeszcze ukryte bezrobocie, tj. osoby tracące pracę, które nie zgłaszają się do urzędów pracy. Tak zapewne dzieje się w przypadku uchodźców z Ukrainy – dodaje.

Bez pracy prawie pół miliona osób

Stopa bezrobocia BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności)wyniosła w IV kwartale 2,9%. GUS podaje, że bez pracy pozostawało 499 tys. osób. To o 3 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ich zdaniem spowolnienie gospodarcze wpłynie na wstrzymanie rekrutacji oraz zmniejszenie skali podwyżek. – Pracodawcy będą starali się utrzymać zatrudnienie, zwolnienia traktując jako ostateczność. W styczniu liczba nowych ofert pracy wzrosła z 68,3 do 92 tys. – prognozują.

Jednocześnie zwracają uwagę, że liczba zwolnień grupowych „pozostaje mała”. GUS wskazuje, że w styczniu zwolnienia z przyczyn dot. zakładów pracy dotyczyły 14,9 tys. pracowników. – To o 30% mniej niż rok wcześniej. Badania ankietowe Randstad Polska wskazują, że utraty pracy mocno obawia się około 9% pracowników – podaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniosła stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku? Minimalny wzrost. GUS podał najnowsze dane - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński