Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wydają szpitale w regionie na leczenie pacjentów nieubezpieczonych? Część spraw trafia do sądu

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Pacjenci nieubezpieczeni, którzy trafiają do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, to średnio około 100 osób miesięcznie.
Pacjenci nieubezpieczeni, którzy trafiają do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, to średnio około 100 osób miesięcznie. archiwum
Niektórzy pacjenci po opuszczeniu szpitala dostają do opłacenia rachunek. Bo choć w Polsce mamy bezpłatną służbę zdrowia, to korzystać z niej mogą jedynie ubezpieczeni. Koszaliński szpital miesięcznie takich rachunków wystawia około 100.

Pacjenci nieubezpieczeni, którzy trafiają do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, to średnio około 100 osób miesięcznie.

- Koszty z realizacji świadczeń wobec tych pacjentów, którzy nie są ubezpieczeni, obciążają budżet szpitala. To obciążenie finansowe, którego nikt — ani NFZ, ani Ministerstwo Zdrowia — nie rekompensuje szpitalowi — wyjaśnia Marzena Sutryk.

- W tej grupie są najczęściej pacjenci zgłaszający się do SOR, a średni koszt świadczenia na ich rzecz to 600 – 700 złotych, ale to też przypadki hospitalizacji, czy zabiegów operacyjnych.

Trzymając się średniej, spośród wspomnianych 100 osób, mniej więcej połowa pacjentów w odpowiedzi na wystawioną fakturę dostarcza niezbędne dokumenty potwierdzające, że jednak ubezpieczenie posiadają (bo np. pracodawca dopełnił formalności). Spośród pozostałej grupy osób bez ubezpieczenia, którym szpital wystawił faktury, część, która ma takie możliwości finansowe, uiszcza należności z tytułu rozliczenia za udzielone świadczenia.

- Na dziś obciążenia z ostatnich lat z tytułu finansowania świadczeń udzielonych na rzecz pacjentów bez ubezpieczenia, wynoszą ok. 730 tys. złotych, z czego część spraw jest w sądzie - zdradza.

Ten problem dotyczy też innych lecznic. Do Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu takich pacjentów trafia miesięcznie około 50, też głównie na SOR. Patrycja Głomska, rzecznik szpitala, mówi, że pacjenci nieubezpieczeni są szpitalowi winni około 60 tysięcy złotych.

- Część spraw trafia na drogę sądową — przyznaje.

W szczecineckim szpitalu takich przypadków jest mniej — zwykle kilka miesięcznie.

- Jeśli któryś z pacjentów nie płaci, wysyłane są wezwania. Gdy należność nie zostanie uregulowana, sprawa trafia do komornika. Obecne zadłużenie to kwota 17.978,19 zł - tłumaczy Kozanecka Żaneta z Wydziału Finansowo-Księgowego Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński