Ile wiemy o ogrzewaniu naszych domów? Zaskakujące wyniki badania!

Materiał informacyjny Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych
Czy mamy świadomość, ile płacimy za rachunki? Czy znamy sposoby na minimalizowanie kosztów i czy stosujemy je na co dzień? W ramach kampanii edukacyjnej „Liczy się ciepło” sprawdziliśmy, ile Polacy wiedzą o cieple systemowym.

Polak potrafi

Ponad trzy czwarte z nas uważa, że ma wpływ na swoje rachunki za ciepło, na bieżąco kontroluje wydatki na ogrzewanie i zgadza się ze stwierdzeniem, że jego oszczędzanie w miejscu zamieszkania ma sens. Ponadto, jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, 74% konsumentów korzystających z ciepła systemowego oraz 72% niekorzystających z takiego rozwiązania dzieli się swoją wiedzą o ogrzewaniu z bliskimi. Co ciekawe, to właśnie rodzina i znajomi są drugim najpopularniejszym źródłem wiedzy o oszczędzaniu ciepła. Sposobów na optymalizację zużycia energii cieplnej szukamy głównie w internecie (58% osób korzystających i 53% niekorzystających z ciepła systemowego), a na trzecim miejscu w mediach. Z badania wynika, że jesteśmy otwarci na edukację. 76% korzystających z ciepła systemowego i 62% osób niekorzystających, przyznaje, że chciałoby otrzymać poradnik dotyczący zmiany codziennych nawyków i ich wpływu na oszczędzanie.

Milion w rozumie

W większości wiemy, ile płacimy za ogrzewanie swojego miejsca zamieszkania (79%). Zgadzamy się również, że zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a zatem pomóc w oszczędzaniu (86%). Co więcej, z badania przeprowadzonego przez PTEZ wynika, że już ponad połowa (60%) osób korzystających z ciepła systemowego wprowadziła sposoby na oszczędzanie w życie, a 70% z nich zauważyła, że wpłynęło to na obniżenie opłat.

Dobre nawyki

Badanie pokazało, że duża liczba Polaków odpowiedzialnie podchodzi do ogrzewania swoich domów. Najczęściej wskazywaną, optymalną temperaturą w sypialni, salonie i domowym biurze jest 20 stopni Celsjusza. Wartość ta pokrywa się z przedziałem proponowanym przez ekspertów, który ma nam zapewnić komfort cieplny. Aby nie odczuwać skrajnego zimna lub gorąca, temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza. Jeżeli jest nam chłodno dwie trzecie z nas woli cieplej się ubrać niż odkręcać kaloryfer. Żeby zaoszczędzić na rachunkach osoby korzystające z ciepła systemowego statystycznie częściej skręcają grzejniki w domu, gdy wychodzą z pomieszczenia lub je wietrzą. Natomiast, żeby mieć lepszą kontrolę nad temperaturą wnętrz ponad połowa z nas (66%) ma w domach kaloryfery z termostatem i zdecydowana większość z nich korzysta (94%).

Misja edukacyjna

Znaczna większość Polaków (86%) uważa, że administracja budynku lub wspólnota mieszkaniowa powinna przekazywać mieszkańcom informacje o sposobach oszczędzania ciepła, lecz niestety zaledwie 24% respondentów takie wskazówki otrzymało. Przekazane porady najczęściej dotyczyły: kontroli temperatury, obniżania jej pod nieobecność domowników oraz odpowiedniego dostosowania ogrzewania do warunków pogodowych.

Kolektywny wysiłek

Wspólnota mieszkaniowa lub administracja budynku jest odpowiedzialna za kontrolowanie ogrzewania przestrzeni wspólnych jednak niewiele ponad połowa z nas (55%) uważa, że podmioty te gospodarują odpowiednio tym zasobem. 54% badanych twierdzi, że w ich budynku stosowane są środki oszczędzania ciepła, czyli np. zakręcone kaloryfery, a 47% potwierdza, że administracja ich budynku wymieniła lub zaizolowała okna oraz drzwi wejściowe. 37% badanych wskazuje natomiast, że administracja wymieniła grzejniki w mieszkaniach i częściach wspólnych, a 66 % że ich budynek został ocieplony np. za pomocą styropianu.

Ty też możesz oszczędzać na ogrzewaniu dzięki wprowadzeniu kilku prostych nawyków do codziennego życia. Wejdź na stronę www.liczysiecieplo.pl, gdzie znajdziesz m.in. pigułkę praktycznej wiedzy przygotowanej przez ekspertów PTEZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Ile wiemy o ogrzewaniu naszych domów? Zaskakujące wyniki badania! - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie