MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile prądu średnio zużywają Polacy? Najnowsze dane GUS. Sprawdź, czy zmieścisz się w limitach gwarantujących niższe ceny prądu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zamrożenie cen prądu obejmuje energię zużytą do określonego w ustawie limitu. Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh.
Zamrożenie cen prądu obejmuje energię zużytą do określonego w ustawie limitu. Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh. Adam Jastrzębowski/ Polska Press
W całym 2023 roku, zgodnie z tzw. tarczą solidarnościową, wszystkie gospodarstwa domowe mają „zamrożone” ceny na poziomie ubiegłorocznych stawek do poziomu 2000 kWh zużywanej energii. Po przekroczeniu tych limitów odbiorcy zapłacą według stawek ustalonych w 2023 roku. Czy Polacy zmieszczą się w wyznaczonym limicie? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o zużyciu energii elektrycznej w 2021 roku.

Spis treści

Zamrożenie cen prądu. Jakie limity obowiązują w 2023 roku?

Wprowadzona przez rząd Tarcza solidarnościowa zamroziła ceny prądu do określonego w ustawie limitu zużycia energii:

  • roczne zużycie prądu do 2000 kWh - większość gospodarstw domowych,
  • roczne zużycie prądu do 2600 kWh - gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi,
  • roczne zużycie prądu do 3000 kWh - gospodarstwa z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy.

Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh. Zgodnie z wyliczeniami, większość gospodarstw domowych w Polsce bez trudu zmieści się w limicie określonym na poziomie od 2000 do 3000 kWh. Na dodatkowe środki mogą liczyć osoby, które do ogrzewania wykorzystują głównie prąd. W tym przypadku pomoc wyniesie 1 tys. zł (zużycie do 5000 kWh) lub 1,5 tys. zł (zużycie powyżej 5000 kWh).

Ile prądu zużywają Polacy?

GUS opublikował dane dotyczące zużycia energii elektrycznej i paliw w Polsce w 2021 roku. Jak możemy przeczytać w publikacji „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2021 roku”, zaobserwowano wzrost średniego zużycia energii elektrycznej w 2021 r. w porównaniu z 2002 r. – Mimo to, pod względem zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, Polska zajmowała przedostatnie miejsce wśród krajów UE-27 – podkreślono.

Sprawdź w galerii, jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej!

– Wzrost średniego zużycia (o 20,9 proc. w porównaniu do 2002 r.) zaobserwowano w przypadku energii elektrycznej na skutek większego wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia i sprzęty zużywające ten nośnik – wyjaśniono.

Jednocześnie wskazano, że większe zużycie prądu odnotowano na wsi, głównie w gospodarstwach rolniczych.

Średnie roczne zużycie wszystkich nośników energii było niższe w gospodarstwach domowych w mieście niż na wsi. Dla energii elektrycznej wyniosło 2035 kWh w mieście i 3147 kWh na wsi (w tym w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą 4247 kWh, a w pozostałych wiejskich 2936 kWh), czytamy.

Większość gospodarstw domowych w Polsce bez trudu zmieści się w limicie określonym na poziomie od 2000 do 3000 kWh. Jednak warto wiedzieć, jak optymalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Pozna...

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Ile wyniesie nowy limit?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński