MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje ogrzewanie domu? Można to policzyć za pomocą specjalnego kalkulatora

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rachunki za ogrzewanie są jedną z ważniejszych pozycji w naszych domowych budżetach.
Rachunki za ogrzewanie są jedną z ważniejszych pozycji w naszych domowych budżetach. Tomasz Czachorowski / Polska Press
Rachunki za ogrzewanie są jedną z ważniejszych pozycji w domowych budżetach. Przeznaczamy na nie dużą część naszych pieniędzy. Wydatki te jednak można dokładnie policzyć i skalkulować. Na ich wysokość ma wpływa sposób ogrzewania domu oraz ocieplenie budynku. Co jest bardziej opłacalne? Ile kosztuje roczne ogrzewanie domu? Można to policzyć przy pomocy prostego narzędzia. Polski Alarm Smogowy udostępnił kalkulator, który ma za zadanie pomóc ocenić roczny koszt ogrzewania domu jednorodzinnego. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Jak policzyć koszt ogrzewania domu? Warto sprawdzić przed wymianą „kopciucha”

W obliczeniu kosztów może pomóc kalkulator kosztów ogrzewania. Policzymy w ten sposób nie tylko ogrzewanie samego domu, ale także i wody.

Narzędzie weźmie pod uwagę również aktualnie obowiązujące ceny:

  • węgla,
  • gazu,
  • prądu.

Może to być przydatne np. zanim wybierzemy konkretny typ ogrzewania domu. Twórcy planują aktualizować ceny nośników energetycznych raz na kwartał. Obecne dane pochodzą ze stycznia 2023 roku.

– Kalkulator powstał w odpowiedzi na bardzo dynamiczną sytuację na rynku paliw i energii. Chcemy, żeby dzięki niemu ludzie mogli w prosty sposób porównać koszty ogrzewania różnymi nośnikami. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wielu właścicieli domów stoi przed decyzją, na jakie urządzenie grzewcze wymienić dotychczas używanego „kopciucha” – tłumaczy Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

W kalkulatorze można uwzględnić dopłaty do:

  • węgla,
  • pelletu,
  • energii elektrycznej.

– Program Czyste Powietrze umożliwia wzięcie dotacji na zakup m.in. pomp ciepła, kotłów gazowych czy pelletowych. Dzięki kalkulatorowi będzie można porównać koszty eksploatacyjne, biorąc pod uwagę aktualne ceny paliw i energii – dodaje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Co wpływa na koszt ogrzewania domu?

Największy wpływ na koszt ogrzewania domu ma standard ocieplenia, a więc izolacja ścian, dachów, jakość okien i drzwi.

Na przykład dla typowego domu (150 m2/rodzina 4 osoby) słabo ocieplonego (zużycie energii cieplnej na poziomie 170 kWh/rok/m2) roczny koszt ogrzewania gazem to około 10 400 zł.

Dla domu ocieplonego w standardowym zakresie (80 kWh/rok/m2) cena spada do 5 700 zł. Dla domu o bardzo wysokim standardzie energetycznym (15 kWh/rok/m2) to już tylko 1987 zł. Rocznie.

Porównanie różnych sposobów ogrzewania domu pokazuje również, że pozaklasowe kotły na węgiel i drewno pozostają jedną z najdroższych metod ogrzewania, szczególnie w przypadku słabo ocieplonych domów.

Najtańsze w użytkowaniu są pompy ciepła przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Przykładowo, ogrzanie typowego domu (150m2/4 osoby) o średnim ociepleniu (120 kWh/m2/rok) za pomocą węgla spalanego w „kopciuchu” będzie kosztować około 12 000 zł. W przypadku gazu ten koszt spadnie do 7 800 zł, a dla powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym będzie to 7 200 zł.

Kalkulator kosztów ogrzewania domu. Czy można go pobrać z internetu?

Kalkulator dostępny jest na stronie Polskiego Alarmu Smogowego. Narzędzie powstało w oparciu o kalkulator Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej, który można bezpłatnie pobrać ze strony organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje ogrzewanie domu? Można to policzyć za pomocą specjalnego kalkulatora - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński