MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje budowa domu 140 mkw. z poddaszem użytkowym? Zestawiamy koszty

Katarzyna Laszczak; współpraca: Kalkulatory Budowlane - kb.pl:
Domy z poddaszem użytkowym są bardzo popularne. Warto sprawdzić, ile kosztuje budowa takiego domu.
Domy z poddaszem użytkowym są bardzo popularne. Warto sprawdzić, ile kosztuje budowa takiego domu. Magdalena Kmita-Kulesza
Średniej wielkości dom z poddaszem użytkowym to jeden z najczęściej realizowanych projektów. Sprawdzamy, jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych, z poddaszem użytkowym.

Dom z poddaszem użytkowym, odpowiedni dla kilkuosobowej rodziny, to niezwykle popularne rozwiązanie. Przeanalizujemy orientacyjny koszt jego budowy. Podajemy średnie ceny brutto z początku 2018 r., zarówno materiałów, jak i robocizny. Oczywiście w zależności od regionu Polski mogą one się różnić (o ok. 10%). W wyliczeniach nie uwzględniamy kosztu zakupu działki (są one bardzo zróżnicowane), ani doprowadzenia mediów.

Nasz przykładowy dom z poddaszem ma 140 m² powierzchni użytkowej i składa się z: salonu (35 m²), kuchni (10 m²), trzech sypialni (po 15 m²), dwóch łazienek (8 m² oraz 5 m²), WC (2 m²), dwóch przedpokoi (po 5 m²), kotłowni i pomieszczenia gospodarczego (10 m²) oraz garażu jednostanowiskowego (15 m²).

Ile będzie kosztowała nas budowa domu w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim oraz pod klucz? Sprawdzamy.

Dom o powierzchni 140 mkw. z poddaszem użytkowym – stan surowy zamknięty

Budowę zaczynamy od prac ziemnych, wykonania ław fundamentowych (beton C20/25 o przekroju 60x40 cm) i ścian fundamentowych z bloczków betonowych. Do tego dochodzi izolacja przeciwwilgociowa i termiczna (płyty z XPS, czyli polistyrenu ekstrudowanego), wykonanie płyty z chudego betonu oraz podbudowy. Przy założeniu, że powierzchnia parteru domu wynosi 70 m², to wymienione prace będą nas kosztować 19 000 zł (materiały 13 500 zł i 5500 zł robocizna).

Następny etap to wzniesienie ścian nośnych. Jako materiał wybraliśmy bloczki z betonu komórkowego (o szerokości 24 cm). Koszt ich budowy to ok. 18 300 zł, w tym ok. 9700 zł to wszystkie niezbędne materiały. Natomiast ściany działowe, z bloczków o szerokości 12 cm, będą nas kosztować 6500 zł.

Do tego należy doliczyć także koszt instalacji kominowej. Zakładając, że będzie to 6 kominów wentylacyjnych oraz jeden dymowy, to zapłacimy za nie 6900 zł (łącznie z wykończeniem nad dachem).

Kolejny etap budowy to wykonanie stropów. W domu z poddaszem użytkowym przewidziano dwa stropy. Jeden między parterem i poddaszem to strop gęstożebrowy Teriva, o powierzchni 70 m². Wszystkie materiały oraz elementy konstrukcyjne to koszt 21 500 zł, natomiast montaż – to 3000 zł. Nad pomieszczeniami poddasza można wykonać lżejszy strop drewniany, za który zapłacimy 13 600 zł.

W domu z poddaszem użytkowym trzeba doliczyć także schody – w tym przypadku będą to schody żelbetowe, a za wszystkie materiały (beton C20/25, zbrojenie, szalunek) oraz robociznę zapłacimy 2900 zł.

Jeśli planujemy balkon o powierzchni 5 m², musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 6300 zł (łącznie z pracami wykończeniowymi i balustradą).

Znacznym wydatkiem będzie budowa i pokrycie dachu. Przy założeniu, że dach ma powierzchnię 105 m², jest dwuspadowy, pokryty dachówką ceramiczną, na poszyciu z folii, to koszt jego budowy wyniesie ok. 40 800. Suma ta zawiera też ocieplenie poddasza wełną mineralną oraz montaż czterech okien dachowych i jednego wyłazu, a także ułożenie podbitki i orynnowania (z PVC). Poszczególne koszty rozkładają się następująco (materiały + robocizna):

 • więźba dachowa – 8600 zł;
 • pokrycie dachu (wraz z poszyciem z folii) – 13 000 zł;
 • ocieplenie z wełny mineralnej – 10 100 zł;
 • okna dachowe i wyłaz – 4800 zł;
 • orynnowanie – 2400 zł;
 • podbitka – 1900 zł.

Do doprowadzenia budowy do stanu surowego zamkniętego, potrzebne są jeszcze drzwi zewnętrzne oraz okna (i brama garażowa). Za drzwi zewnętrzne stalowe zapłacimy ok. 3000 zł (z montażem), natomiast za bramę garażową uchylną – ok. 2200 zł (również z montażem). Koszt okien zależy przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane. Jeśli zdecydujemy się na okna drewniane, to razem z montażem będą nas kosztować ok. 20 400 zł. Tańszą opcją są białe okna z PVC – za 14 200 zł.
Dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych z poddaszem użytkowym, w stanie surowym zamkniętym będzie nas kosztował ok. 164 500 zł.

Ile kosztuje ocieplenie ścian i wykonanie elewacji domu
Koszt ocieplenia ścian i wykończenia elewacji zależy od materiału termoizolacyjnego oraz rodzaju tynku. Zakładając, że powierzchnia ścian zewnętrznych w naszym domu to 168 m², koszty przedstawiają się następująco:

 • ocieplenie ze styropianu frezowanego (grubość 25 cm) i wykończenie jasnym tynkiem akrylowym – 15 100 zł za materiały plus 8900 zł za robociznę, czyli razem 24 000 zł;
 • ocieplenie z wełny mineralnej (25 cm) i wykończenie tynkiem silikatowym – ok. 20 700 zł za materiały i ok. 10 100 zł za robociznę, czyli ok. 30 800 zł.

Koszt wykonania instalacji wewnętrznych

Wykonanie instalacji wewnętrznych to, wraz z materiałami, następujący wydatek:

 • instalacja elektryczna (obejmująca 100–110 punktów) – 11 000 zł;
 • instalacja wodno-kanalizacyjna (14 punktów wodociągowych) – 5900 zł;
 • instalacja grzewcza – przy założeniu, że na parterze będzie ogrzewanie podłogowe, a na poddaszu – grzejniki, to instalacja będzie nas kosztować 7300 zł (parter) oraz 6650 zł (poddasze). Do tego trzeba doliczyć koszt urządzenia grzewczego, czyli od ok. 13 000 zł do 15 500 zł oraz montaż wszystkich urządzeń w kotłowni – ok. 2100 zł.

Ile będą kosztować posadzki i wykończenie ścian wewnętrznych oraz sufitów

Koszt wykonania posadzki na parterze i poddaszu będzie się różnił. W pierwszym przypadku, trzeba doliczyć wykonanie grubszej izolacji termicznej (twardy styropian 16 cm) i przeciwwilgociowej. Będzie nas to kosztować ok. 4000 zł. Natomiast do izolacji posadzki na poddaszu będzie tańsze i wyniesie 3000 zł.

Jeśli zdecydujemy się na wykończenie ścian tynkiem gipsowym III kategorii, to zakładając, że powierzchnia ścian wynosi prawie 420 m², to wyprawa tynkarska będzie nas kosztować prawie 13 000 zł. Można też wykonać teoretycznie nieco tańsze tynki cementowo-wapienne, ale ponieważ trzeba pokryć je gładzią gipsową, to łączny koszt takiego wykończenia ścian będzie wyższy.

UWAGA! Przy tynkowaniu warto zwrócić szczególną uwagę na ofertę firm wykonawczych, bo występują tu znaczące różnice w cenach robocizny.

Do wykończenia wnętrza musimy doliczyć jeszcze wykonanie sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych, czyli koszt ok. 9100 zł.

Nie zapominajmy też o parapetach. Jeśli zdecydujemy się na parapety wewnętrzne z PVC oraz zewnętrzne z aluminium, to za ich zakup i montaż zapłacimy ok. 4000 zł.

Na tym etapie budowa domu z poddaszem pochłonie ok. 276 000 zł.

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz

Przy wykończeniu domu pod klucz różnice w kosztach są największe i trudne do oszacowania. Wybór materiałów jest bardzo duży, znaczące jest też ich zróżnicowanie cenowe. Orientacyjne koszty przedstawiają się następująco:

 • kuchnia (płytki ceramiczne, wykończenie ścian, oświetlenie, meble na wymiar, stół i krzesła, AGD, zlew, drzwi wewnętrzne) – ok. 23 500 zł;
 • salon (malowanie ścian, parkiet drewniany, oświetlenie, zestaw wypoczynkowy i inne meble, TV, drzwi wewnętrzne) – ok. 17 000 zł;
 • każda z sypialni (wykładzina lub panele podłogowe, malowanie ścian, oświetlenie, łóżko i materac, meble – w tym szafa do zabudowy, drzwi wewnętrzne) – ok. 7500 zł;
 • korytarze (podłoga z płytek, malowanie ścian, oświetlenie) – 800–1200 zł;
 • łazienka o powierzchni 8 m² (płytki ceramiczne, wanna plus kabina prysznicowa i inne urządzenia sanitarne z montażem, pralka, meble, drzwi wewnętrzne) – ok. 12 800 zł;
 • łazienka o powierzchni 5 m² (j.w., ale bez wanny i pralki) – ok. 7000 zł;
 • małe WC – ok. 1600–1700 zł;
 • garaż, kotłownia i piwnica – ok. 3800 zł (nie licząc instalacji w kotłowni, uwzględnionych wyżej).

Za doprowadzenie domu do stanu „pod klucz” zapłacimy ok. 91 000 zł (od stanu deweloperskiego). Natomiast całościowy koszt budowy i wykończenia domu o powierzchni 140 m² z poddaszem wyniesie nas ok. 366 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje budowa domu 140 mkw. z poddaszem użytkowym? Zestawiamy koszty - e-Ściany

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński