III liga piłkarska. Świt zagrał dla Kotwicy i to w Kołobrzegu świętują [ZDJĘCIA]

Świt Szczecin pokonał Olimpię Grudziądz 1:0 i pożegnał trenera Andrzeja Tychowskiego. Andrzej Szkocki
Przed ostatnią kolejką spotkań w grupie B III ligi nie znaliśmy odpowiedzi na dwa pytania: - pierwsze: kto awansuje do II ligi; drugie - kto spadnie do IV ligi oprócz Elany Toruń (wycofała się już zimą z rywalizacji) i Kluczevii Stargard.

O awans walczyły zespoły Olimpii Grudziądz i Kotwicy Kołobrzeg. Pierwsi mieli lepszy bilans bezpośrednich spotkań i dwa punkty przewagi. Kotwica musiała więc liczyć na wygraną Świtu na swoim boisku z zespołem z Grudziądza.

Świt zagrał naprawdę dobry mecz - widać było energię, chęci, pomysł. Olimpia zupełnie nie mogła rozwinąć skrzydeł, nie potrafiła zagrozić bramce Marka Szulca. Co ciekawe bramkarz jest w szczecińskiej drużynie od 1,5 roku, a wychowywał się piłkarsko w Olimpii. Ale w sobotę stanął na wysokości zadania. Goście dopiero w końcówce mocniej go sprawdzili. Błędu nie popełnił i Świt niespodziewanie wygrał 1:0. Jedynego gola zdobył Adam Ładziak po kwadrasie gry z rzutu karnego.

O tej samej porze walczyła też Kotwica, która grała ze Stolemem w Gniewinie. Kołobrzeżanie zaczęli z takim animuszem, że po 20 minutach prowadzili już 3:0, a do przerwy 4:1. Nerwy były w końcówce, bo Stolem doprowadził do stanu 3:4, atakował, ale Kotwica nie wypuściła wygranej z rąk. Tym samym - jak już się upewniła, że w Szczecinie górą był Świt - mogła rozpocząć świętowanie. Wraca do II ligi po pięcioletniej przerwie, a Zachodniopomorskie po rocznej przerwie znów będzie miało swojego przedstawiciela na trzecim poziomie rozgrywek (wcześniej był to zespół Błękitnych Stargard). Na pierwszoligowca jeszcze poczekamy. Od rozpadu Floty Świnoujście naszego regionu w I lidze nie ma.

Są i złe wieści dla województwa. Z III ligą najprawdopodobniej pożegna się Bałtyk Koszalin. Zespół od dwóch lat był nad przepaścią, ale szczęśliwie się ratował. W sobotę pokonał Błękitnych w samej końcówce, ale swój mecz wygrała też Jarota Jarocin. Teoretycznie Bałtyk leci do IV ligi, ale nie wiadomo, co będzie z licencją dla Unii Janikowo. Są tam problemy organizacyjne i PZPN nie przyznał w pierwszym terminie licencji. Klub odwołał się. Sporo się jednak mówi, że kilku zawodników Unii i jeden ze sponsorów wzmocnią Świt.

Wyniki 34. kolejki
Kluczevia Stargard - Sokół Kleczew 2:1, Świt Szczecin - Olimpia Grudziądz 1:0, Polonia Środa Wielkopolska - Pogoń II Szczecin 0:3, Bałtyk Koszalin - Błękitni Stargard 3:2, Unia Janikowo - Zawisza Bydgoszcz 1:1, Bałtyk Gdynia - Jarota Jarocin 1:2, Stolem Gniewino - Kotwica Kołobrzeg 3:4, KP Starogard - GKS Przodkowo 4:2, Pogoń Nowe Skalmierzyce - Elana Toruń 3:0 (walkower).