Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Trymestr ciąży. Rozpoczął się kolejny etap w rozwoju dziecka

sxc.hu
Właśnie rozpoczął się twój czwarty miesiąc ciąży. Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. Ten trymestr będzie trwał od 14 do 26 tygodnia ciąży. Co Cię wtedy czeka? Na co musisz być przygotowana?

Badania w ciąży - drugi trymestr

Badania w ciąży - drugi trymestr

Trzecia wizyta u lekarza ginekologa (14 -18 tydzień):
- badanie ogólne przedmiotowe i podmiotowe
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- ocena ryzyka ciążowego
- masa ciała
Czwarta wizyta u lekarza (18 -22 tydzień):
- badanie ogólne przedmiotowe i podmiotowe
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- ocena ryzyka ciążowego
- masa ciała
- badanie ginekologiczne ocena wydzieliny pochwowej
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie USG
Piąta wizyta (22-26 tydzień):
- badanie ogólne przedmiotowe i podmiotowe
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- ocena ryzyka ciążowego
- masa ciała
- badanie położnicze zewnętrzne
- badanie czynności serca płodu (osłuchiwanie)
- badanie poziomu glukozy w teście po doustnym obciążeniu glukozą

Możesz trochę odetchnąć. To wyraźnie bezpieczniejszy okres twojej ciąży. Wyraźnie maleje ryzyko poronienia. To dla ciebie ulga. jeśli wcześniej miałaś poranne mdłości i wyraźne bóle podbrzusza jest szansa, że właśnie teraz ci miną.

TU PRZECZYTASZ WSZYSTKO O PIERWSZYM TRYMESTRZE CIĄŻY

W drugim trymestrze cią­ży mówimy nie o zarodku, ale o płodzie. Co to oznacza? Na badaniach ultrasonograficznych widać wyraźnie jak w tym okresie narządy wewnętrzne, mięśnie i układ nerwowy ulegają zróżnicowaniu i rozpoczyna się

wytwarzanie między nimi połączeń. A ty zaczynasz odczuwać ruchy w brzuchu. To wynik tego, że mózg wysyła sygnały, a mięśnie odpowiadają na nie i płód porusza nóżkami, obraca stopy i zgina paluszki.

Czwarty miesiąc
Delikatne rączki płodu mogą zginać się w stawach łokciowych i nadgarstkach, a dłoń zaciska się w piąstkę. Duża główka osadzona na krótkiej szyi wykonuje niewielkie obroty. Oczy są jesz­cze stale zamknięte zrośnię­tymi powiekami, twarzyczka płodu wykonuje jednak grymasy, porusza gał­kami ocznymi, marszczy się, porusza wargami i otwiera usta.

Na początku II trymestru serce płodu musi przepompować dziennie około 30 litrów krwi. Mięsień sercowy jest już silny i jego skurcze są regularne. Przy pomocy specjalnej słuchawki przyłożonej do brzucha matki, rodzice mogą wysłuchać bicia serca ich dziecka. Serce to bije od 120 do 160 razy na minutę, to jest około dwa razy szybciej niż serce matki.

Na czubkach palców dłoni i stóp wytwarzają się poduszeczki dotykowe, podobne poduszeczki powstają na dłoniach i stopach.

Piąty miesiąc
W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do przeżycia poza organizmem matki. Nie jest to jednak możliwe. Przed osiągnięciem szóstego miesiąca płuca, skóra i przewód pokarmowy płodu nie są przystosowane do samodzielne­go życia, nie ma też żadnego zabezpieczenia regulacji temperatury ciała płodu
.
Na tym etapie ciąży płód może wykonać silny chwyt dłonią, co wskazuje na daleko posunięty rozwój siły mięśni, koordynacji ich ruchów oraz istnienie wyraźnego odruchu chwytnego.

W ciągu piątego miesiąca długość dziecka mierzona od czubka głowy do tyłka osiąga 19 cm, a waga około 230 g. Płód zawieszony jest w około trzech-czwartych litra płynu owodniowego. Co około 3 godziny płyn owodniowy podlega całkowitej wymianie z osoczem krwi matki. Jego rola polega nie tylko na stworzeniu osłony mechanicznej, poduszki tłumiącej ewentualne urazy, ale również i na utrzymaniu właściwej temperatury ciała płodu.

Właśnie w piątym miesiącu ciąży ruchy twojego dziecka są bardzo wyraźne. A ty codziennie czujesz jak maleństwo przewraca się w brzuchu, czasem kopie. I uwaga, od czasu do czasu płód może mieć czkawkę, która powoduje rytmiczne wstrząsy w jamie brzusznej matki co 2-4 sekundy. Okresy silnych ruchów przeplatają się z okresami spokoju, kiedy płód zapada w drzemkę. Pojawia się rytm snu, podobny do tego, który obserwuje się u noworodka.

Szósty miesiąc
W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700 g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu.

We wcześniejszym okresie, przed szóstym miesiącem rozwoju, kiedy głowa była opuszczona na pierś, a brzuszek sterczał ku przodowi, narządy wewnętrzne płodu były ułożone ciasno. Teraz, gdy płód urósł i rozwinął się, narządy wewnętrzne uległy przesunięciu i zajęły swoje ostateczne miejsce.
W szóstym miesiącu powieki otwierają się, oczy staną się wrażliwe na światło dopiero w następnym miesiącu.

Płód czerpie składniki mineralne do budowy szkieletu z organizmu matki, powinna więc ona dbać o odpowiednią ilość wapnia w pożywieniu, aby zapobiec odwapnieniu kości. Kręgosłup człowieka składa się z 33 kręgów, ma 150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują. Wszystkie zaczynają wytwarzać się 6 miesiącu ciąży.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży znajdujące się w worku płodowym, ułożone tyłem do łożyska.

Drugi trymestr jest spokojniejszy, ale nadal trzeba uważać

Elżbieta Ronin-Walknowska

Inne badania, które można wykonać w drugim trymestrze

Są badania, dzięki którym lekarz może dokładniej sprawdzić, co dzieje się u Twojego dziecka.

USG - pierwsze badanie można zrobić już między szóstym a ósmym tygodniem ciąży (sondą przezpochwową). Ma na celu potwierdzenie ciąży, określenie wieku ciążowego zarodka, sprawdzenie, czy jest prawidłowo zagnieżdżony. Generalnie zaleca się zrobienie USG trzykrotnie: około 12, 20 oraz 32 tygodnia (lekarz może zlecić częściej). To badanie jest nieinwazyjne (robi się je przez brzuch), całkowicie bezpieczne dla dziecka.

KTG - sprawdza pracę serca i czynność skurczową macicy. Pierwszy raz wykonuje się je około 38. tygodnia. Będzie powtarzane aż do porodu, a także w czasie jego trwania.

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Elżbietą Ronin-Walknowską specjalistą ginekologiem-położnikiem.

- Na co kobiety powinny zwrócić uwagę podczas drugiego trymestru ciąży?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński