MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska w Krakowie: kto za nie zapłaci? Rząd i urzędnicy milczą

o
Kraków będzie gospodarzem igrzysk europejskich w 2023 roku, ale kto za nie zapłaci?
Kraków będzie gospodarzem igrzysk europejskich w 2023 roku, ale kto za nie zapłaci? Michał Gaciarz / Polska Press
Kraków będzie gospodarzem europejskich igrzysk w 2023 roku. Ogłoszono to w sobotę, a premier Mateusz Morawiecki i była wicepremier Beata Szydło pogratulowały sukcesu władzom województwa małopolskiego. Problem w tym, że organizacja tej imprezy na pewno będzie sporo kosztować – nie wiadomo jednak, ile dokładnie, bo prawdopodobnie nie przygotowano nawet wstępnego kosztorysu. Nie wiadomo też kto za to zapłaci, a Onet informuje, że część mieszkańców Krakowa rozważa zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum.

Kraków będzie gospodarzem igrzysk, bo nie było innych chętnych

Igrzyska europejskie mają krótką historię – obecnie odbywają się dopiero po raz drugi, tym razem w Mińsku. Jest to jednak impreza niszowa i nie budząca zainteresowania mediów i kibiców. Kolejne igrzyska mają odbyć się za cztery lata w Krakowie, o czym postanowiono w sobotę. Dlaczego Kraków? Jak czytamy w Onecie, stolica województwa małopolskiego była jedynym kandydatem, bo nikt inny nie chciał organizować tej imprezy, m.in. z powodu jej wysokich kosztów.

Krakowowi sukcesu pogratulował Mateusz Morawiecki i Beata Szydło, ale strona rządowa nie odpowiada na pytanie o koszty organizacji imprezy: ile wyniosą i kto je pokryje. Onet podaje, że krakowski magistrat uważa igrzyska europejskie za inicjatywę władz województwa i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Miasto przyłączyło się tylko dlatego, że kandydować nie mógł region, a jedynie konkretne duże miasto gospodarz. Prezydent Krakowa jednocześnie dostrzega szansę na promocję i rozwój regionu dzięki organizacji igrzysk.

Kto zapłaci za igrzyska w Krakowie?

Onet postanowił dowiedzieć się, kto sfinansuje igrzyska europejskie w Krakowie. Rzecznik prasowa prezydenta Krakowa twierdzi, że obecnie brak szczegółów organizacyjnych oraz na temat kosztów, a rząd bardzo ogólnie zapewnił miasto o wsparciu wydarzenia. Strona rządowa do tej pory nie udzieliła Onetowi odpowiedzi na pytanie o koszta. Również przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, którzy forsowali kandydaturę Krakowa, nie odpowiedzieli Onetowi na pytania o to, czy przygotowano wcześniej wstępny kosztorys imprezy oraz kto będzie odpowiadał finansowo za przygotowanie igrzysk.

Onet skontaktował się także z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl). Rzecznik komitetu zwrócił jednak uwagę na to, że pytania o koszty imprezy w Krakowie są przedwczesne, bo na razie koncentracja jest na trwających igrzyskach w Mińsku. Rzecznik PKOl twierdzi, że trudno kalkulować koszty igrzysk, dla których nie został ustalony program sportowy czy choćby przybliżona liczba uczestników.

Czy w sprawie igrzysk w Krakowie będzie referendum?

Onet przypomina, że Kraków starał się już wcześniej o zimowe igrzyska. Wtedy mieszkańcy miasta wypowiedzieli się w ich sprawie w referendum. Teraz w internecie o gotowość do wzięcia udziału w referendum w sprawie igrzysk zapytało krakowian Stowarzyszenie Miasto Wspólne.

Mieszkańcy Krakowa nie wiedzieli, że miasto stara się o igrzyska

Onet zwraca uwagę jeszcze na fakt, że w przypadku igrzysk europejskich w 2023 roku mieszkańcy Krakowa nie byli poinformowani ani przez urzędników marszałka, ani przez miejskich urzędników o tym, że miasto stara się o pozyskanie imprezy. Na pytanie o to, dlaczego, rzecznik prasowa prezydenta powiedziała Onetowi, że brak informacji wynikał z tego, iż Kraków nie jest inicjatorem i nie posiada konkretnych danych dotyczących spraw finansowych, organizacyjno-logistycznych czy rządowych gwarancji. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zapytanie przez Onet o to samo, nie skomentowali sprawy.

Źródło: Onet

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Igrzyska w Krakowie: kto za nie zapłaci? Rząd i urzędnicy milczą - Kurier Lubelski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński