Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igłą w... strach

opr. jsz
Wizyta u stomatologa u niejednej osoby wzbudza trudny do opanowania lęk. Z tego powodu wielu ludzi od lat omija szerokim łukiem gabinety dentystyczne, co - rzecz jasna - ma katastrofalny wpływ na stan ich uzębienia.

Lekarze z jednej z londyńskiej kliniki stomatologicznej wpadli na pomysł, jak zaradzić temu problemowi. Dowodzą, że doskonałym sposobem na złagodzenie strachu przed stomatologiem może być akupunktura. Wystarczą do tego dwie igły. Wkłuwa się je w odpowiednie punkty węzłowe na prawym i lewym uchu. Łagodzą one natężenie reakcji fizjologicznych towarzyszących lękowi takich jak nudności czy szczękościsk.

Istnieje dość liczna grupa osób, które na samą myśl, że mają zasiąść w fotelu dentystycznym, nie są w stanie opanować reakcji lękowych. Ludzie ci przeważnie zdają sobie sprawę z irracjonalności takiego zachowania. Cóż z tego, skoro emocje są silniejsze. Ich szczęki zaciskają się tak mocno, a mięśnie gardła kurczą się tak silnie, że nie potrafią nawet szeroko otworzyć ust. O żadnym leczeniu nie ma wówczas mowy - każda próba włożenia do jamy ustnej instrumentu dentystycznego kończy się zakrztuszeniem.

Akupunktura łagodzi te reakcje. Dzięki niej nawet najbardziej przerażeni pacjenci zasia-dają spokojnie w fotelu dentystycznym - twierdzą lekarze naukowcy. Zespół odkrył, że w małżowinach usznych znajdują się punkty, których stymulacja sprawia, że u osoby ogarniętej strachem zmniejsza się napięcie mięśni gardła i szczęk.

W ramach prób naukowcy wbili cieniutkie igiełki w uszy dziesięciu ochotników. U wszyst-kich metoda ta okazała się skuteczna. Uczestnikami testu były osoby panicznie bojące się dentystów. Podczas wizyt w gabinetach stomatologicznych strach je dosłownie parali-żował.

Kiedy pacjentom wbito im igły, odruchy lękowe ustąpiły, a stres spadł do przeciętnego w takich sytuacjach poziomu. Wszystkie osoby spokojnie zniosły nawet tak trudne zabiegi, jak leczenie kanałowe czy usunięcie zęba.

Jest jednak szansa, aby akupunkturę można było stosować zamiast miejscowego znieczulenia, jak to sugerują niektórzy naukowcy. Igły mogą doskonale wspomóc właściwe leczenie stomatologiczne. Ich rola powinna polegać na zwiększeniu komfortu psychicznego pacjenta oraz ewentualnie na łagodzeniu jego bólu już po zabiegu. Jednak na tym kończą się możliwości akupunktury. Środek znieczulający jest nadal niezbędny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński