MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hortensje krzewiaste kwitną wcześnie i nie kapryszą. Sprawdź, jak o nie zadbać i ciesz się ich olbrzymimi kwiatami. Zwróć uwagę na cięcie!

Katarzyna Józefowicz
Hortensje krzewiaste są nazywane też drzewiastymi. W rzeczywistości nie bardzo kojarzą się z krzewem. Kwitną długo i tworzą olbrzymie kwiaty.
Hortensje krzewiaste są nazywane też drzewiastymi. W rzeczywistości nie bardzo kojarzą się z krzewem. Kwitną długo i tworzą olbrzymie kwiaty. Katarzyna Laszczak
Hortensje krzewiaste, zwane też drzewiastymi, mają przepiękne kwiaty i nie są trudne w uprawie. W przeciwieństwie do kapryśnych hortensji ogrodowych kwitną niezawodnie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, bo te rośliny nie w każdych warunkach czują się dobrze. Ważne jest również ich regularne przycinanie. Hortensje krzewiaste mają kilka ozdobnych odmian. Najbardziej popularna jest Annabelle, jednak nie tylko ona jest piękna. Sprawdź, jak uprawiać hortensje drzewiaste, kiedy i jak przycinać je oraz jakie odmiany wybrać.

Spis treści

Hortensje ze względu na swoje wspaniałe kwiaty należą do ścisłego grona najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Najpopularniejsze z nich są piękne, ale kapryśne hortensje ogrodowe oraz znacznie łatwiejsze w uprawie hortensje bukietowe. Tuż obok nich swoje miejsce zajmują nie mniej atrakcyjne hortensje krzewiaste, nazywane także drzewiastymi (Hydrangea arborescens).

Jak wyglądają hortensje krzewiaste?

Hortensje krzewiaste osiągają ok. 1-2 m wysokości i mają ładny, zaokrąglony, rozłożysty pokrój. Przez cały sezon ich ozdobą są duże, zielone, szerokie, piłkowane na brzegach liście. Latem pojawiają się okazałe, kuliste kwiatostany, które zwykle białe, w miarę przekwitania zielenieją (zielonkawe bywają też młode kwiatostany). Kwiatostany złożone są one z kwiatów płodnych (niepozornych i małych) i płonnych (tzw. sterylnych, bardziej ozdobnych) lub z samych kwiatów płonnych.
Warto wiedzieć, że nazwa tych hortensji jest myląca – ich łodygi drewnieją w niewielkim stopniu lub wcale i nie przypominają krzewu ani drzewa.

Kiedy kwitną hortensje krzewiaste?

Kwiaty pojawiają się na pędach dość wcześnie, bo już na przełomie czerwca/lipca i mogą rozwijać się aż do jesieni (wrzesień).

Nie tylko Annabelle. Odmiany hortensji drzewiastych

Ze względu na dużą popularność krzewu, hodowcy wyprowadzili od gatunku szereg interesujących odmian, do których należą m.in.

  • „Annabelle” - jedna z najpopularniejszych odmian o bardzo dużych, kulistych, białych, licznych kwiatostanach, złożonych tylko z kwiatów płonnych, wys. ok. 1-1,5 m,
  • „Grandiflora” - odmiana o dużych, lekko spłaszczonych, kremowobiałych kwiatostanach złożonych z kwiatów płonnych, wys. ok. 1-1,5 m,
  • „Ruby Annabelle” - odmiana o ciemnoróżowych, dużych kwiatostanach złożonych z kwiatów płonnych, wys. 1-1,2 m,
  • „Pink Pincushion” - odmiana kwiatostanach wypełnionych różowymi, małymi kwiatami płodnymi otoczonymi nielicznymi, białoróżowymi kwiatami płonnymi, wys. ok. 1-1,5 m.

Jak uprawiać hortensję krzewiastą (drzewiastą)? Zadbaj o wodę i kwaśną ziemię

Hortensja krzewiasta zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na swoje piękne kwiaty, ale też łatwość uprawy.
Roślina najlepiej czuje się na jasnych, półcienistych stanowiskach oraz żyznych, próchniczych, przepuszczalnych glebach. Ważne jest, żeby ziemia była stale nieco wilgotna, a także miała lekko kwaśny odczyn.
Hortensja drzewiaste przetrwa również w miejscach bardziej słonecznych i na nieco słabszych podłożach, ale nie zniesie suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych oczekuje systematycznego nawadniania.

Co jeszcze zapewnić hortensji krzewiastej?

Hortensja będzie też wdzięczna za wyściółkowanie wokół niej podłoża grubą warstwą kory sosnowej, która nie tylko zabezpieczy ziemię przed wysychaniem, ale też obniży nieco jej poziom pH. Jest to o tyle ważne, że roślina nie lubi wapiennej gleby, na której jej liście ulegają chlorozom.
Ponieważ hortensja krzewiasta kwitnie długo i obficie, potrzebuje też systematycznego dokarmiania, najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie dla hortensji.
W czasie kwitnienia może też potrzebować podpór, gdyż jej pędy silnie wyginają się pod ciężarem dużych kwiatów.

Zimowanie hortensji drzewiastej

Hortensja drzewiasta nie wymaga natomiast zimowej ochrony, gdyż jest dostatecznie odporna na niskie temperatury. Jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju warto obsypać podstawę jej pędów kopczykiem kory lub torfu, który zabezpieczy części podziemne przez chłodami.

Kiedy i jak przycinać hortensję krzewiastą? To ważne, żeby kwitła

Równie bezproblemowe jak zimowanie, jest też cięcie krzewu. Jednocześnie jest bardzo ważne dla jej kwitnienia. Hortensja krzewiasta podobnie jak bukietowa, zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego co roku bardzo wczesną wiosną (marzec/kwiecień) przycina się jej pędy nad parą oczek znajdujących się na wysokości ok. 20-30 cm nad ziemią. Natomiast jesienią ścina się tylko przekwitłe kwiatostany (tuż pod nasadą). Dzięki temu roślina wypuści sporo nowych pędów i zawiąże dużo kwiatów.

Rozmnażanie hortensji krzewiastej

W tym czasie (marzec/kwiecień) z krzewu można też pobrać odrosty korzeniowe (kawałek pędu z korzeniami i pączkami), które po posadzeniu w doniczce lub na docelowym stanowisku dadzą nową roślinę. Duży krzew można też podzielić, odmładzając go i pozyskując dorodne sadzonki do dalszej uprawy. Rozmnażanie tych hortensji nie jest trudne.

Wykorzystaj zalety i urodę hortensji

Hortensja krzewiasta jest rośliną bardzo efektowną, dlatego w ogrodzie może mieć wiele różnych zastosowań. Najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle ogrodzenia, domu lub trawnika, ale równie dobrze może być wykorzystana do tworzenia grup ozdobnych z innymi krzewami. Wspaniale wygląda też na rabacie bylinowej w towarzystwie paproci, funkii, bodziszków czy tawułek ogrodowych.
Ze względu na tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych, sprawdza się też w roli luźnego, niewysokiego żywopłotu np. wzdłuż ścieżki bądź ogrodzenia, który przez całe lato prezentuje się bardzo okazale.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hortensje krzewiaste kwitną wcześnie i nie kapryszą. Sprawdź, jak o nie zadbać i ciesz się ich olbrzymimi kwiatami. Zwróć uwagę na cięcie! - e-Ogródek

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński