Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hormony są wierne

Suoernowa
Z dłoni noworodka da się wiele wyczytać - twierdzą naukowcy. Na przykład skłonność do niektórych chorób.

Długość poszczególnych palców dłoni stanowi istotną wskazówkę w poszukiwaniach przyczyn autyzmu - uważają naukowcy. Ich zdaniem osoby dotknięte tym schorzeniem mają palec serdeczny wyraźnie dłuższy od wskazującego. Inne badania sugerują, że może to być związane z wysokim poziomem testosteronu w organizmie ciężarnej matki. Generalnie u mężczyzn palec serdeczny jest zwykle nieco dłuższy od wskazującego, podczas gdy u kobiet oba palce mają zwykle podobne rozmiary.

- Dłuższy niż przeciętnie palec serdeczny u mężczyzny to cecha często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tego wynika, że te dzieci, które przychodzą na świat w rodzinach, gdzie dziedziczona jest skłonność do nadprodukcji testosteronu, mogą być szczególnie zagrożone autyzmem - uważa autor badań prof. John Manning z uniwersytetu w Liverpoolu. Podziela on pogląd, ze na autyzm cierpią głównie osoby o "skrajnie męskich mózgach".

Choroba dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Dlaczego? Układ nerwowy nowo narodzonego chłopca jest wyjątkowo wrażliwą strukturą. Łatwo go osłabić. W porównaniu z dziewczynką noworodek płci męskiej jest o 4-6 tygodni opóźniony w rozwoju psychofizycznym. Jeśli w organizmie ciężarnej matki jest dużo męskiego hormonu płciowego, ryzyko rozwoju uszkodzeń neurologicznych rośnie. - Wtedy problemy w mówieniu czy wyrażaniu emocji mogą się zaostrzyć, a nawet przekształcić w chorobę - twierdzi uczony. Główne objawy autyzmu to: niezdolność do okazywania uczuć, znikomy kontakt z otoczeniem, ciągłe powtarzanie tych samych czynności, niechęć do zmian.

Proporcje w długości poszczególnych palców dłoni zostają określone, jak podkreśla Manning, już w czternastym tygodniu ciąży i pozostają niezmienione do końca życia. Zdaniem niektórych badaczy kobiety z wyraźnie dłuższym palcem serdecznym, czyli te, które w okresie płodowym zostały poddane silniejszemu działaniu testosteronu, mogą z kolei w wieku dorosłym przejawiać większą skłonność do zachowań homoseksualnych. Tak uważa na przykład prof. Janel Tortorice z Rutgers University w Nowym Jorku. Ta sama cecha może być również wskazywać na większe zagrożenie dysleksją, zawałem czy na przykład rakiem piersi. Zarazem pozwala ona rozpoznać osoby o wybitnych zdolnościach muzycznych, a także zidentyfikować mężczyzn charakteryzujących się wysoką płodnością (bardzo długi palec serdeczny to wyższe stężenie testosteronu, co często przekłada się na większą liczbę plemników w nasieniu).
Czyżby uczeni wpadli na trop jakiejś uniwersalnej reguły? - Palce dłoni wykształcają się pod koniec pierwszego trymestru ciąży - tłumaczy Manning. - To przełomowy moment w rozwoju płodu. Skład koktajlu hormonalnego, w jakim jest on w tym czasie zanurzony, ma pierwszorzędne znaczenie. Testosteron wydłuża palec serdeczny i wzmacnia męskie cechy układu nerwowego. W skrajnych, lecz wcale nie tak rzadkich, przypadkach może to prowadzić do autyzmu - twierdzi badacz.

Do podobnych wniosków doszli biolodzy z uniwersytetu w Cambridge - Simon Baron-Cohen i Svetlana Lutchmaya. W ramach badań mierzyli oni poziom rozmaitych hormonów płciowych w łonach ciężarnych matek, a następnie przeprowadzili rocznym dzieciom testy psychofizyczne, zwracając uwagę na przejawy zachowań autystycznych. W sprawdzianie najgorzej wypadli chłopcy, których matki miały w pierwszych miesiącach ciąży najwięcej testosteronu. Badacze z Cambridge uznali, że na podstawie pomiarów długości palców można już w pierwszych tygodniach życia dziecka stwierdzić, czy należy ono do grupy podwyższonego zagrożenia autyzmem, a w razie stwierdzenia symptomów choroby, natychmiast podjąć leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński