Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hormon pomaga w nastroju

SN
Hormonalna terapia zastępcza pomaga kobiecie po klimakterium w utrzymaniu sprawności mózgu i wpływa korzystnie na nastrój - twierdzi endokrynolog Declan Murphy.

Od lat bada on, jakie zmiany zachodzą w układzie nerwowym kobiet po menopauzie, kiedy to następuje szybki spadek produkcji naturalnych hormonów płciowych, przede wszystkim najważniejszych estrogenów.

Niedobór tych związków ma ujemny wpływ na zdrowie kobiety. Staje się ona bardziej podatna na choroby serca, osteoporozę, cukrzycę i wiele innych dolegliwości. Murphy twierdzi, że nagły ubytek estrogenów pogarsza również pracę mózgu, ponieważ odbija się na aktywności szarych komórek.

Do jednego ze swoich eksperymentów naukowiec zaprosił 60 kobiet: 20 kobiet było młodych, 20 po menopauzie i zarazem stosujących estrogenową terapię zastępczą oraz 20 kobiet po menopauzie, które nie zdecydowały się na takie leczenie. - Najwięcej wadliwie działających neuronów było w przedstawicielek trzeciej grupy.

U kobiet przyjmujących estrogeny częstość uszkodzeń w komórkach była tylko nieco większa niż u kobiet młodych - relacjonuje Murphy. Jego obserwacje wskazują, że szczególnie wrażliwe na niedostatek estrogenu są komórki odpowiedzialne za pamięć, szybkość reakcji i nastrój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński