Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowla alpak w Szczecinie i okolicy to miły biznes, który cieszy się zainteresowaniem

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Amelia Karcewicz Leśnowola Alpaki | Monika Przybył Alpakowe Zacisze
W ostatnim czasie w okolicach Szczecina pojawia się coraz więcej hodowli alpak. Okazuje się, że te niezwykle spokojne zwierzęta mają dużo do zaoferowania, a zarazem niewiele wymagają.

Alpaki pochodzą z rodziny wielbłądowatych i naturalnie występują na terenach południowoamerykańskich. Okazuje się, że świetnie radzą sobie również w naszym klimacie. Jednak pojawia się pytanie, skąd pomysł na ich hodowlę w okolicach Szczecina?

- Kilka lat temu trafiłam na alpaki w internecie i zainteresowałam się tematem. Przez trzy lata jeździłam po różnych hodowlach i rozmawiałam z ich właścicielami. Alpaki dobrze czują się w naszym klimacie, wiosną ich runo musi zostać ostrzyżone, a zimą obserwujemy większy przyrost. Ich wełna pełni rolę termoizolatora – opowiada Monika Przybył. - Strzyżenie alpak jest bardzo istotne, gdyż porośnięte runem mogą przegrzać się podczas letnich upałów – dodaje właścicielka Alpakowego Zacisza.

Alpaki nie są wymagające

Alpaki nie mają wyjątkowych wymagań żywieniowych. Bardzo lubią zajadać się trawą i sianem, jednak potrzebują też stworzonej specjalnie dla nich paszy.

Jedzą paszę stworzoną specjalnie z myślą o nich po to, aby jej skład odpowiadał temu, czym żywią się w środowisku naturalnym, czyli w Chile, Peru, Boliwii. Starannie dobrana pasza ma dobry wpływ na ich zdrowie. A poza tym uwielbiają jeść. Przez cały dzień jedzą siano i trawę. W ramach nagrody dostają też marchewkę – mówi Amelia Karcewicz, która hoduje alpaki w okolicach Chociwla. Okazuje się, że alpaki lubią jeść również owoce, chociaż jest to zależne od indywidualnych preferencji zwierzęcia. Dodatkowo, jak przy każdej hodowli zwierząt, należy dbać o szczepienia i pamiętać o tradycyjnej pielęgnacji, np. przycinać paznokcie. Okazuje się, że zęby u alpak rosną przez całe życie, dlatego wymagają regularnej korekty. Bardzo istotna jest dobra znajomość własnego zwierzęcia, ponieważ alpaki niechętnie okazują, że coś im dolega.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szczecińska instagramerka poleca książki na jesień i czaruje...

- Alpaki bardzo dobrze ukrywają, że coś im dolega. Kiedyś poszliśmy wieczorem, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku, i zobaczyliśmy, że jedna z nich dziwnie rusza głową. Okazało się, że coś jej utknęło w przełyku. Pomogliśmy jej w przełknięciu i uratowaliśmy nasze zwierzę – relacjonuje Zdzisław Butryn, który prowadzi dużą hodowlę w Jasienicy.

Lubią swoje towarzystwo

Alpaki to zwierzęta typowo stadne, dlatego decydując się na ich hodowlę, musimy liczyć się z koniecznością pozyskania kilku sztuk.

- Stado powinno liczyć co najmniej trzy osobniki. Najlepiej, żeby miały towarzystwo tej samej płci, więc my w Leśnowoli posiadamy dwie samice i dwóch samców. Na co dzień należy je rozdzielać, żeby się nie rozmnażały, ale są usatysfakcjonowane, gdy widzą się nawzajem. Alpaki uwielbiają swoje towarzystwo i nawet poruszają się po tych samych stronach pastwiska, bo muszą mieć swoich w zasięgu wzroku – opowiada Amelia Karcewicz.

Hodowla alpak. W jakim celu?

Oczywiście hodowla alpak to nie tylko hobby samych hodowców, lecz również sposób na biznes. Alpaki można hodować w rożnych celach, a jednym z powodów jest ich runo, które strzyże się na wiosnę. Okazuje się, że ma ono właściwości hipoalergiczne i jest wykorzystywane do produkcji kołder, poduszek czy po prostu włóczki. Bardziej doświadczeni hodowcy dopuszczają do rozrodu stada, a później sprzedają młode alpaki. Najbardziej popularna jest jednak forma rekreacyjna.

- Ludzie lubią spędzać z nimi czas, robić sobie zdjęcia czy nawet wyprowadzać na spacer. Jest to świetna forma relaksu i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Coraz bardziej popularna staje się alpakoterapia, która jest dedykowana dla dzieci z dysfunkcjami. Do jej prowadzenia potrzeba jednak odpowiednich uprawnień pedagogicznych i psychologicznych. Prowadzimy również zajęcia edukacyjne dla dzieci w szkołach i przedszkolach – mówi Monika Przybył.

Alpaki są wyjątkowo potulnymi i spokojnymi zwierzętami, dlatego znakomicie nadają się do pracy z małymi dziećmi. Jeśli nie są czymś zainteresowane, to po prostu się oddalają. Dobór alpak do zajęć z dziećmi jest jednak istotny, gdyż każde zwierzę ma swój charakter i należy dbać, żeby się nie zestresowały.

- Alpaki są bardzo spokojnymi zwierzętami. Wydarzenia, które miały miejsce w Top Model, to wyjątek, który był spowodowany nadmiernym stresem zwierząt. Normalnie oswojone osobniki, gdy warunki są dla nich komfortowe i mają obok siebie opiekuna, któremu ufają, są spokojne. Ich obecność działa kojąco na człowieka – kończy Amelia Karcewicz.

Baseny solankowe w regionie zachodniopomorskim. Gdzie się wybrać po zdrowie i relaks?

Kąpiele solankowe. Gdzie skorzystasz z relaksu w basenie sol...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński