Burzę wywołała zgoda prezydenta Szczecina na obciążenie hipoteką jedenastu miejskich gruntów. Chodzi m.in. o tereny targowisk: Turzyn, Pogodno, Kilińskiego, Rostocka. Nieruchomości mają być zabezpieczeniem kredytu jaki od banku dostał Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
Pieniądze mają pomóc sfinansować "Program poprawy jakości wody w Szczecinie". Inwestycja kosztuje 288 mln euro. 190 mln euro dała nam Unia Europejska. Resztę musi zapłacić ZWiK. W tym celu wodociągi wzięły kredyt w banku na 411 mln zł. ZWiK nie był w stanie samodzielnie zabezpieczyć kredytu, dlatego poprosił prezydenta o pomoc w tej sprawie.
Kupcy oburzeni...
Handlowcy z targowisk są oburzeni zgodą prezydenta na zastawienie gruntów. Żalą się, że nikt nie konsultował z nimi tego pomysłu.
- Przecież nie mamy gwarancji, że bank ziemi nie zabierze, gdy miasto nie poradzi sobie z inwestycją. Wtedy kupcy stracą pracę - tłumaczy Dariusz Jędrzejewski, prezes Kupieckiej Izby Gospodarczej Pomorza Zachodniego.
Na targowiskach stragany ma 600 osób. Dają pracę kilku tysiącom szczecinian.
- Przez ten zastaw banki nie będą chciały udzielać nam kredytów na remonty i przebudowę targowisk, a do tego zobowiązują nas umowy z miastem - dodaje Jędrzejewski.
Wczoraj kupcy spotkali z wiceprezydentem Jerzym Krawcem. Władze miasta zobowiązały się poszukania innych terenów pod zastaw bankowy.
- Rozumiem obawy kupców. Ale z drugiej strony nie mamy wiele innych gruntów, które da się zastawić - powiedział Jerzy Krawiec.
Lista nowych nieruchomości ma być gotowa do czwartku. Wtedy też z kupcami spotkają się bankowcy, którzy zdecydują jakie grunty mogą wziąć jako zastaw.
...radni zdziwieni
Zaskoczona decyzją prezydenta jest także część radnych. Ich zdaniem decyzja w sprawie kredytu powinna być skonsultowana z radą miejską.
- Podobnie jak kupcy jestem zdziwiona. Dowiadujemy się o tym trochę późno. Tu chodzi o miejsca pracy dla ludzi i miejskie grunty - tłumaczy Małgorzata Jacyna -Witt, z klubu Od Nowa.
Podobnie uważa Arkadiusz Litwiński z Platformy Obywatelskiej.
-To sprawy kluczowe dla miasta i jego mieszkańców. Takimi decyzjami nie powinniśmy być zaskakiwani - dodaje.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?