Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Herbarium Stetinense - cyfrowy zielnik powstał na Uniwersytecie Szczecińskim

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
80 tysięcy arkuszy z roślinami można już oglądać w Herbarium Stetinense, który powstał w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Herbarium powstało w ramach projektu „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza – digitalizacja i udostępnienie cyfrowe”.

Herbarium, czyli zielnik, to kolekcja zasuszonych okazów roślin, które zostały w odpowiedni sposób ułożone, opisane oraz sklasyfikowane. Dotychczas, by skorzystać z materiału zielnikowego, zainteresowany naukowiec musiał umówić się na spotkanie i przyjechać. Projekt ma na celu ułatwienie całego procesu, właśnie przez ucyfrowienie i dostępność w internecie.

- Herbarium Stetinense jest czymś, czym możemy się chwalić - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Powstanie tego projektu ma długą historię, bo zaczęła się 9 lat temu. W tej chwili mamy 80 tysięcy arkuszy z roślinami, a będzie więcej. To Herbarium będzie służyć różnym instytucjom w badaniach naukowych.

ZOBACZ TEŻ:

Digitalizacja zbiorów zielnika przy Uniwersytecie Szczecińskim odbywa się za sprawą jedynego na Pomorzu Zachodnim skanera trzeciej generacji.

- Około półtora roku realizujemy na Uniwersytecie Szczecińskim ten projekt, którego celem jest digitalizacja zbiorów przyrodniczych Pomorza - mówi prof. Agnieszka Popiela, koordynator projektu na Uniwersytecie Szczecińskim. - W tym projekcie mamy dwóch partnerów - Akademię Pomorską w Słupsku i Uniwersytet Gdański. Na tych trzech uczelniach są cztery rejestrowane zielniki, z czego dwa na US. Jest to kolekcja okrzemkowa oraz zielnik roślin naczyniowych i grzybów.

Uczelnia swoje zbiory skanuje na wyjątkowym urządzeniu SupraScan Quartz A1. Dzięki innowacjom optycznym i oświetleniowym skaner ten pozwala na doskonałe odwzorowanie zielników, w tym również tych przestrzennych jak szyszki roślin czy grzyby. Czas skanowania w formacie A1 – 6 sekund. Rozdzielczość do 1000 dpi.

Program jest realizowany z pieniędzy unijnych i opiewa na kwotę 25 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński