"Harry Potter" wycofany z listy lektur w szkole w Lisowie. Rodzice byli zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi i satanistycznymi"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" nie będzie omawiany na lekcjach języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie w gminie Herby. Taką decyzję podjęła po otrzymaniu petycji od rodziców, dyrektor placówki, Katarzyna Adamik. Rodzice są zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi, inicjacyjnymi, ezoterycznymi, a nawet satanistycznymi". O sprawie poinformował portal lubliniecki.pl.

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" nie będzie omawiany na lekcjach języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie w gminie Herby. Taką decyzję podjęła Katarzyna Adamik, dyrektor ZSP w Lisowie, po petycji, którą otrzymała w październiku od rodziców klas III, IV i V.

– W związku z naszymi przekonaniami religijnymi, wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole

– piszą rodzice i tłumaczą swoje obawy:

"Jest to książka, która dokładnie opisuje praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne. (...) Szkoła Hogwart, przedstawiona w książce jest zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i uroków. Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany, przez co jest to zaproszenie młodego czytelnika nudnego świata ludzi do "ciekawego, pełnego przygód świata okultystycznego" - piszą rodzice i dodają:

"My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wyżej wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci" - argumentują rodzice.

Twórcy petycji powołują się na opinie egzorcystów oraz papieża Benedykta XVI, a jednocześnie nadmieniają, że książka nie jest na liście lektur obowiązkowych, ani uzupełniających, więc nie widzą sensu, aby poświęcać jej czas na lekcjach języka polskiego.

W obszernej odpowiedzi dyrektor Katarzyna Adamik przytacza szereg argumentów przemawiających za omawianiem "Harrego Pottera" na lekcjach języka polskiego. Powołuje się na słowa osób duchownych, które dobrze wypowiadają się o książce J. K. Rowling, a także na wyniki badań o pozytywnym wpływie książki na dzieci. Harry Potter pojawia się nawet na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako przykład wzorowej odpowiedzi.

Mimo tych argumentów, dyrektor Katarzyna Adamik podjęła decyzję o nieomawianiu książki ze względu na dobro dzieci.

"Grono Pedagogiczne ZSP w Lisowie wyraża ubolewanie, że Rodzice nie doceniają nauczycielskiej troski o wszechstronny rozwój uczniów. Naszym zdaniem uczniowie ZSP w Lisowie zostaną pozbawieni możliwości poznania książki znanej na całym świecie, a tym samym niejako wykluczeni z uczestniczenia w poznawaniu szeroko pojętej kultury" - dodaje dyrektorka szkoły.

"Harry Potter" trafił już w tym roku na listę ksiąg zakazanych w katolickiej szkole Świętego Edwarda w Nashville, w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Książkę usunięto ze szkolnej biblioteki.

- Te książki pokazują, że magia może być zła lub dobra. A to oszustwo. Zaklęcia i uroki, o których mowa w książce, to prawdziwe zaklęcia i uroki. Odczytywane przez istotę ludzką mogą doprowadzić do wywołania złych duchów przez osobę czytającą tekst - twierdził Dan Reehil, ksiądz-dyrektor.

Natomiast w Kielcach rodzice byli oburzeni warsztatami magii opartymi na książce, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Seria "Harry Potter" to najlepiej sprzedająca seria w historii literatury. Do dzisiaj sprzedano na całym świecie 450 milionów egzemplarzy. Zysk ze sprzedaży książek szacuje się na 9 miliardów dolarów, a dalsze 4,4 mld przyniosły książki o młodym czarodzieju. Książka przyniosła światową sławę J.K. Rowling.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Materiał oryginalny: "Harry Potter" wycofany z listy lektur w szkole w Lisowie. Rodzice byli zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi i satanistycznymi" - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 151

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
ML
29 grudnia, 20:05, Oszołom z radia Maryja:

Gratuluje odpowiedzialnej postawy rodziców z podczęstochowskiego Lisowa skutecznego działania . Chylę czoła dla waszej odwagi determinacji skuteczności a przede wszystkim wasza świadomość i odpowiedzialnośc

i troska o los przyszłych pokoleń Polaków. Wasza postawa to wzór godny do naśladowania w całej Polsce i Europie ! Jeszcze Polska nie zginęła. Takie będą Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie . Tak należy nalezy. Walczyć z kontrkulturowa inwazja lewactwa której częścią jest feminizm okultyzm i lgbt

30 grudnia 2019, 4:00, Gość:

O czym Ty mówisz. Mam tytuł magistra a przeczytałam całą serię o Harrym cztery razy i jakoś nie zostałam ogłupiona i nie miałam przy tym problemu z uzyskaniem tytułu. Nie składam też w ofierze kogutów, nie rysuje pentagramów po ścianach i nie wyma[wulgaryzm]e patykiem próbując czarować.

Dzieci trzeba wychowywać samemu. Nauczyć odróżniać dobro od zła i prawdę od fikcji. I nauczyć myśleć samodzielnie. Leniwi nieudacznicy zawsze będą zwalać winę na innych. Na książki, szkołę. I czepiać się wszystkiego, co nowe, inne lub czego nie rozumieją. Takie będą Rzeczypospolitej, jakie młodzieży chowanie... Tak. W ten sposób chowamy tępe, zabobonne dzieci, trzęsące portami, bo pioruny biją, pytające, czy plemniki potrafią skakać, na przystanku plujące pod nogi i rzucające mięsem co drugie słowo a kiepami POD kosz na śmieci. Ale chowane w pseudo bojaźni bożej i jednocześnie bezstresowo. Na tyle, że strach zwrócić uwagę, bo rodzice nauczyli, że NIKT nie może zwrócić im uwagi, bo oni WYCHOWALI dzieci idealne. Żałosne...

M
ML
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia 2019, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

Bzdura. Mam już na karku parę dekad, kilkoro dzieci. Z różnicą wieku kilkanaście lat. Dało mi to, wliczając moich rodziców i ich znajomych, możliwość obserwacji kilku pokoleń. Uwielbiam czytać. Różne pozycje. I wiem, iż niewielu czyta. Zwłaszcza "Krzyżaków", a także "Quo vadis", "Nad Niemnem" czy "Noce i dnie" lub "Chłopów". Nie kituj i nie rób więc z siebie i ze swoich kolegów geniuszy. Ilu was mogło być? Dwóch, trzech? Bajerować trzeba umieć. Ale fantazję masz...

M
ML
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

31 grudnia 2019, 14:01, Gość:

Nie tylko Krzyżaków, także Potop.

Harry Potter to kixcz i szira dobra dla wyborców POKO.

Wartościowe to sa np. baśnie braci Grimm

Grimm? Chyba najgorszy przykład wybrałeś. Czy ty je naprawdę czytałeś? Wszystkie i w oryginalnej wersji? To oni akurat mają najbrutalniejsze baśnie. Znajdź lepszy przykład...

Y
Ystssydy

Ciemniaki hehe Lisowie mówi wszystko samo za siebie. Banda ciemniaków hehe

G
Gość
1 stycznia, 12:53, Gość:

Ja pi3rd... Podaliby jeszcze nazwiska osób które się podpisały pod tym listem. Ciemnota zawitała i do Lisowa...

POwszechna ciemnota czyta takie kiczowate dyrdymały jak Harry Potter, bo wartościowa lektura jest dla nich za trudna.

Z
Zosiek
30 grudnia 2019, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

Harry Potter to kicz dla mas. Lektury szkolne powinny być wartościowe i kształcące, a nie "łatwe". Hobbit też jest lekturą fantasy dla dzieci, ale jest napisany z prawdziwym kunsztem i z licznymi nawiązaniami do kultury i mitologii celtyckiej i nordyckiej. Rzadko się zdaża książka, która w podobny sposób łączyłaby przyjemne z pożytecznym; wg mnie powinna to być lektura obowiązkowa.

Dziecko samo może sięgnąć po Harry'ego Pottera, nie ma w tym nic złego, ale szkoła powinna promować lepsze wzorce i wymagać więcej, niż popkultura. Od tego jest, aby KSZTAŁCIĆ. Jeśli stale będziemy obniżać wymagania, to nasze dzieci będą głupsze niż my, a chyba chodzi o to, żeby swym rodzicom dorównały, albo najlepiej ich przerosły i były mądrzejsze, prawda? I nie wydaje mi się, aby były to zbyt wygórowane wymagania, dziecko ma umysł chłonny i sobie poradzi, nawet jeśli - a raczej tym bardziej - jeśli napotka jakieś trudy na swojej drodze.

Z
Zosiek

"Praktyki okultystyczne i satanistyczne" to oczywista przesada jakichś zdewociałych bab, ale sama decyzja jest dobra. Harry Potter to książka mierna, tyle że popularna wśród niewybrednych mas. Nie ma w niej żadnych szczególnych wartości kulturowych, edukacyjnych czy etycznych, poza wyświechtanymi banałami i fikuśną wyobraźnią autorki. Nie rozumiem, dlaczego nie wybrali np. o niebo lepszego chyba pod każdym względem Hobbita?

i
intro

wywalił bym też kopciuszka, no bo jak to z grobu wstała?

Przecież to może tylko Jezus

do tego szefczyk dratewka i jakieś smoki?

SKANDAL

G
Gość
30 grudnia 2019, 00:09, Gość:

Rodzic niech decyduje o tym co czyta dziecko. Osobiście wolę aby dziecko dostało 1 niż czytało to dziadostwo. Mam prawo do tego aby uczyć swoje dzieci co jest dobre a co złe. Szkoda czasu moich dzieci na takie głupoty.

To sobie rodzicu otwórz własną szkołę i tam ucz dzieci o płaskiej ziemi

G
Gość
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia 2019, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

1 stycznia, 11:31, Gość:

Czy możesz zamknąć ten PISowski i 500plusowski ryj?

szKODa ci UBywatelu?

G
Gość

Ja pi3rd... Podaliby jeszcze nazwiska osób które się podpisały pod tym listem. Ciemnota zawitała i do Lisowa...

n
nauczycielka zeksu
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

30 grudnia 2019, 18:41, Gość:

albo POlański tworzacy z małym,i dziewczynkami instalacje artystyczne, lub czlonkowie kasty nadzwyczajnej uzywajacy dziewczynek dla zdrowotnosci

uważasz że jak się o tym nie pisze i mówi bo cenzura ,to żeńskich "instalatorek" nie ma ?

G
Gość
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia 2019, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

Czy możesz zamknąć ten PISowski i 500plusowski ryj?

G
Gość
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

Nie tylko Krzyżaków, także Potop.

Harry Potter to kixcz i szira dobra dla wyborców POKO.

Wartościowe to sa np. baśnie braci Grimm

G
Gość
30 grudnia, 22:55, Jeryho:

A jak szarlatan w czarnej sukience odprawia okultystyczne rytuały w szkole nad nie skalanymi ideologią dziećmi to już dobrze? Jemu wolno? W imię własnej kabzy i jemu podobnych prawda?

Nie ma to jak rytual nauczania masturbacji przedszkolakow przez LGBTowców

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3