Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Halucynacje z komputera

SN
Lekarze chcą leczyć schizofrenię przy pomocy rzeczywistości wirtualnej.

Efekty tej kreacji są wyświetlane w specjalnym pomieszczeniu w wersji trójwymiarowej. Naukowcy sądzą, że kiedy pacjent zobaczy swoje najgorsze zmory, łatwiej się z nimi upora. Schizofrenia jest chorobą występującą na całym świecie z podobną częstotliwością.

Zdaniem wielu badaczy do jej rozwoju potrzebne są predyspozycje genetyczne. Schizofrenicy cierpią na różnego rodzaju omamy i halucynacje - słyszą, widzą, czują rzeczy, które są wytworami ich własnego mózgu. Wielu z nich cierpi też na zaburzenia świadomości.

Na pomysł stworzenia trójwymiarowej przestrzeni wirtualnej, w której schizofrenik mógłby bezpiecznie konfrontować się ze swoimi wizjami, wpadł australijski psychiatra prof. Peter Yellowlees. Stworzył on program komputerowy, który umożliwia wykreowanie z komputera obrazów i dźwięków podobnych do tych, jakie powstają w umyśle chorej osoby. - Schizofrenia, jak wiele innych chorób, zaczyna się niepostrzeżenie. Chory często nie chce zaakceptować swego stanu. Nie wierzy, że to, co widzi lub słyszy, nie istnieje.

Seans multimedialny mógłby go przekonać, że wszystkie te straszne rzeczy, które go dręczą, rozgrywają się w jego mózgu - wyjaśnia Yellowlees. Naukowiec przyznaje, że dłuższy pobyt w "pokoju z halucynacjami" może być silnym przeżyciem. - Taki jest sens i cel tej terapii. Chodzi o to, by stanąć twarzą w twarz z najbardziej przerażającymi obrazami i zdać sobie sprawę z tego, że to nie jest rzeczywistość - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński