Hałas niszczy zdrowie dzieci: kampania "Słyszę Dobre Dźwięki"

Materiał informacyjny Filharmonii Szczecin
Udostępnij:
Trwa 5. edycja kampanii na rzecz walki z hałasem pt. „Słyszę Dobre Dźwięki", której inicjatorem jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Celem projektu jest edukacja, jak niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dzieci, jest hałas oraz promocja dobrych praktyk w zakresie akustyki budynków. Podsumowaniem kampanii będzie ogólnopolska konferencja online, która odbędzie się 16 lutego br.

"W nadmiernym hałasie żyje jedna trzecia Polaków w każdym wieku, w tym większość dzieci szkół podstawowych. Powoli nasz słuch się pogarsza, co rzutuje na ogólną jakość życia. Zgiełk to najczęstszy powód nadpobudliwości psychoruchowej najmłodszych. Dzieci niedosłyszących przybywa tak szybko, że specjaliści zaczęli zaliczać niedosłuch do chorób cywilizacyjnych." - mówi Hanna Wilińska z Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie.

Konferencja: od rodziców, przez architektów, po świat nauki
Podczas konferencji online „Usłysz przyszłość – wyzwania ekologii akustycznej", która odbędzie się 16 lutego w godz. 10.00-18.00, głos zabiorą przedstawiciele środowiska naukowego, aktywiści trzeciego sektora, pracownicy firm związanych z akustyką i ośrodków medycznych. W swoich wystąpieniach poruszą takie tematy, jak: akustyka miast, hałas w przestrzeni publicznej, psychologia słuchu, higiena słuchu, nowoczesne technologie w zakresie pracy z dźwiękiem i projektowanie akustyczne. Wiedza teoretyczna będzie konfrontowana z praktykami artystycznymi i pedagogicznymi.

Sympozjum rozpocznie podsumowanie kampanii „Słyszę Dobre Dźwięki", której zwieńczeniem był konkurs na tworzenie Szkolnych Stref Harmoniii. Na projekt składały się warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konferencje branżowe oraz wydarzenia w przestrzeni miejskiej.

Następnie o tym, ile jest wokół nas szkodliwego zgiełku i jak świadomie chronić słuch, opowiedzą eksperci m.in. z ramienia Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Praktycznych wskazówek „jak słuchać" udzielą kompozytorzy i instrumentaliści Filharmonii w Szczecinie, a także specjaliści z Centrum Słuchu i Mowy Medincus. Wgląd w projetowanie przyjaznej akustyki wnętrz w najbardziej newralgicznym miejscu - w szkołach - da firma firma Ecophon, specjalizująca się w akustyce placówek oświatowych, prezenując raporty z adaptacji dźwiękowych budynków. Tutaj program konferencji.

Ochronić słuch dzieci
Hałas zwykle lekceważymy, godzimy się z nim, tłumacząc to ograniczeniami placówki lub budżetu. Wpływa on jednak negatywnie na zdrowie dzieci: niszczy komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, które nie mają zdolności odnawiania się. Hałas w szkołach wywiera ujemny wpływ na układ nerwowy, co objawia się zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmęczeniem. Utrudniona jest aktywność fizyczna, intelektualna, zdolność do koncentracji uwagi, analityczno-syntetycznego rozumowania. Powoli słuch się pogarsza, co rzutuje na ogólną jakość życia.

Od 2016 r. Filharmonia Szczecińska wraz ze szkołami, urzędami i ekspertami z całej Polski prowadzi cykl inicjatyw, zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy. W jej działania angażują się też organizacje non profit, realizujące projekty edukacyjne i badawcze. Jak komentuje Mikołaj Jarosz z Fundacji Komfort Ciszy: „Nadzieją napawa fakt, że pojawiają się w Polsce pierwsze szkoły, którym udaje się dokonać adaptacji akustycznych. W ich wyniku poziomy dźwięku, na przykład na korytarzach, mogą być zredukowane nawet o 10 decybeli. To ogromna różnica, ponieważ większość ludzi różnicę 8 dB odbiera jako dwukrotne zmniejszenie hałasu."

O przyznaniu środków finansowych dla szkół decydują jednak samorządy, a więc to one powinny być odbiorcą działań edukacyjnych w dziedzinie akustyki. Doskonałym przykładem jest SP nr 340 na warszawskim Ursynowie. Efekty wyciszenia tej szkoły były tak zaskakujące, że skłoniły Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy do systemowych działań zmierzających do wyciszenia innych warszawskich podstawówek.

Za wzór może służyć też Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarneckiego w Reczu, zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu na Szkolne Strefy Harmonii. Członkowie działającego w szkole klubu Melomana Osłuchanego stworzyli miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania i odpocząć od korytarzowego zgiełku.

Kampanię "Słyszę Dobre Dźwięki" wspierają: Urząd Miasta Szczecina, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Medincus, Ecophon, Komfort ciszy, pAudio, Beaton, SP w Reczu oraz PSP w Bezrzeczu oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Czasem marzę o życiu w jakiejś odległej epoce, w której nie będzie już hałaśliwych silników spalinowych, a istnieć będą aparaty pozwalające człowiekowi stworzyć dokoła siebie – kiedy tylko tego zapragnie – barierę próżniową, przez którą żaden dźwięk nie będzie mógł się przedostać.
/ Witold Lutosławski

Jak się zgłosić na konferencję?

Data: wtorek, 16 lutego 2021, 10:00 – 18:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wydarzenie online na platformie ZOOM
Aby wziąć udział, wypełnij formularz rejestracyjny

Więcej o kampanii „Słyszę dobre dźwięki": uslysz.filharmonia.szczecin.pl

"Słyszę Dobre Dźwięki – kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska hałasem" dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Od 2016 r. w ramach kampanii prowadzone są warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konferencje branżowe, wydarzenia w przestrzeni miejskiej, niestandardowe wydarzenia artystyczne oraz kampanie billboardowe.

Materiał oryginalny: Hałas niszczy zdrowie dzieci: kampania "Słyszę Dobre Dźwięki" - Głos Koszaliński

Dodaj ogłoszenie