Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gumkowanie szczecińskiej historii. Dziś wielka rocznica i uroczystości [program]

ze zbiorów Mariana Jurczyka
Podpisanie porozumień w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. 30 sierpnia 1980 r.
Podpisanie porozumień w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. 30 sierpnia 1980 r. ze zbiorów Mariana Jurczyka
Dziś kolejna wielka rocznica, ważna dla Polski - podpisanie Porozumień Sierpniowych. W Szczecinie standardowo - msza, oficjele i... nic więcej. Weterani walki o wolność mówią: to pomniejszanie znaczenia naszych dokonań.

- Gdy przychodzę pod bramę stoczni i widzę, że trzy czwarte zebranych to oficjele, którzy przyszli, bo tak wypada, a jedna czwarta to zwykli ludzie i niemal brak młodzieży, robi mi się cholernie smutno - mówi Stanisław Kocjan, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji Robotniczej w 1980 r., wiceprzewodniczący pierwszego zjazdu Solidarności i sygnatariusz porozumień szczecińskich.

- To jest irytujące tym bardziej, że inne miasta, które wówczas miały marginalny udział w proteście, dziś urządzają wielkie uroczystości, a Szczecin jakby celowo pomniejszał swój istotny udział. To się nie dzieje przypadkiem.

"Gumkowanie" Szczecina i jego roli jest coraz bardziej widoczne. Dziś, 30 sierpnia, przypada 34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Strajkujący Szczecin zrobił to o dzień wcześniej niż Gdańsk, co podobno wywołało wówczas niezadowolenie Lecha Wałęsy, który chciał być pierwszy.

Szczecińskie porozumienie szło też znacznie dalej, niż to w Gdańsku, gdzie ograniczono się tylko do ogólników. I dziś właśnie to Szczecin rocznicę tego wielkiego wydarzenia obchodzi jakby z przymusu. Odbędzie się standardowe złożenie kwiatów pod bramą stoczni i msze. I - w zasadzie - nic więcej.

Więcej przeczytasz w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego"

Zawyją syreny
30 sierpnia w samo południe na terenie Stoczni Szczecińskiej na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe dla uczczenia 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

Główne uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 10 przy placu Solidarności. Przewidziana jest modlitwa, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem Anioła Wolności oraz otwarcie wystawy rysunków satyrycznych zmarłego szczecińskiego artysty, Arkadiusza Gacparskiego pt. "Przełomy Gacparskiego".

O godz. 12 uroczystości przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej. Na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe dla uczczenia rocznicy. To tu, w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego 30 sierpnia 1980 podpisany został pierwszy w Polsce powojennej Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową w Szczecinie. Przebieg uroczystości będzie podobny do tego pod Aniołem Wolności - msza i kwiaty.

O godz. 18 msza św. w intencji Ludzi Pracy w katedrze.

Wieczorem, o godz. 20 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich koncert promujący Centrum Dialogu Przełomy połączony z prezentacją filmów promocyjnych o wystawie stałej i działalności CDP, a także koncerty w wykonaniu zespołów Kolaboranci i Lady Pank. Po zmierzchu, około godz. 22 premierowy pokaz oświetlenia placu Solidarności i Filharmonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński