Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby w nosie

SN
Przewlekłe zapalenie zatok - dolegliwość, na którą cierpią miliony osób na świecie - jest prawdopodobnie wywoływane przez mikroskopijne grzyby.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z instytutu Mayo Clinic w Rochester (USA). Ich zdaniem choroba jest reakcją systemu immunologicznego człowieka na długotrwałą obecność pasożytów.

Zapalenie uznaje się za chroniczne, jeśli utrzymuje się ponad trzy miesiące. Bóle głowy nie są tak silne jak w przypadku ostrego infekcji zatok, za to powracają regularnie, zwykle w godzinach popołudniowych. Inne objawy to ropny katar oraz kaszel wywołany ściekaniem wydzieliny do gardła. W przypadku ostrych zapaleń wiadomo, że ich sprawcami są zwykle bakterie, można je więc leczyć antybiotykami.

Jeśli natomiast chodzi o przewlekłe zapalenia, są kłopoty z przedstawieniem wiarygodnego wyjaśnienia ich genezy. Lekarze z Mayo Clinic zbadali śluz pobrany od 210 pacjentów cierpiących na chroniczny stan zapalny zatok. Grzyby były obecne u niemal wszystkich osób. Naukowcy zidentyfikowali łącznie ponad 40 gatunków mikrobów, które w zatokach przynosowych znalazły sobie idealne miejsce do rozwoju.

Według badaczy w przyszłości w sprzedaży pojawią się pierwsze preparaty antygrzybiczne, które przyniosą ulgę ludziom cierpiącym latami na tę uporczywą dolegliwość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński