Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je rozpoznać i co zrobić gdy nie jesteśmy pewni [wideo]

Redakcja
Jak rozpoznać grzyby jadalne i trujące? Po lewej grzyb trujący - muchomor sromotnikowy, często mylony z czubajką kanią (po prawej).
Jak rozpoznać grzyby jadalne i trujące? Po lewej grzyb trujący - muchomor sromotnikowy, często mylony z czubajką kanią (po prawej).
Nie zbieraj grzybów przy drodze, nie kupuj ich od przypadkowych sprzedawców, a nieznane omijaj szerokim łukiem. Jeśli masz wątpliwości, czy zerwałeś grzyby jadalne czy trujące, możesz to sprawdzić za darmo w sanepidzie.

Grzyby jadalne czy trujące? Co zrobić gdy nie jesteśmy pewni

Do szpitala przy ul. Arkońskiej przewieziono w weekend mężczyznę, który zatruł się grzybami. Jego stan jest ciężki. 28-latek pochodzi z okolic Zielonej Góry. To pierwsza w tym roku ofiara trujących grzybów, która czeka na operację w Szczecinie.

- Stan mężczyzny jest bardzo ciężki, wczoraj traciliśmy z nim kontakt, zapadał już w śpiączkę farmakologiczną - mówi dr Samir Zeair, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i transplantacyjnej w szpitalu przy ul. Arkońskiej.

- Na szczęście dzięki dializom udało się go utrzymać w przytomności. Czeka na przeszczepienie wątroby.

Lekarze apelują, aby uważać na to, jakie grzyby zbieramy i potem zjadamy.

Spożycie trujących grzybów prowadzi do niewydolności wątroby, a następnie do śmierci. Czasem jedynym ratunkiem okazuje się przeszczep. Aby temu zapobiec, należy bardzo uważać na to, jakie grzyby zbieramy i jemy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto wybrać się do najbliższej wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarnoepidemiologicznej. Tu grzyboznawcy za darmo sprawdzą nasze grzyby i oddzielą te trujące od jadalnych.

- Najczęściej ludzie mylą muchomora sromotnikowego z czubajką kanią - mówi Krystyna Szołomicka z wojewódzkiej stacji sanitarno- epidemiologicznej w Szczecinie.

- Oba te grzyby są do siebie dość podobne i osoba, która nie zna się na grzybach, może łatwo je ze sobą pomylić.

Należy jednak wiedzieć, że oba te grzyby mają trzy ważne cechy morfologiczne, którymi się od siebie różnią: kapelusz czubajki kani ma malutkie łuseczki, ruchomy pierścień na trzonku, a do tego trzonek czubajki kani nie wychodzi z okalającej pochewki a bezpośrednio z poszycia.

Znawcy grzybów radzą, aby nie zbierać grzybów, których nie znamy. Jeśli jesteśmy początkującymi grzybiarzami, lepiej jeśli zrezygnujemy ze zbierania grzybów blaszkowych.

Ważne jest też, aby grzyby zbierać w głębokim lesie, a nie przy drodze, gdzie na roślinach i grzybach osadzają się osady ze spalin i toksyczne związki chemiczne. Nie powinniśmy grzybów kupować od przypadkowych grzybiarzy.

Po pierwsze - w pudełku pełnym grzybów, może być jeden trujący, po drugie - trzymanie grzybów w plastikowych pudełkach prowadzi do ich szybkiego psucia się.

- Grzyby zbierajmy jedynie do przewiewnych koszy - mówi Krystyna Szołomicka. - Trzymanie ich w wiadrach czy reklamówkach sprawia, że szybciej pleśnieją i psują się.

A grzyb - nawet jeśli jest jadalny, a będzie zepsuty - może wywołać problemy zdrowotne.

Co najważniejsze żadnych grzybów nie można podawać do jedzenia dzieciom ani osobom starszym.

Grzyby są bowiem ciężkostrawne. U każdego malucha i seniora wywołują biegunki, wymioty i bóle brzucha, nawet jeśli są to grzyby jadalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński