Grzejniki - jak wybrać, zamontować i sprawnie wymienić?

Artykuł sponsorowany Ciepły Dom

Kiedy wymiana grzejnika? Wymiana grzejnika latem czy jesienią

O tym, że konieczna jest wymiana grzejnika dowiadujemy się zwykle wraz z przyjściem jesiennych chłodów. Nagle uzyskanie pożądanej temperatury w mieszkaniu staje się znacznie trudniejsze - kaloryfer nie produkuje wystarczającej ilości ciepła. Konkluzja jest jedna - konieczna będzie wymiana kaloryfera. Często jednak usłyszeć można, że wymiana grzejnika powinna odbywać się poza sezonem grzewczym. Czy to prawda? Czy rzeczywiście musimy czekać z montażem nowego grzejnika na wiosnę lub lato?

Niekoniecznie! Wymiana grzejnika w okresie grzewczym również jest możliwa. Problem wynika jednak z tego, że sama procedura wymaga usunięcia wody z układu centralnego ogrzewania. I o ile w domu jednorodzinnym nie ma z tym problemu, o tyle w bloku wspólnota czy spółdzielnia często nie chcą wyrazić zgody na takie działanie. Na szczęście - i na to jest rozwiązanie!

Wymiana grzejników w okresie grzewczym

Aby wymiana grzejnika była możliwa, konieczne jest zatrzymanie przepływu wody w układzie. Można to zrobić usuwając ją lub w procesie “zamrożenia”. Rozwiązaniem może być jednak zatrzymanie ciśnienia wody w procesie “zamrożenia”. Za pomocą specjalnych zamrażarek tworzy się w gałązkach instalacji grzewczej blokady - coś w rodzaju czopa lodowego. Pojawienie się takiego “korka” uniemożliwia przepływ wody przez kolejnych kilkanaście minut. I to w tym czasie następuje wymiana grzejnika na nowy.

Czy wymiana kaloryfera to dużo komplikacji? Poniżej opisujemy krok po kroku całą procedurę. Pierwszy krok to oczywiście usunięcie wody z instalacji lub opisane powyżej “zamrożenie”. Wymaga to zabezpieczenia pomieszczenia przed zalaniem.

Kolejnym etapem jest demontaż starego grzejnika i opróżnienie go z resztek wody. Starsze grzejniki mogą (dosłownie) wymagać wyrwania ze ściany, więc konieczna może też okazać się drobna renowacja tynku w tym miejscu.

Po zawieszeniu grzejnika na miejscu należy dokonać podłączenia do instalacji. Specjalista powinien sprawdzić, czy nie ma wycieków oraz czy ciepło dystrybuowane jest w równomierny sposób. Na tym etapie ma miejsce też odpowietrzenie grzejnika oraz montaż głowicy termostatu. Różnice temperatur na zasilaniu oraz powrocie powinny wahać się od 10 do 15 stopni Celsjusza. W razie gdyby wyszła inna wartość, zawór termostatu posiada specjalny pierścień, który pozwala na regulację.

Wymiana grzejnika - czy wiąże się z gruntownym remontem? Wszystko zależy od stanu instalacji oraz jej wieku. Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania jest generalnie w dobrym stanie, to nie ma konieczności przeprowadzania jej gruntownego remontu. Na pewno wymiany wymagać będą przyłącza - ich rozstaw w nowych grzejnikach z reguły jest znacznie inny niż ten przewidziany dla starych instalacji. Kolejnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę jest montaż głowic termostatycznych, do regulacji temperatury.

Podłączenie grzejnika do instalacji

Wymiana kaloryfera wymaga także dopasowania urządzenia do instalacji zamontowanej w budynku. Znaczenie ma tutaj choćby materiał z jakiego wykonane są rury. Przykładowo - niedopuszczalny jest montaż aluminiowych grzejników w instalacji z rurami wykonanymi z miedzi.

Wymiana grzejnika zgodnie z prawem

W budynku wielorodzinnym o każdej ingerencji w system ogrzewania należy powiadomić właściciela oraz zarządcę. Wymiana kaloryfera również tego wymaga. Przykładowo - jeżeli chcemy wymienić wysłużone, żeliwne grzejniki na nowe to musimy otrzymać zgody:

 • Właściciela
 • Zarządcy
 • Wspólnoty mieszkaniowej

Nowy kaloryfer zamontowany w budynku wielorodzinnym musi spełniać wszystkie parametry cieplne i hydrauliczne, przewidziane dla danej instalacji. Dotyczy to mocy oraz nastawów grzejnika. Z kolei sam montaż/wymiana grzejnika muszą być nadzorowane przez konserwatora wspólnoty. Musimy pamiętać, że każdy kaloryfer w budynku wielorodzinnym jest integralną częścią jego instalacji grzewczej. Innymi słowy - jakiekolwiek modyfikacje (np. całkowity demontaż kaloryfera) mają wpływ na działanie ogrzewania w całym budynku. Jeżeli zdemontujemy kaloryfer w mieszkaniu to zmienia się bilans cieplny oraz parametry grzewcze budynku. W rezultacie, koszty ogrzewania u sąsiadów rosną.

Wymiana grzejnika z żeliwnego na aluminiowy - czy warto?

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy ma jak najbardziej sens. Kaloryfery żeliwne mają dużą akumulacyjność, więc znacznie utrudnione jest sterowanie temperaturą w pomieszczeniu w którym są zainstalowane - stosunkowo powoli się nagrzewają. I choć są odporne na korozję czy trudne warunki eksploatacji (na przykład wilgoć czy kiepska jakość wody w układzie), to często ich wygląd nie pasuje do wystroju danego wnętrza.

Grzejniki aluminiowe są znacznie lżejsze niż żeliwne, więc można je stosować nawet na lekkich ścianach. Wyraźnie szybciej też się nagrzewają. Warto też dodać, że wymiana kaloryfera żeliwnego na aluminiowy nie wymaga przerabiania całej instalacji. Chociaż - warto przemyśleć wymianę przewodów. A co z pionami i gałązkami? Większość grzejników aluminiowych ma taki rozstaw króćców, że nie ma konieczności przerabiania samej instalacji. Gdyby jednak okazało się, że rozstaw grzejnika żeliwnego był inny, zawsze można dokonać przeróbki gałązek lub zastosować kształtki. A gdy wymieniamy instalację? Wtedy rekomenduje się wybór grzejnika, który wyposażony jest w przyłącza umieszczone od dołu. To umożliwi łatwe połączenie z rurami wychodzącymi z podłogi czy też ściany.

kopia grzejnik

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Aby wymiana kaloryfera mogła przynieść wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, konieczne jest odpowiednie dobranie grzejnika. Jakie grzejniki do mieszkania w bloku, a jakie warto wybrać do domu? Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak:

 • Moc grzejnika
 • Zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło
 • Temperatura wody w instalacji

Jak dobrać moc grzejnika?

Moc grzejnika dobierać można choćby na podstawie wielkości pomieszczeń. Pod uwagę wziąć należy także zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło. To potrafi dosyć znacznie różnić się w zależności od projektu budynku. Na początek - budynki bez izolacji:

 • Domy piętrowe - 130-140 W/metr kwadratowy
 • Domy parterowe - 150-200 w/metr kwadratowy

Z kolei w przypadku budynków o ograniczonej izolacji (czyli ocieplenie 5 centymetrów styropianu), zapotrzebowanie cieplne wyniesie:

 • Domy piętrowe - 90 W/metr kwadratowy
 • Domy parterowe 100 W/metr kwadratowy

Jaki grzejnik do domu o dobrej izolacji (10 cm styropianu)? Oto wartości:

 • Domy piętrowe - 60 W/metr kwadratowy
 • Domy parterowe - 70 W/metr kwadratowy

Bardzo ważne są też straty ciepła w pomieszczeniach w domu. Tego rodzaju informacje można znaleźć choćby w projekcie. Tu w grę wchodzą takie czynniki jak choćby usytuowanie budynku, region kraju, liczba okien czy współczynnik przenikania ciepła. Pod uwagę wziąć należy także temperaturę wody w instalacji. Ta potrafi wahać się od 55 stopni Celsjusza (własne kotłownie) do 80 stopni (sieci miejskie).

Artykuł powstał we współpracy z Ciepły Dom – Tomasz Sulej. Więcej informacji na temat instalacji oraz montażu centralnego ogrzewania uzyskasz na http://www.cieplydom.szczecin.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie