Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w Polsce: 3,5 mln zachorowań od początku sezonu [Nowe dane]

Monika Piorun
Monika Piorun
Ostatni sezon na grypę obfitował w wyjątkowo dużą liczbę przypadków śmiertelnych. W porównani do danych z poprzedniego okresu liczba zgonów z powodu grypy w Polsce wzrosła aż czterokrotnie.
Ostatni sezon na grypę obfitował w wyjątkowo dużą liczbę przypadków śmiertelnych. W porównani do danych z poprzedniego okresu liczba zgonów z powodu grypy w Polsce wzrosła aż czterokrotnie. Adamtepl/pixaby.com/pixaby license
3 470 802 przypadki grypy lub infekcji grypopodobnych zanotowano od 1 września 2018 do 22 marca 2019 roku w naszym kraju. Wirus grypy doprowadził w tym czasie do śmierci 118 Polaków. Z danych NIZP – PZH wynika, że tylko w ciągu ostatnich 3 tygodni grypa spowodowała 29 zgonów.

Ostatni sezon na grypę (od września 2018 do marca 2019 r.) spowodował dużo wyższą niż w poprzednich latach liczbę przypadków śmiertelnych. Łącznie z powodu grypy zmarło w tym czasie 118 osób. To prawie 4 razy więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim sezonie, kiedy zanotowano 32 zgony z powodu grypy.

Grypa 2018/2019: 4 razy więcej ofiar śmiertelnych

W styczniu 2019 r. w Polsce na grypę zmarło 8 osób, w lutym 2019 r. liczna ofiar śmiertelnych wirusa grypy zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie doprowadzając do 81 zgonów. W marcu zaś do tej pory grypa uśmierciła 29 osób. W sezonie 2017/18 zarejestrowano 32 zgony z powodu grypy, a w 2016/2017 – 12.

Według najnowszych meldunków epidemiologicznych dotyczących zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce statystyki przedstawiają się następująco:

grypa w Polsce, statystyki zachorowań na grypę 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014
Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce wg Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. NIZP-PZH

Główny Inspektorat Sanitarny podał natomiast, że od 16 do 22 marca 2019 roku zarejestrowano łącznie 133,758 tys. zachorowań na grypę (i zakażenia grypopodobne). Wynik ten jest wyraźnie mniejszy niż w analogicznym okresie w 2018 roku, kiedy zanotowano łącznie ponad 206 tys. przypadków grypy.

grypa w Polsce, statystyki zachorowań na grypę marzec 2019
Według ostatniego meldunku epidemiologicznego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zanotowano na Mazowszu. NIZP-PZH

1,8 mln Polaków zachorowało na grypę od początku 2019 roku

Według ostatniego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH od początku 2019 roku do połowy marca grypę zdiagnozowano u ponad 1,8 mln Polaków. To mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim sezonie, kiedy doszło do ponad 2,2 mln zachorowań na grypę w Polsce.

Lekarze mawiają, że grypa jest jak wilk – eliminuje ze stada najsłabsze owce… Nawet z pozoru banalna infekcja, której nie wyleczymy do końca, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy obciążeni ryzykiem wielu poważnych chorób. Dlaczego nie warto bagatelizować grypy?Zobacz, na jakie dolegliwości narażamy się ignorując pierwsze objawy grypy! Przesuwaj zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.

Lekceważysz GRYPĘ? Nie wyjdzie Ci to na zdrowie! Sprawdź, co...

Służby sanitarne potwierdzają, że obecne statystyki dotyczące grypy w naszym kraju nie wskazują na to, by trzeba było zalecać zaostrzenie nadzoru epidemiologicznego.

Lekarze z kolei ostrzegają przed powikłaniami po grypie, do których może doprowadzić lekceważenie pierwszych objawów choroby (tj. ból mięśni i stawów, męczący, suchy kaszel, a także ogólne osłabienie i ból głowy).

Niewyleczona grypa może aż 6-krotnie zwiększać ryzyko zawału i prowadzić do wielu poważnych chorób (m.in. zapalenia płuc, ostrej niewydolności nerek, a nawet… utraty słuchu).

Szczepienia przeciwko grypie są w Polsce nieobowiązkowe, lecz zalecane dla osób, dla których ryzyko pogrypowych powikłań (m.in. choroby płuc) jest szczególnie niebezpieczne. Sprawdź, kto według Światowej Organizacji Zdrowia powinien przyjąć szczepionkę na grypę tej jesieni!

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? [Zalecenia WHO]

Ryzyko zarażenia wirusem grypy można ograniczyć poprzez regularne szczepienia przeciwko grypie. Zaleca się je przede wszystkim seniorom, kobietom w ciąży oraz wszystkim, którzy narażeni są na częsty kontakt z osobami z osłabioną odpornością (od personelu medycznego i pensjonariuszy domów opieki po nauczycieli i wykładowców).

Dlaczego nieleczona grypa może być niebezpieczna?

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grypa w Polsce: 3,5 mln zachorowań od początku sezonu [Nowe dane] - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński