Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźnie na przejściach dla pieszych w Świnoujściu. Rowerzyści skarżą się na kierowców aut i odwrotnie

Joanna Maraszek
Na skrzyżowaniu przy Placu Kościelnym często można zobaczyć rowerzystów wjeżdżających na przejście dla pieszych. To jest zabronione.
Na skrzyżowaniu przy Placu Kościelnym często można zobaczyć rowerzystów wjeżdżających na przejście dla pieszych. To jest zabronione. Joanna Maraszek
Ostatni przejazd masy krytycznej oficjalnie rozpoczął sezon rowerowy w mieście. W Świnoujściu ścieżek rowerowych nie brakuje. Jest ich ponad 150 km. Ponadto istnieje możliwość zwiedzenia na rowerze zarówno polskiej, jak i niemieckiej części wyspy Uznam. Przejazd ponad 200 rowerzystów miał zwrócić uwagę kierowców na amatorów dwóch kółek.

- Organizujemy przejazdy masy krytycznej, bo, niestety, wciąż rowerzyści są traktowani na drogach jak coś gorszego. Kierowcy często nas nie zauważają. Dla rowerzystów brakuje poszanowania - mówił Jan Wesołowski, z Klubu Sportowego "Uznam" podczas przejazdu masy krytycznej. - Kultura jazdy znacznie różni się chociażby od tej, jaka jest w Niemczech. Wystarczy przejechać przez granicę i wszystko wygląda inaczej. Tam rower to coś normalnego a rowerzysta na drodze może się czuć bezpiecznie. Mam nadzieję, że takie akcje jak nasza przyniosą pozytywny skutek. Co jakiś czas będziemy przypominać o naszym istnieniu.

Niestety, rowerzyści też nie są bez grzechu. Nie wszyscy z nich zachowują kulturę jazdy i przestrzegają przepisów ruchu drogowego, stwarzając zagrożenie. Jednym z największych problemów jest przejeżdżanie na przejściach dla pieszych.
- Policjanci podczas patroli niejednokrotnie widzieli kierowców jednośladów, którzy przejeżdżali przez przejście dla pieszych - mówi Beata Olszewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

Takie zachowanie rowerzystów jest niebezpieczne dla pozostałych użytkowników ruchu.

- Kiedy widzę z daleka znak, że jest przejście dla pieszych automatycznie zwalniam, jestem przygotowany na to, że przy pasach może pojawić się człowiek. Niejednokrotnie jednak miałem do czynienia z sytuacją, w której zamiast pieszego na przejściu pojawił się rowerzysta, który porusza się znacznie szybciej, niż pieszy - opowiada Paweł Miszal, świnoujski kierowca.

Dodaje, że stosowanie się do znaków jest istotne.
- Kierowca jedzie z zupełnie innym nastawieniem, gdy wie, że na przejściu może się spodziewać rowerzysty, ale do tego jest specjalne oznaczenie, a rowerzyści często jeżdżą jak chcą, nie patrząc na pozostałych - mów pan Paweł.

W styczniu ubiegłego roku miasto otrzymało certyfikat laureata ogólnopolskiego konkursu "Gmina Przyjazna Rowerzystom", który był organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Rekreacji oraz Polską Organizacją Turystyczną. Niestety, choć w administracyjnych granicach Świnoujścia mieści się przeszło sto kilometrów szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami, to wciąż duża grupa użytkowników nie korzysta z tego dobrodziejstwa w odpowiedni sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński